sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rover Rosalind Franklin je připraven k letu

Evropské vozítko Rosalind Franklin má díky své vrtačce a analytickým přístrojům jedinečnou schopnost pátrat po stopách dávného života na Marsu. Bude to první rover schopný vrtat dva metry pod povrch Rudé planety, poprvé také využije inovativní metody pohybu včetně tzv. wheel-walkingu k překonávání překážek. Startovní okno v roce 2022 sice už po nedávném ukončení spolupráce s agenturou Roskosmos není možné, stále probíhají přípravy hardwaru. V březnu tak proběhlo systémové zhodnocení System Qualification and Flight Acceptance Review. Hodnotící komise potvrdila, že rover by byl připraven k včasnému odeslání na kosmodrom a že celý program měl dostatečnou časovou rezervu pro start v okně, které se otevíralo 20. září 2022.

Kvůli ukončení spolupráce však bude letový hardware uložen do speciálního skladu ve firmě Thales Alenia Space, kde si počká na další pokyny. Členové revizní komise vyjádřili své poděkování a hodnotícímu týmu za jeho usilovnou práci v minulých měsících. Na základě rozhodnutí členských států ESA na březnovém zasedání nyní začne zrychlená studie, která má co možná nejlépe definovat dostupné možnosti dalšího postupu kolem roveru ExoMars.

Popis roveru Rosalind Franklin.
Popis roveru Rosalind Franklin.
https://www.esa.int/

Týmy se budou snažit najít nejbližší možný termín startu, což bude záviset na tom, jak rychle se podaří vyvinout technologie pro realizaci této mise – ať už půjde o čistě evropský projekt, nebo o spolupráci s jinými mezinárodními partnery. Experti budou vyhodnocovat také dostupnost kompatibilních nosných raket a kosmodromů. „Věřím, že členské státy rozhodnou, že tohle není konec ExoMarsu, ale spíše znovuzrození celé mise. Může to sloužit i jako spouštěcí moment pro rozvoj větší evropské samostatnosti,“ uvedl David Parker, ředitel pilotovaných a robotických průzkumů v ESA a dodal: „Při předělávání této mise budeme spoléhat na skvělé týmy a odborné znalosti v celé Evropě i u mezinárodních partnerů. Náš tým je odhodlaný a zaměřený na stanovení dalších kroků, které zajistí, že toto neuvěřitelné vozítko dopravíme na Mars, aby udělalo práci, pro kterou bylo navrženo.

Mezitím sonda TGO, která byla také realizována v rámci programu ExoMars, stále obíhá kolem Marsu. Na starost má kromě vědeckého výzkumu i datové přenosy z amerických vozítek Curiosity a Perseverance, ale i ze stacionárního landeru InSight. Sonda TGO má v nádržích stále dostatečné množství pohonných látek, což znamená, že bude schopna přenášet data i z později vypuštěného vozítka v rámci programu ExoMars i kampaně MSR.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23418303-1-eng-GB/Rover_eyes.jpg
https://www.esa.int/…/Front_view_of_the_ExoMars_rover.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan Jancura
Jan Jancura
2 let před

Rozum mi nebere, že nejsou schopni se domluvit na pokračování této mise. Zvlášť když to nějak jde na ISS.

pave69
pave69
2 let před
Odpověď  Jan Jancura

Víte, jak dopadl OneWeb. Nikdo nechce riskovat, že rover bude někde v Rusku čekat na start a Rogozin si začne klást požadavky.
A z historického pohledu – poté, co Hitler ‚zachránil‘ německojazyčné obyvatelstvo před ‚českým útlakem‘, s ním spousta států dále spolupracovala, mimo jiné i právní předchůdce dnešní Ruské Federace (nebo taky Švýcaři a skoro všichni ostatní) – a nikdo z nich si to dnes za rámeček nedá.
Tak je snaha si historii až tak neopakovat.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Jan Jancura

ISS je projekt více agentur, tam se spolupráce ruší hůř než u projektu dvou agentur.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před
Odpověď  Jan Jancura

Samozřejmě je to škoda, ta mise má prostě dlouhodobě smůlu, na druhou stranu proč v současné době takto pomáhat Rusku získávat dávno již ztracenou prestiž. ESA si bez nich nějak poradí, ale Rusko samo je dost mimo. A pevně doufám, že za vlády Putina to půjde s jejich kosmonautikou jen a jen z kopce.

paul.e
paul.e
2 let před

Nedal by se v nějaké řekneme upravené verzi použít skycrane co dopravil na povrch Perseverance? Přeci jen je to už vymyšlená a funkční věc. Přišlo by mi to snazší než vymýšlet nějaký přistávací mechanismus úplně od nuly.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  paul.e

