Americká kosmická agentura oznámila výběr tří přístrojů, které poletí k Měsíci. Dva z nich se mají připojit na vozítko LTV (Lunar Terrain Vehicle) a jeden je určen pro oběžnou dráhu. LTV je součástí snah NASA o průzkum povrchu Měsíce v rámci programu Artemis. Bude to také po půl století první lunární dopravní prostředek řízený posádkou. LTV má pojmout dva astronauty, ale může být ovládáno i dálkově bez posádky. Umožní tak expertům z NASA získat více vědeckých dat a splnit více průzkumných cílů na větší ploše.
„Vozítka LTV z programu Artemis mají dopravit lidstvo na epickou cestu za vědeckým výzkumem a objevy dál než kdykoli předtím,“ uvedla Nicky Fox, přidružená administrátorka z ředitelství vědeckých misí NASA a dodala: „Vědecké přístroje vybrané pro LTV kombinují to nejlepší z lidského a robotického průzkumu a přinášejí objevy, které nás informují o nejbližším sousedovi Země a jsou přínosem pro zdraví a bezpečnost našich astronautů a kosmických lodí na Měsíci.“
Přístroj AIRES (Artemis Infrared Reflectance and Emission Spectrometer) má identifikovat, kvantifikovat a mapovat rozložení minerálů na Měsíci. Kromě klasických látek se zaměří i na ty těkavé, které se snadno vypařují (třeba voda, čpavek, nebo oxid uhličitý).Přístroj má zaznamenat spektrální data překrytá snímky pořízenými ve viditelném světle. Půjde nejen o specifické zajímavé útvary, ale i rozsáhlá panoramata, aby bylo možné zjistit rozložení minerálů a těkavých látek v jižní polární oblasti Měsíce. Tým přístroje AIRES vede Phil Christensen z Arizona State University v Tempe.
Přístroj L-MAPS (Lunar Microwave Active-Passive Spectrometer) pomůže určit, co se nachází pod povrchem Měsíce, a hledat možná místa výskytu ledu. Sada přístrojů, která obsahuje spektrometr a pozemní radar, bude měřit teplotu, hustotu a podpovrchové struktury v hloubce více než 40 metrů pod povrchem. Tým přístrojů L-MAPS vede Matthew Siegler z University of Hawaii v Manoa.
Spojení dat z těchto dvou přístrojů vykreslí obraz, na kterém vědci uvidí složení látek na povrchu Měsíce i pod ním. Hlavní důraz bude kladen na sloučeniny, které mohou podpořit pilotované mise, či odkrýt tajemství spojená s historií kamenných těles ve Sluneční soustavě. Přístroje také pomohou charakterizovat lunární zdroje včetně látek, ze kterých se Měsíc skládá. Důležitá bude i schopnost lokalizovat potenciální ložiska ledu, či zjistit, jak se Měsíc mění v průběhu času.

Zdroj: www.hou.usra.edu/
Kromě těchto dvou přístrojů, které jsou určeny k integraci na LTV, NASA vybrala také přístroj UCIS-Moon (Ultra-Compact Imaging Spectrometer for the Moon), který bude čekat na svou příležitost k letu na oběžnou dráhu Měsíce. Tento přístroj poskytne objevům z LTV regionální kontext. Z nadhledu bude UCIS-Moon mapovat lunární geologii a těkavé látky. Změří také, jak lidská aktivita ovlivňuje tyto těkavé látky. Spektrometr navíc pomůže identifikovat vědecky cenné oblasti, ze kterých by měli astronauti odebrat vzorky. Jeho snímky se širokým zorným polem poskytnou celkový kontext, který je podstatný při rozhodování, odkud budou vzorky odebrány. Přístroj UCIS-Moon poskytne údaje o povrchové vodě, minerálním složení a termofyzikálních vlastnostech Měsíce s nejvyšším prostorovým rozlišením. Tým přístroje UCIS-Moon vede Abigail Fraeman z Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii.
„Tyto tři vědecké přístroje dosáhnou společně významného posunu v hledání odpovědí na klíčové otázky spojené s přítomností minerálních a těkavých látek na povrchu Měsíce a pod ním,“ vysvětluje Joel Kearns, zástupce přidružené administrátorky z ředitelství vědeckých misí v ústředí NASA ve Washingtonu a dodal: „S těmito přístroji na LTV a na oběžné dráze, budeme schopni charakterizovat povrch nejen v místech, kde budou astronauti provádět průzkum, ale také v celé jižní polární oblasti Měsíce, což nám nabídne vzrušující možnosti vědeckého objevování a zkoumání v příštích letech.“
Před výběrem těchto přístrojů spolupracovala NASA se všemi třemi vybranými dodavateli lunárních terénních vozítek – firmami Intuitive Machines, Lunar Outpost a Venturi Astrolab – na dokončení předběžných revizí jejich návrhů. Tento přezkum ukazuje, že počáteční návrh každého komerčního lunárního vozítka splňuje všechny systémové požadavky NASA, a ukazuje, že byly vybrány správné možnosti návrhu, identifikována rozhraní a popsány metody ověřování. NASA vyhodnotí návrhy zadání obdržené od jednotlivých dodavatelů LTV a do konce roku 2025 rozhodne o výběru demonstrační mise.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/07/ltv-concept.png
https://www.hou.usra.edu/meetings/leag2022/eposter/5024.pdf