Teprve před sedmi měsíci vypuštěná evropská meteodružice Arctic Weather Satellite už ukazuje, jak může přístup New Space urychlit vývoj misí schopných poskytovat podrobné teplotní a vlhkostní profily pro krátkodobé předpovědi počasí. Aby toho nebylo málo, tak dopad, který má tento malý družicový prototyp, jde ještě dál. Ukázalo se, že jeho měřící přístroj může být považován za schopný poskytovat údaje, které jsou srovnatelné s tradičními velkými misemi. Družice nese devatenáctikanálový skenovací mikrovlnný radiometr, jehož vlny pronikají zemskou atmosférou a poskytují podrobné profily teplot a vlhkosti za každého počasí.

Zdroj: https://www.esa.int/
Navzdory svému jménu družice Arctic Weather Satellite sbírá měření po celé planetě. Ovšem data o vlhkosti vzduchu jsou mimořádně hodnotná práce v oblasti Arktidy, kde se koncentrace vzdušné vlhkosti mohou rychle měnit. Družice Arctic Weather Satellite byla postavena jako prototyp během pouhých tří let a za zlomek nákladů, které by vyžadoval vývoj tradiční mise pro pozorování Země. Dnes již ukazuje, že přístup New Space, který vybízí k rychlejší stavbě za nižší náklady, může být aplikován na budoucí síť podobných družic.
Ovšem dalším krokem je vyhodnocení, jak mohou data z této družice zlepšit přesnosti předpovědi počasí. Jedná se o zásadní krok, který dává Eumetsatu a jeho členským státům jistotu, že koncepci mise lze aplikovat na navrhovanou následnou konstelaci EPS-Sterna. Pokud se plány na tuto družicovou síť posunou vpřed, bude agentura ESA zodpovědná za stavbu družic pro Eumetsat, který by pak už sám zajistil provoz družic na oběžné dráze a distribuci naměřených dat. Byl by to tedy stejný postup, jaký je již zavedený u ostatních evropských meteorologických misí – jmenovat můžeme třeba geostacionární Meteosaty, či mise MetOp na polární dráze.
V rámci tohoto důležitého procesu vyhodnocování proto údaje zkoumá řada evropských meteorologických úřadů. Jmenovat můžeme například Dánský meteorologický úřad, Německou meteorologickou službu, Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí, Finský meteorologický institut, Météo-France, Norský meteorologický institut, Met Office Spojeného království a Švédský meteorologický a hydrologický institut. Eumetsat, který je zodpovědný za distribuci dat, také provádí nezávislé zhodnocení výkonu nové mise.

Zdroj: https://www.esa.int/
Ačkoliv je vyhodnocování zatím ve svých prvních dnech, dosavadní zpětná vazba od všech zapojených institucí je extrémně pozitivní. Experti nejenže potvrzují, že mikrovlnný radiometr na Arctic Weather Satellite funguje stejně dobře jako další podobné evropské, americké a čínské přístroje na oběžné dráze, ale profily vzdušné vlhkosti z této mise jsou mimořádně účinné pro předpovědi počasí, jak ukazuje výše přiložený graf. Philippe Chambon z Météo-France, uvedl: „Náš tým pečlivě zhodnotil kvalitu dat z Arctic Weather Satellite a už byl schopen demonstrovat pozitivní vliv na naše předpovědi v globálním měřítku. Plánujeme, že v průběhu letošního roku zahrneme tato data do našeho systému pro globální předpovědi. To je velmi slibný úspěch s ohledem na konstelaci EPS-Sterna, která je považována za klíčovou součást budoucího pozorovacího systému.“
Tato slova chvály potvrzuje i Niels Bormann z Evropského střediska pro střednědobé předpovědi počasí: „Arctic Weather Satellite je skvělým příkladem kvality meteorologických dat, kterých může dosáhnout malá družice. Naše prvotní výsledky jsou velmi slibné pro globální předpovědi počasí a pokud vydrží, jsme přesvědčeni, že budou ještě letos zařazena mezi provozní data. To je skvělá zpráva pro navrhovanou síť EPS-Sterna, kterou má tvořit šestice takových družic, což by výrazně zlepšilo časové pokrytí v celosvětovém měřítku.“
Chválou nešetří ani Adam Dybbroe ze Švédského meteorologického a hydrologického institutu: „Společně s Norskou národní meteorologickou službou vyhodnocujeme data z Arctic Weather Satellite pro národní předpovědi nad Skandinávií a Arktidou. Díky dobré kvalitě dat plánujeme jejich integraci do našich provozních předpovědních modelů v průběhu letošního roku a očekáváme měřitelná zlepšení. To je dobrou předzvěstí pro misi EPS-Sterna.“

Zdroj: https://www.esa.int/
Družice Arctic Weather Satellite také představila významnou inovaci – její mikrovlnný radiometr obsahuje i tzv. sounder na frekvenci 325 GHz. Tato frekvence nebyla zatím ještě nikdy použita pro provozní předpověď počasí. Přiložený snímek ukazuje, jak tento kanál zvyšuje vědeckou hodnotu dat. Hodnocení rovněž potvrzují jeho potenciál pro nová měření oblačnosti a ledu, která by rovněž přispěla k přesnosti předpovědi počasí. Projektový manažer mise Arctic Weather Satellite, Ville Kangas, uzavírá: „Demonstrovali jsme, že malá družice, která váží jen 125 kilogramů, se může svým výkonem srovnávat s velkými meteorologickými misemi. A jelikož jsme stále v relativně časné fázi, kde musí být data dodatečně korigována a analyzována, očekáváme, že v následujících měsících začne Arctic Weather Satellite excelovat ještě více.“
Pokud se vize družicové sítě EPS-Sterna zhmotní, stala by se doplňkem již existujících meteorologických misí Meteosat třetí generace a MetOp druhé generace. Ostatně, už letos v létě má startovat další družice z řady MTG, konkrétně MTG-S1 a také družice MetOp-SG-A1 z řady MetOp-SG. Geostacionární družice Meteosat jsou usazeny 36 000 kilometrů nad rovníkem a posílají snímky jednou za 15 minut. Ze své pozice však mají špatný výhled na oblasti v okolí pólů a proto se jejich data nemohou využít pro předpovědi počasí v Arktidě. Družice MetOp přelétávají na nízké oběžné dráze nad póly a provádí tam svá měření, ovšem k dosažení globálního pokrytí potřebují až 24 hodin. Konstelace EPS-Sterna tvořená šesticí družic by zaplnila tuto časovou mezeru v pokrytí.

Zdroj: https://www.ohb-sweden.se/
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/26216370-1-eng-GB/Arctic_Weather_Satellite_small_but_perfectly_formed.png
https://www.esa.int/…/26641034-1-eng-GB/Arctic_Weather_Satellite_s_benefit_to_forecasts.jpg
https://www.esa.int/…/26640669-1-eng-GB/Arctic_Weather_Satellite_channel.jpg
https://www.esa.int/…/26640733-1-eng-GB/Arctic_Weather_Satellite_channel_comparison.jpg
https://www.ohb-sweden.se/…/AWS-constellation-pink-201220-1800×200-1024×683.png
OT:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mezin%C3%A1rodn%C3%AD_den_kosmonautiky
Jsem rád, že sám poznáte, že je to OT. 😉