Osobně si myslím, že by to nešlo. Rover Rosalind Franklin má cca třetinovou hmotnost oproti Curiosity či Perseverance. Na první pohled jednoduchá úprava by mohla vše výrazně zkomplikovat. Navíc si nejsem jistý, zda je rover stavěný na to, aby (byť jen krátkodobě) visel na lanech.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

A co takhle posadit rover na plošinu stejně jako to bylo původně naplánováno. A sky crane by na Mars posadil celou sestavu. Takže by se nemuselo řešit zavěšení roveru. Plošina by byla jen primitivní bez navigace, trysek… a to by se snad za 2 roky stihlo. Současně s tím by se připravoval i sky crane.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Zajímavý nápad, sice trochu komplikovanější, ale asi ne nereálně. No uvidíme, co experti z ESA vymyslí. Snad se to dozvíme již brzy.

Vojta
Vojta
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Nevím, jestli by to sedlo k přeletovému modulu. Samozřejmě by bylo možné zduplikovat i přeletový modul od Perserverance, ale je to další komplikace.

Lubo
Lubo
2 let před

Vyzera, ze maju len dve teoreticke moznosti. Objednat si dopravu a vysadenie na Mars v US (Skycrane) alebo v Cine (platforma na ktorej pristal Zhurong).
Do dalsieho startovacieho okna by sa snad dala stihnut nejaka nevyhnutna integracia na tieto platformy. Rover je dost nezavisly.

ldx
ldx
2 let před

Velká škoda, že se v tomto projektu spoléhalo na Rusko. Dlouhodobě byly signály o nespolehlivosti co se týká ochoty k spolupráci (Rogozin), takže se s hledáním náhradního řešení nemuselo čekat až na současnou eskalaci.
OneWeb na tom je mnohem lépe, jelikož se už stihnul domluvit s SpX.

Vojta
Vojta
2 let před
Odpověď  ldx

Kdyby šlo jen o nosnou raketu jako u OneWeb, tak by se možná i stihla najít alternativa ve formě Falconu 9 nebo Ariane 5/64. Do dalšího okna určitě. Horší je to s přistávacím modulem. Ten je sice postavený na základě toho, co letěl na první misi ExoMars (modul Schiaparelli), který vyrobila ESA. Ale ten selhal a taky šlo opravdu jen o základ, která byl v Rusku výrazně přepracován. Nejen aby sloužil jako stacionární sonda, ale aby mohl nést rover.

KarelT
KarelT
2 let před
Odpověď  Vojta

Doufejme že přistávací modul zvládne ESA vyrobit sama, koneckonců když to zvládli i Rusové, že. Sice by letěli nejdříve za 4 roky, ale uskladněnému roveru by se nemělo za tu dobu nic zásadního stát, jen asi budou muset vyměnit některé komponenty (např. baterie) za nové.

Vojta
Vojta
2 let před
Odpověď  KarelT

Zvládnout by to měla. Pokud tedy nedopadne jako Schiaparelli, ale to není jistota nikdy, ani s Kozáčkem. Koneckonců nejspíš má k němu i celkem podrobnou dokumentaci, protože na něm měl záviset nejen rover, ale i přeletový modul (na ten se trochu zapomíná, ale nikdy s ním problém nebyl). Spíš půjde o peníze, takový projekt není levný a teď budou všechny rozpočty hodně napjaté.

Petr Kasan
Petr Kasan
2 let před

„…Může to sloužit i jako spouštěcí moment pro rozvoj větší evropské samostatnosti,“ uvedl David Parker.

Doufejme, že tato věta nezapadne. Myslím si, že Evropa je dost velká, aby mohla držet kompletní kosmickou „kompetenci“ samostatně: tedy nosiče, sondy a vozítka… a časem i pilotované lety a orbitální stanici.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před
Odpověď  Petr Kasan

Separace od Ruska bude nutná i v jiných oblastech, kde to ale bude složitější a bolestivější (ropa, plyn…). Tady nestačí se jen s někým dohodnout. V kosmonautice se ale ESA opravdu může oddělit zcela. Tady právě stačí dohoda s jinou agenturou nebo firmou. Rusko není nenahraditelné v žádném směru. Na rozdíl právě třeba od toho nešťastného plynu. Což je důsledek evropské krátkozrakosti.

ldx
ldx
2 let před
Odpověď  Spytihněv

I ten plyn je nahraditelný, současný stav je důsledkem chybného politického předpokladu Německa, že obchodování s Ruskem ho uchrání od extrémismu. Ale opak se ukázal být pravdou a podobné i když v slabší variantě je to s Čínou.
Jak v případě evropského roveru, tak toho plynu to může trvat tak 2 roky v optimistické variantě, než se přejde na neruské řešení. Snad se z toho plánovači poučí, že jen čistě ekonomické ukazatele bez vidění souvislostí leckdy vedou do pekel.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.