sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Neuvěřitelný pohled na Mars

Seán Doran nabídl světu naprosto dechberoucí podívanou, když zveřejnil upravené video s vysokým rozlišením ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Poslední dobou si sice pozornost na rudé planetě nárokuje mise Perseverance, ale i sondy, které krouží okolo planety mají co nabídnout. Video vzniklo z dat NASA, JPL & University of Arizona. Povrch planety fotografovala kamera HiRISE z 300 km výšky a původní soubor má velikost 28 GB! Na videu jsou upravená RAW data autorem, a převedená do formátu 4K video. Úžasný výsledek pak dotváří hudba Jesse Gallaghera. Komu by toto rozlišení nestačilo, tak je tu alternativa v podobě stejného videa, ale upraveného do většího rozlišení 8K!

Dokážete si představit, že by toto mohl vidět třeba Tycho Brahe, Johannes Kepler, Giovanni Schiaparelli a další? Jen si na malou chvilku představte, jak při jasné obloze pozorují přes malé dalekohledy červenou tečku na obloze a v podstatě vše co vidí, jsou jen neznatelné neostré útvary. Možná někdo z nich na chvilku zavřel oči a prolétl se nad planetou zahalenou tajemstvím a obestřenou nevalnou pověstí spojenou s válkami, krví a ohněm…
Mars stál u zrodu prvního zákonu Keplera. V sestavení mu pomohly pečlivé poznámky Tycha Brahe a podle těchto záznamů z pozorování už snadno odvodil, že se planety pohybují po elipsách a navždy vyvrátil geocentrický popis nebeské mechaniky. Nikdo z nich ovšem neměl možnost spatřit Mars jinak, než v okuláru prvních dalekohledů s minimálními detaily. Za to my dnes máme možnost se přesunout miliony kilometrů daleko z obývacího pokoje rovnou 300 km nad povrch planety Mars. Kdo se nad tím dnes ovšem skutečně pozastaví? Je neuvěřitelné, kam až jsme se dostali, ale je s podivem, jak rychle jsme zapomněli na to, jak úžasné to ve skutečnosti je. Bytosti stvořeni vesmírem, sami poznávají vesmír. V mých představách je průzkum Marsu na stejné úrovni, jako když se dítě poprvé vydá na dvorek a zkoumá své nejbližší okolí. Je ovšem potřeba časem dospět a poznat také město, ve kterém žijeme. Snad budeme mít odvahu tento další krok jednou také udělat…

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/channel

Zdroje obrázků:
https://twitter.com/ToughSf/status/1388463218838933504

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
athlo
athlo
3 let před

Nejenom, ze maji zdrojova data 28 GB, ale i video ma 28 minut. Uzasna prace 🙂

PaRi
3 let před

Parádní. Jen mi chybí nějaké měřítko.

Edemski
Edemski
3 let před
Odpověď  PaRi

Na YT pod videem píšou, že výška okna je cca 500m

MartinH
MartinH
3 let před

Prakticky všechny kopce tam mají vrstevnatou strukturu (někde to je jasné někde to je částečně setřené erozí), jakoby byl povrch z vrstev a většinu odnesla eroze a jen tu a tam něco zůstalo. Nevíte jaký to má původ? Jestli jsou to usazeniny v ve vyschlých moří, či různě staré vyvřeliny, či úplně něco jiného?

David R.
David R.
3 let před

Překvapuje mne, jak je povrch rozmanitý. Spousta barev a tvarů. Taková cesta kolem Marsu by rozhodně nebyla nuda.
Představte si astronauty, kteří musí na Marsu strávit téměř dva roky. To je dostatečně dlouhá doba na takovou jízdu. Samozřejmě by neriskovali vlastní životy, ale mohli by z bezpečné základny řídit rover. Vlastně dva. Jeden by byl výzkumný, druhý by byla vlastně mobilní solární elektrárna. Výzkumný by jel ve dne a zkoumal. Solární elektrárna by mezitím roztáhla slé velké panely a nabíjela baterie. V noci by pak popojela za výzkumným roverem – po již známé trase by mohla jet bezpečně, bez zastávek a skoro naslepo. Pak by se k ránu výzkumný rover dobil, a vyrazil na další cestu.
Myslíte, že je to scifi? Ne, je to jen otázka času.

Hawk
Hawk
3 let před
Odpověď  David R.

Myslim ze ve videu je zmineno, ze je barevne upraveno.
Pro geology a urcite skupiny vedcu to bude Klondike, ale obavam se, ze rada lidi by tam dlouhodobe byt nechtela, je to poust volajici po terraformaci,povrchova voda a alespon lisejniky.

Albert
Albert
3 let před

Mm. 1*

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.