Evropská mise Biomass má 29. dubna odstartovat z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně a nyní prošla dalším důležitým milníkem. Družice je nyní již uzavřena v ochranném aerodynamickém krytu rakety Vega-C. Biomass, na kterou teď už nevidíme, je tak prakticky připravena na svou cestu na oběžnou dráhu. Po jejím dosažení má tento nejnovější člen projektu Earth Explorer poskytovat cenné informace o zdraví a dynamice lesů na celém světě. Odhalí totiž, jak se lesy mění v průběhu času a především zlepší chápání vědců, jakou roli hrají lesy v globálním uhlíkovém cyklu.

Zdroj: https://www.esa.int/
Družice Biomass pobývá na kosmodromu ve Francouzské Guyaně od března a za tu dobu podstoupila sérii závěrečných zkoušek a příprav na start na raketě Vega-C, ke kterému by mělo dojít 29. dubna v 11:15 SELČ. Družice byla v minulých dnech opatrně natankována toxickým hydrazinem, poté byla usazena na družicový adaptér. Dalším krokem bylo připojení kabelových svazků, které otestovaly elektrická rozhraní a družice byla úspěšně zapnuta pro předstartovní kontrolu systémů. Následovaly elektrické zkoušky systémů nosné rakety, aby se zajistila jejich hladká spolupráce s družicí.
Mezitím se do haly určené k uzavírání nákladu do aerodynamického krytu přesunuly obě poloviny tohoto krytu, které v té době již zdobilo logo mise i zapojených partnerů. „Uzavření družice do aerodynamického krytu je vždy hluboce emoční moment pro celý tým. Po letech vývoje, stavby, zkoušek a odhodlání je to naposledy, kdy můžeme družici vidět na vlastní oči,“ popisuje Gianluigi Fava, Inženýr ESA pro skládání, integraci a ověřování. Jeho slova potvrzuje také Michael Fehringer, projektový manažer ESA pro misi Biomass: „Ovšem to pravé loučení nastane až při startu. Tehdy budeme sledovat, jak naše tvrdá práce míří do kosmického prostoru. Budeme vědět, že naše cenná družice je na cestě k tomu, aby začala posílat důležitá data o lesích na celé Zeměkouli a jejich úloze v uhlíkovém cyklu a tím pádem i v klimatickém systému. Jsme mimořádně hrdí a těšíme se na to, co nás čeká. Jsme velmi vděční mnoha lidem, kteří neúnavně pracovali na uskutečnění této mise – od těch, kteří pomáhali uvést družici do života na Zemi, přes týmy připravující se na její provoz na oběžné dráze až po vědce připravené proměnit její data ve smysluplné poznatky.“

Zdroj: https://www.esa.int/
Biomass je první družicí, která ponese radar se syntetickou aperturou pracující v pásmu P. Jde o inovativní přístroj schopný proniknout vlnami skrz koruny stromů, aby bylo možné změřit dřevnaté kmeny a větve, kde se uhlík primárně ukládá. Tato špičková technologie poskytne nebývalé množství údajů, které vědcům umožní přesně vyhodnotit zásoby a toky uhlíku v lesích ovlivněné změnami ve využívání půdy, degradací a obnovou lesů. To na oplátku zlepší naše chápání zdraví lesů, či sledování změn v průběhu času, aby bylo možné řešit klíčové nejistoty ve složitém koloběhu uhlíku.
Lesy hrají klíčovou roli při regulaci oxidu uhličitého v atmosféře prostřednictvím fotosyntézy a ukládáním uhlíku ve svých kmenech, větvích, listech a kořenech. Stále však panuje velká nejistota ohledně celkového množství uhlíku, který je vázán ve světových lesích a toho, jak se tyto zásoby v průběhu času mění. Vzestup teplot, zvýšení úrovně atmosférického oxidu uhličitého a lidské činnosti jako odlesňování pro zemědělství, či rozšiřování měst dále komplikuje celou dynamiku. Mise Biomass cílí na vyřešení těchto nejistot tím, že dodá důležitá data o zásobách uhlíku a jeho přesunech. Sledováním pohybů uhlíku ve spojení s využíváním krajiny, degradací a obnovou lesů tato mise prohloubí naše chápání role lesů v globálním uhlíkovém cyklu.

Zdroj: https://www.esa.int/
Jak již bylo uvedeno výše, k vynesení družice Biomass poslouží evropská raketa Vega-C. Jedná se o pokračování rodiny raket Vega, které má zvýšit nosnost, zvětšit objem pro náklad a zlepšit konkurenceschopnost. Vega-C tak doplňuje rakety z rodiny Vega, takže umožňuje evropským institucím vynášet všechny typy a velikosti nákladů na požadované dráhy. Zajišťují tak Evropě nezávislý a flexibilní přístup do kosmického prostoru. Program Vega-C patří Evropské kosmické agentuře a hlavním dodavatelem je společnost Avio.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/sealing_biomass_within_the_vega-c_fairing/26664607-2-eng-GB/Sealing_Biomass_within_the_Vega-C_fairing.jpg
https://www.esa.int/…/biomass_and_vega-c_fairing_half_shells/26664560-1-eng-GB/Biomass_and_Vega-C_fairing_half_shells.jpg
https://www.esa.int/…/seeing_the_wood_through_the_trees/26571714-1-eng-GB/Seeing_the_wood_through_the_trees.png
https://www.esa.int/…/vega-c_fairing_release_revealing_biomass/26664419-1-eng-GB/Vega-C_fairing_release_revealing_Biomass.png