sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NASA zkusí srovnat panel sondy Lucy

18. dubna se experti z NASA rozhodli, že ve svých snahách o dokončení vyklopení nezaaretovaného fotovoltaického panelu sondy Lucy udělají další krok. Sonda Lucy získává elektrickou energii ze dvou velkých fotovoltaických panelů, které byly navrženy, aby se po startu rozložily a ve finální pozici zaaretovaly. Jeden z těchto vějířovitých panelů se otevřel podle plánu, ovšem ten druhý se zastavil těsně před dokončením celého procesu. Experti proto začali celou situaci analyzovat – posuzovali chování tohoto konkrétního panelu, ale prováděli také zkoušky na pozemním hardwaru. Podařilo se jim tak získat mnoho cenných informací. Vědí tak, že panel je téměř kompletně rozevřen. Plně rozložený panel by tvořil kruh, tedy 360°, ale tento panel je rozevřen na přibližně 345°. To sice stačí na dodávku dostatečného množství energie pro sondu, ale tým má obavy, aby se panel nepoškodil, pokud by v současné konfiguraci sonda prováděly motorické manévry.

Proces rozkládání vějířovitých panelů sondy Lucy probíhal po startu podle plánu. U jednoho panelu dopadlo vše dobře, u druhého se objevil problém těsně před dosažením plného rozložení.
Proces rozkládání vějířovitých panelů sondy Lucy probíhal po startu podle plánu. U jednoho panelu dopadlo vše dobře, u druhého se objevil problém těsně před dosažením plného rozložení.
Zdroj: https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/

Rozkládání panelů po startu obstaral malý motor, který navíjel lanko připojené k oběma koncům složeného fotovoltaického panelu. Tým odhaduje, že z celkové délky tohoto lanka (cca 7,3 metru) zbývá k úplnému rozložení panelu navinout ještě něco mezi 50 a 100 centimetry. Už při návrhu se pamatovalo na možnosti problémů a proto je tento systém zdvojený. Lucy tedy disponuje hlavním i záložním navíjecím motorkem, aby bylo zajištěno vyklopení panelů, což je pro každou misi kriticky důležitá fáze. Inženýři se teď rozhodli této redundance využít – použijí totiž najednou oba dva motory (hlavní i záložní). Tím bude dosaženo vyššího točivého momentu, než jaký se použil po startu.

Jeden ze dvou rozkládacích fotovoltaických panelů sondy Lucy.
Jeden ze dvou rozkládacích fotovoltaických panelů sondy Lucy.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Pozemní testy ukazují, že vyšší točivý moment by měl být dostatečný k navinutí i zbývajícího zlobivého lanka, aby bylo možné panel zaaretovat. Tým se nyní připravuje na dvoufázový proces samotného vyklopení panelu. První krok je zatím předběžně naplánován na 9. května. V jeho rámci má dojít k navinutí většiny zbývající délky lanka a bude se také ověřovat, že skutečná data odpovídají údajům z pozemních zkoušek. Při tomto kroku se také celý panel zpevní tím, že se výrazněji přiblíží k plně napnutému stavu. Jelikož tato fáze je navržena tak, aby měla omezenou dobu trvání, neočekává se, že by při ní došlo k zacvaknutí panelu ve finální konfiguraci. Pokud však tento krok dopadne podle plánu, přijde druhá fáze, při které už bude panel kompletně rozložen a zaaretován. Informace získané při první fázi navíc pomohou doladit fázi druhou. U ní se zatím očekává, že by k ní mohlo dojít přibližně měsíc po první fázi. Inženýři tak budou mít dostatek času na analýzu dat získaných při prvním kroku.

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://spacenews.com/wp-content/uploads/2021/10/lucy-solararray-879×485.jpg
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/djGBSB4f3Z8WjQaLaRkyjW-1200-80.jpg
https://www.nasa.gov/…/thumbnails/image/21-00210_lucy_solar_deploy_074.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Takovéto řešení nečekaných vážných problémů během mise je divácky atraktivní, i když řídící středisko to určitě vidí jinak. Samozřejmě je ale lepší, když vše funguje jak má. Na toto jsou experti Japonci. Hayabusa, Akatsuki, Nozomi… vše nervydrásající dramata. Na setkání s Donaldjohanson by tento stav asi ještě stačil, ale co u Trojanů? Nebyla by vzdálenost plus nižší výkon problém? I když asi tam bude nějaká rezerva.

PetrDub
PetrDub
2 let před

Nezbývá, než držet palce, že při tom lanko neutrhnou a panel se nezbortí úplně.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  PetrDub

Myslím si, že právě proto věnovali tolik času pozemním zkouškám. Odhalili tak, kde jsou limity.

revates207
revates207
2 let před

Tak snad tady Murphyho zákon „Co nejde silou, jde ještě větší silou“ zafunguje a lanko neurvou.

https://kosmonautix.cz/2022/04/22/nasa-zkusi-srovnat-panel-sondy-lucy/