Inženýři dokončil šestý ze sedmi kroků ke kalibraci optického systému Teleskopu Jamese Webba, při kterém se optické plochy opatrně seřizují tak, aby palubní vědecké přístroje mohly pořídit co možná nejpřesnější a nejostřejší snímky. Zatímco palubní přístroj MIRI (Mid-Infrared Instrument) stále chladne, týmy zodpovědné za optický systém dokázaly úspěšně zarovnat zbytek palubních přístrojů observatoře vůči zrcadlům teleskopu. Mimořádně potěšující je, že do té doby provedené kalibrační kroky byly natolik přesné, že experti došli k názoru, že nejsou potřebné žádné dodatečné korekce sekundárního zrcadla – k těm možná dojde až v závěrečném (sedmém) kroku. Do něj bude zapojen i plně zchladlý přístroj MIRI.
„Obecně se dá říct, že proces uvádění do provozu začíná hrubými korekcemi a postupně se přechází k jemným korekcím. Ukázalo se však, že na začátku provedené hrubé korekce sekundárního zrcadla byly natolik úspěšné, že jemné korekce při první iteraci šesté fáze nebyly potřebné,“ vysvětluje Chanda Walker z firmy Ball Aerospace a dodává: „Tento úspěch byl dosažen díky mnoha letům plánování a skvělé týmové práce.“
Po většinu času, kdy se zarovnávalo a zaostřovalo 18 šestiúhelníkových segmentů primárního zrcadla a sekundární zrcadlo, bylo světlo z nich zaměřováno pouze do palubního přístroje NIRCam. Po dokončení šesté fáze je již observatoř optimálně zarovnána nejen vůči přístroji NIRCam, ale i vůči přístrojům FBS, NIRISS a NIRSpec. Jakmile MIRI v dalších týdnech dostatečně zchladne na potřebnou velmi nízkou teplotu, proběhne druhá fáze vícepřístrojového zarovnávání, ve které dojde k závěrečným korekcím přístrojů i zrcadel, které budou potřebné. Jakmile bude teleskop plně zarovnán a schopen dodávat zaostřené paprsky do každého palubního přístroje, přijde čas na klíčové setkání expertů. Ti budou v rámci komplexních jednání posuzovat, zda je možné prohlásit fázi zarovnávání optických prvků Teleskopu Jamese Webba za ukončenou. Týmy specialistů pak přejdou ze zarovnávací fáze do procesu uvádění do provozu jednotlivých vědeckých přístrojů, aby byly připraveny na začátek vědeckých pozorování, což by mělo nastat letos v létě.
Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/…format=jpg&name=medium
https://blogs.nasa.gov/…/Webb-Blog-MIMF-3.27.22.png
7 kelvinů je velmi nízká teplota.
Jak je myšleno fungování přístrojů? Viz
Jednotlivé přístroje Webbova teleskopu sdílí zorné pole JWST, ale při každém pozorování vidí různé přístroje jiné části oblohy.