sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne

Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Čína

Čína zveřejnila komplexní předpisy pro družicové služby přímého vysílání. Sedm ministerstev vydalo 30. dubna oznámení s názvem Předpisy pro správu koncových zařízení přímo připojených k družicovým službám, které stanoví právní a technický základ pro družicovou konektivitu v souladu s národními cíli.

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Utajená mise pro NRO

Dnešní večer bude ve znamení utajené mise NROL-69. Družici pro Národní úřad vojenského kosmického zpraviodajství NRO vynese z floridské rampy SLC-40 na oběžnou dráhu Falcon 9. Stejně jako u ostatních misí pro úřad NRO nejsou k dispozici žádné oficiální informace, jaký náklad se pod aerodynamickým krytem ukrývá, stejně tak nevíme, jaká je cílová oběžná dráha, nebo účel družice, či družic. První stupeň se tentokrát vydá teprve na svou druhou misi a o přistání se pokusí na pevninské ploše LZ-1.

Závěrečný přehled:

Čas a datum startu: 24. března v 18:48 SEČ
Startovní okno: Neuvedeno
Místo startu: Rampa SLC-40, Mys Canaveral, Florida
Raketa: Falcon 9 Block 5 (první stupeň B1092, který poletí podruhé)
Primární náklad: Neznámý
Hmotnost nákladu: Neuvedena
Cílová dráha: Neznámá
První stupeň: První stupeň se pokusí o přistání na pevninské přistávací ploše LZ-1

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 18:30 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://space.skyrocket.de/
https://www.spacex.com/
https://www.czechspacex.cz/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c0/NG-21_at_SLC-40_1.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 4

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pepavek
pepavek
1 měsíc před

Z jakého důvodu se tají údaje o cílové oběžné dráze, když jsou přitom snadno zjistitelné? Z jiných článků vyplývá, že Američané radarem sledují všechna tělesa nad 10 cm, která krouží na oběžných drahách nad Zemí. To stejné určitě dělají i Rusové a Číňané, takže utajování podle mne ztrácí jakýkoliv smysl.

Dušan Majer
Administrátor
1 měsíc před
Odpověď  pepavek

Smysl to má. Dané informace se sice dají zjistit, ale proč je servírovat protistraně na stříbrném podnose. Ať má nějakou nejistotu ve svých pozorováních a analýzách.

Radek V.
Radek V.
1 měsíc před
Odpověď  Dušan Majer

A ještě když k rozdělení/oddělení nákladu dojde nad Tichým oceánem cestou k Americe a hned následuje změna dráhy, nad Ruskem nebo Čínou už to nemusí zjistit.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.