sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 54. díl (23.9. – 29.9.2013)

Další týden utekl jako voda a přinesl s sebou opět mnoho kosmonautických událostí. Jako již tradičně přichází seriál Kosmotýdeník, který vybere tři nejzajímavější události a pěkně je zrekapituluje. V prvním tématu se budeme věnovat startu nové tříčlenné posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici, zbývající témata budou ve znamení soukromých firem. Nejprve bude řeč o příletu lodi Cygnus k ISS a na konec si necháme informace o blížícím se startu vylepšené rakety Falcon 9. jak můžete sami vidět, uplynulý týden přinesl samé zajímavé události. Nebudu tedy Vás, čtenáře, zdržovat dalšími řečmi a pojďme rovnou na věc.

Startující raketa Sojuz s kosmickou lodí Sojuz TMA-10M
Startující raketa Sojuz s kosmickou lodí Sojuz TMA-10M
Zdroj: https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net

Posádka na ISS je v plném počtu

Ještě před několika dny byla na Mezinárodní vesmírné stanici jen tříčlenná posádka, základ rodící se 37. dlouhodobé expedice – Fjodor Jurčichin, Karen Nyberg a Luca Parmitano, kteří přešli ze 36. dlouhodobé expedice. Ale 25. září těsně před 23. hodinou našeho času zaburácely na kosmodromu Bajkonur motory mnoha starty ozkoušené rakety Sojuz. Na cestu k obloze se vydala trojice kosmonautů ve složení Oleg Kotov, Sergej Rjazanskij, Michael Hopkins. Podrobněji jsme se posádce věnovali v tomto článku. Cesta na oběžnou dráhu probíhala přesně podle plánu a na posádku pak čekalo šest náročných hodin. Jelikož jejich loď Sojuz TMA-10M letěla po tzv. rychlé dráze, museli po celou dobu letu ke stanici zůstat ve svých skafandrech upoutáni do křesel. Ve střední Evropě bylo už 26. září 4:45 ráno, když se kosmická loď úspěšně připojila na staniční modul Poisk. Po nezbytné kontrole těsnsoti spojení se mohl otevřít průlez a obě tříčlenné posádky se setkaly. 37. dlouhodobá expedice byla kompletní.

Na kosmonauty čeká mnoho práce. Kromě velkého množství vědeckých experimentů budou svědky několika historických událostí – třeba prvního příletu soukromé lodi Cygnus k ISS (více v dalším tématu), kromě toho zažijí poprvé stav, kdy budou k jakékoliv stanici připojeny současně tři lodě Sojuz. Třešničkou na dortu pak bude výstup do volného kosmu, který vstoupí do dějin – jeho součástí bude předání olympijské pochodně (více v našem starším článku).

Kosmická loď Cygnus vzdálená 250 metrů od ISS - záběr z kamery na staničním manipulátoru.
Kosmická loď Cygnus vzdálená 250 metrů od ISS – záběr z kamery na staničním manipulátoru.
Zdroj: NASA TV

Cygnus je krok od ISS

Původně se měla loď Cygnus spojit s ISS už minulou neděli, ale, jak jsme si řekli již v minulém Kosmotýdeníku, přílet se musel odložit. Konkrétněji se příčinám problémů věnoval tento článek. Nejprve se zdálo, že by Cygnus mohl k ISS přiletět už ve středu 25. září. Ale letoví inženýři nakonec od této možnosti upustili. Přílet by se totiž mohl dostat do časové kolize s výše popsaným příletem lodi Sojuz. Je jasné, že bezpečnost pilotované lodi má absolutní prioritu a nikdo nechce riskovat ani sebemenší komplikace. Cygnus si tedy měl počkat do soboty. Z té se během týdne (trochu nečekaně) stala neděle. Cygnus si tedy svůj přílet oproti původnímu termínu odložil skoro přesně o jeden týden.

V době, kdy tento článek vzniká (11:30 29.9.2013) je kosmická loď Cygnus vzdálená od Mezinárodní vesmírné stanice 250 metrů. Pokud půjde všechno podle plánu, tak celá operace vyvrcholí dnes ve 13:15 našeho času, kdy Luca Parmitano zachytí dálkově ovládanou robotickou paží loď Cygnus. V dalších minutách ji připojí ke spodnímu uzlu modulu Harmony a technikům společnosti OSC spadnou ze srdcí velké balvany.

Vývoz rakety Falcon 9 v1.1 na startovní rampu
Vývoz rakety Falcon 9 v1.1 na startovní rampu
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Nový Falcon má „GO“

Vylepšená raketa Falcon 9 (bližší informace jsou v tomto článku) dostala 27. září oficiální povolení k zahájení předstartovních příprav. Dokonce i meteorologická předpověď je příznivá – hovoří se o 80% pravděpodobnosti počasí vhodného pro start. Poté, co nosič úspěšně prošel statickým zážehem motorů (20. září) už startu nestojí nic v cestě. Pozemní týmy se proto pustily do poslední fáze příprav jak samotné startovní rampy, tak i vlastní rakety. Je potřeba zkontrolovat všechny systémy a zajistit, aby mohlo začít tankování pohonných látek do nádrží. Startovní okno se otevírá dnes v 18:00 našeho času. Na palubě Falconu 9 v1.1 bychom našli kanadskou družici Cassiope, která je určena jednak k telekomunikaci, ale také ke studiu zemské ionosféry.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/…/946xvariable_height/public/iss037e002640.jpg?itok=0WPTxI1H
https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net…/945821_541971902538880_1849738471_n.jpg
NASA TV
http://spaceflightnow.com/falcon9/006/130927photos/04_318.JPG

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza
Honza
11 let před

Díky moc za informace. Vypadá to, že Cygnus je už úspěšně připojený.

Netušíte někdo, proč se u většiny těch nových lodí nepoužívá automatické připojení, ale vypomáhají si robotickým ramenem? Přeci jenom už máme 21. století a automatické spojování lodí na oběžné dráze funguje už od 60 let minulého století.

Dušan Majer
Dušan Majer
11 let před
Odpověď  Honza

Odpověď je jednoduchá – je to levnější než vyvíjet systém pro setkávání. Navíc na ISS je připojování přes rameno vhodné i kvůli tomu, že průlezy, které jsou na portech pro automatické dokování nejsou tak velké jako průlez do lodí připojovaných ramenem – tím průlezem se dají přenést i větší balíky.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.