sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Electron odstartuje z nové rampy

The Owl´s Night Continues. To je název mise, která odstartuje dnes 28. února ve 21:35 z poloostrova Māhia na Novém Zélandu. To nám prozrazuje, že start má na starosti firma RocketLab a její raketa Electron, která se vůbec poprvé vydá do kosmu z nově vybudované rampy LC-1B. Při tomto startu bude na oběžnou dráhu vynesena družice StriX-β od japonské společnosti Synspective Inc. Tato družice bude součástí konstelace, která se bude skládat ze 30 družic vybavených radarem se syntetickou aperturou (SAR). Ty budou mít za úkol snímkovaní Země se schopností rozlišit milimetrové změny na zemském povrchu a to bez ohledu, jaké je na právě mapovaném místě počasí. V momentě, kdy bude celá konstelace družic uvedena do provozu, se budou jejich data využívat například k plánování rozvoje měst a jejich pozorování, nebo také k plánování akcí a logistiky například při přírodních katastrofách. Původně tuto družici měla vynést raketa Sojuz, ale poté co se změnil její harmonogram, podepsala společnost Synspective Inc. s firmou RocketLab smlouvu na dva starty právě s tímto typem družice. I když je raketa Electron konstruována do budoucna jako znovupoužitelná a firma RocketLab už se pokusila zachránit první stupeň své rakety, tak bohužel se při této misi nic takového dít nebude. Naopak se ale můžeme těšit na start z nové startovací rampy. Raketa Electron si k této příležitosti vzala na sebe jeden líbivý vizuální prvek v podobě červeného prstence pod aerodynamickým krytem.

Záběr na obě startovací rampy. Vzadu je rampa LC-1B
Záběr na obě startovací rampy. Vzadu je rampa LC-1B
Zdroj: https://spaceflightnow.com/

Když už jsme u rakety Electron, tak se jedná o lehký nosič od soukromé firmy RocketLab, který se využívá k vynášení CubeSatů a malých družic. Je vysoká 18 m a na šířku měří 1,2 m. O pohon této rakety se stará 9 motorů Rutherford, jehož některé části jsou z 3D tisku a jeho součástí je i elektrické čerpadlo. Tento motor spotřebovává jako okysličovadlo kapalný kyslík (LOX) a jako palivo speciálně upravený letecký petrolej (RP-1). Dohromady vyvine všech 9 motorů na hladině moře tah 224,3 kN. Na druhém stupni této rakety se pak nachází motor Rutherford speciálně upravený pro chod ve vakuu, který potřebuje jako pohonnou směs také kapalný kyslík (LOX) a speciálně upravený letecký petrolej. Tento motor vyvine ve vakuu tah 25,8 kN.

Závěrečný přehled

Datum startu: 28. února ve 21:37 SEČ
Místo startu: LC-1B, poloostrov Māhia, Nový Zéland
Raketa: Electron
Náklad: StriX-β
Hmotnost nákladu: 100 kg
Finální oběžná dráha: SSO o výšce 561 km

Pro tento start sice nebude ŽIVĚ A ČESKY komentovaný přenos, přesto vám tu přikládáme odkaz na živý přenos od firmy RocketLab.

Zdroje informací
https://everydayastronaut.com/
https://www.rocketlabusa.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků
https://everydayastronaut.com/
https://spaceflightnow.com/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan Jancura
Jan Jancura
2 let před

Dobrý večer,
doporučuji doplnit u času staru o jaký čas se jedná (světový apod.)
Skutečně dovede rozlišit milimetrové změny?
Jinak díky za článek.
Jan Jančura

Michal Václavík
2 let před

A rovnou ho opravit na 21:37, pokud se bavíme o SEČ 🙂

Karel Zvoník
Editor
2 let před

Doporučuji napsat ještě jednou.

Michal Václavík
2 let před
Odpověď  Karel Zvoník

Karle, sklidni hormon a své mindráky. Řeším to již delší dobu s Dušanem, kdy se mi sem tam pošlou příspěvky dvakrát. Vždy to Duašnovi oznámím a on pak jeden vymaže. Dnes bohužel byl u PC později a tak ti dal šanci, abys reagoval jako blbec.

Karel Zvoník
Editor
2 let před

Jestli se někdo chová jako skutečný blbec, tak já to rozhodně nejsem.

Kosmonaut
Kosmonaut
2 let před

Pár zajímavostí:
– 1. start Rocket Lab roku 2022
– 1. start z Launch Complex-1B, poloostrov Māhia, Nový Zéland
– 24. start elektronů
– 20. pokus o orbitální start v roce 2022
Zdroj:
https://twitter.com/kosmoscz?t=A6GxESLbvhbCTKsD4T_Dcw&s=09

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.