Komerční kosmická stanice Orbital Reef od firmy Blue Origin, která vzniká s podporou NASA, nedávno prošla milníkem v podobě testů se zapojením lidí. Tyto zkoušky využívaly jednotlivce i malé skupinky účastníků, kteří prováděli každodenní činnosti v maketách modulů v životní velikosti. Účastníci pak poskytovali zpětnou vazbu při simulaci činností v mikrogravitaci, včetně přenosu nákladu, přenosu odpadků, ukládání a hodnocení pracoviště.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
„Tzv. „Human-in-the-loop“ a iterativní testování je nezbytné k informování o klíčových rozhodnutích a zmírnění rizik pro zdraví a bezpečnost posádky,“ zmínila Angela Hart, programová manažerka komerčního vývojového programu NASA pro nízkou oběžnou dráhu Země z Johnsonova střediska v Houstonu a dodala: „Vhled NASA do milníků v testech našeho partnera umožní agentuře sledovat pokroky partnera a případně poskytnout naše zkušenosti, což ve výsledku povede ke zlepšení průmyslu a úspěchu NASA.“
Aktuální úspěch je součástí smlouvy NASA Space Act Agreement, která byla s firmou Blue Origin uzavřena v roce 2021 a zaměřovala se na pokrok v designu na několika pracovištích, patrech a s trasami přesunů v útrobách stanice. To zajistí, že komerční kosmická stanice dokáže podporovat životní podmínky, což je nezbytné pro pokračování vědeckého výzkumu v prostředí mikrogravitace a udržení trvalé lidské přítomnosti na nízké oběžné dráze Země.
Testy zohlednily různé aspekty prostředí stanice Orbital Reef, aby poskytly informace potřebné pro design stanice. Mezi sledované oblasti patřily třeba ubytovací možnosti, prostor pro stravování, toaleta, výzkumná laboratoř, ale i průlezy pro spojování s dalšími moduly a kosmickými loděmi. Pro usnadnění testů vytvořila společnost Blue Origin samostatné makety jednotlivých pater interně vyvinutého obytného modulu. Tyto makety budou iterativně aktualizovány podle toho, jak se bude zlepšovat věrnost komponent a subsystémů, což umožní budoucí testování s lidmi. Pozorování výzkumného týmu budou využita pro designová doporučení o objemu a rozložení pracovních míst, uspořádání zádržných systémů a pomůcek pro pohyb, použitelnost a pracovní zátěž i umístění různých rozhraní a vybavení.
NASA finančně i nefinančně podporuje návrh a vývoj většího počtu kosmických stanic, kam patří i Orbital Reef. Na současnou návrhovou a vývojovou fázi brzy naváže nákup služeb od jedné nebo více společností, přičemž NASA chce být jedním z mnoha zákazníků komerčních stanic na nízké oběžné dráze Země. Agentura je odhodlaná udržet kontinuální přítomnost lidí na nízké oběžné dráze Země i poté, co se agentura přesune z ISS ke komerčním kosmickým stanicím.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/04/ms11-hitl-photo-op-037.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/04/orbital-reef-baseline.jpg
Ake dalsie stanice maju takuto podporu, ci sa pripravuju?
Axiom Station od Axiom Space, Starlab od Nanoracks a Haven-1/2 od Vast.
A čím tam budou létat? Chybí mi pilotovaná loď od BO.
Zatím vždy byl v této souvislosti zmiňován Starliner.
Být Jeffem, na Starliner bych se nespoléhal. Na jaké raketě by létal, když Atlasy V končí?
Vulcan, s tím se počítá už roky.