sociální sítě

Přímé přenosy

Vulcan (SNC Demo-1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Indie

Indie zpřísňuje bezpečnostní pravidla a pravidla pro dodržování předpisů týkajících se družicové konektivity. Indie tak reaguje na snahy telekomunikačních společností, jako jsou například SpaceX se Starlinkem či Eutelsat s OneWeb, vstoupit na lokální trh.

Inversion Space

Společnost Inversion Space 1. května oznámila, že dokončila let své mise Ray, která byla vypuštěna v rámci mise Transporter-12 společností SpaceX v lednu. Zařízení sloužilo jako technologický demonstrátor a testovalo systémy, které společnost plánuje použít pro svou budoucí návratovou kapsli Arc.

Novaspace

Společnost Novaspace, přední poradenská a tržní firma v oblasti vesmírných programů, vydala 24. vydání své výroční zprávy o vládních vesmírných programech (GSP). Zpráva uvádí, že globální vládní investice do vesmíru dosáhly v roce 2024 přibližně 135 miliard dolarů

Eutelsat

Akcie společnosti Eutelsat 5. května se uzavřely s růstem o téměř 13 % poté, co francouzský operátor oznámil, že nahradí svého generálního ředitele. Nový ředitel Jean-François Fallacher přichází od partnerské společnosti Orange.

Orion

Společnost Lockheed Martin 1. května oficiálně předala NASA kosmickou loď Orion pro misi Artemis 2, čímž zachovala plánovaný termín startu na začátek roku 2026. NASA převzala schválení pro loď v Kennedyho vesmírném středisku.

NASA

V prohlášení z 30. dubna NASA uvedla, že v květnu a první polovině června by měly být příznivé podmínky pro obnovu výroby energie sondy Lunar Trailblazer. Tím by mělo dojít k obnově spojení se sondou a následně i alternativní mise.

Evropská komise

Evropské regulační orgány zahájily předběžné vyšetřování plánu lucemburského provozovatele družicové konstelace SES na koupi amerického konkurenta Intelsat. Evropská komise stanovila lhůtu do 10. června pro rozhodnutí, zda dohodu schválí nebo zahájí rozsáhlé vyšetřování.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Proba-3 pozoruje hvězdy a chystá se na Slunce

Evropská mise Proba-3 bude na oběžné dráze Země vytvářet umělá zatmění Slunce, čímž umožní vědcům studovat sluneční korónu po delší časové úseky, než je tomu v případech zatmění Slunce pozorovaných ze Země. K ověření funkčnosti palubních systémů se výzkumníci z Královské belgické observatoře rozhodli pořídit snímek hvězdného pole. Jde vůbec o první fotku pořízenou koronografem mise Proba-3.

Koronograf ASPIICS (zkratka z Association of Spacecraft for Polarimetric and Imaging Investigation of the Corona of the Sun).
Koronograf ASPIICS (zkratka z Association of Spacecraft for Polarimetric and Imaging Investigation of the Corona of the Sun).
Zdroj: https://www.esa.int/

Aby mohla fotit sluneční korónu, nese Proba-3 přístroj ASPIICS (zkratka z Association of Spacecraft for Polarimetric and Imaging Investigation of the Corona of the Sun). Tento přístroj, který pro agenturu ESA vyrobilo Centre Spatial de Liège v Belgii, je tvořen velkým stínícím diskem umístěným na družici – stínítku a z vlastního systému koronografu, který najdeme na družici – koronografu. Během nejpřesnější formace budou od sebe obě družice vzdáleny 150 metrů a přesto si budou vzájemnou pozici udržovat s přesností na jediný milimetr. Stínítko z pohledu koronografu zakryje jasný sluneční disk. Tím vytvoří stín, který vrhne na optický prvek koronografu, čímž mu umožní studovat sluneční korónu.

Po startu 5. prosince 2024 zůstaly obě družice spojené až do 14. ledna 2025. Řídící tým z belgického střediska European Space Security and Education Centre agentury ESA řídilo úvodní fázi uvádění systémů do provozu na oběžné dráze. Už v době, kdy byly obě družice spojené do jednoho celku, testoval tým přesnost orientace v prostoru. Operátoři v podstatě otáčeli sestavu tím, že jí říkali, ke kterým hvězdám by měla být otočena. Snímky hvězdného pole z ASPIICS byly poté použity k ověření, zda bylo nasměrování správné.

Andrej Žukov, hlavní řešitel koronografu ASPIICS z Královské belgické observatoře vysvětluje: „Dívali jsem se na hvězdné mapy, abychom viděli, jaké hvězdy budou pro Proba-3 viditelné ve specifickou dobu. Nestačilo vybrat jen jednu hvězdu, protože si nemůžete být jistí, na kterou hvězdu se díváte. Ideálně potřebujete tři hvězdy – takový trojúhelník vám může poskytnout plné informace o orientaci v prostoru. Vybrali jsme dvě jasné hvězdy ze souhvězdí Hadonoše, které se značí řeckými písmeny δ (delta) a ε (epsilon). Jsou od sebe dost blízko, aby se vešly na snímek ASPIICS i s několika slabšími hvězdami. Ostatně souhvězdí Hadonoše je vidět i pouhým okem z celé Zeměkoule.

Nezpracovaný snímek hvězdného pole pořízený koronografem ASPIICS sondy Proba-3 a analyzovaný Královskou belgickou observatoří. Svislé pruhy na tomto snímku jsou způsobeny probíhající kalibrací přístroje a na budoucích snímcích se již neobjeví.
Nezpracovaný snímek hvězdného pole pořízený koronografem ASPIICS sondy Proba-3 a analyzovaný Královskou belgickou observatoří. Svislé pruhy na tomto snímku jsou způsobeny probíhající kalibrací přístroje a na budoucích snímcích se již neobjeví.
Zdroj: https://www.esa.int/

Žukov poté požádal řídící tým o zaměření družice na tyto hvězdy a o pořízení snímku hvězdného pole pomocí optického koronografu. „S mimořádnou přesností družice zamířila přesně tam, kam měla. Když jsme dostali snímky, viděli jsme hned dvě jasné hvězdy. Jsou velmi ostré, což je dobrá zpráva, která znamená, že během deseti sekund potřebných k vytvoření fotky, byla družice velmi stabilní,“ vysvětlil Žukov.

Na snímku z ASPIICS je vidět nejméně osm hvězd, což je dostatečné k potvrzení zaměření teleskopu. Přesné napozicování obou družic bude pro pozorování koróny kriticky důležité. Pokud by bylo zarovnání mimo jen o pár milimetrů, nebyl by sluneční disk plně zakrytý stínítkem, což by znamenalo, že pozorování bude narušeno nežádoucím světlem.

Při přesném zarovnání má stínítko o průměru 1,4 metru plně zakrýt sluneční disk. I přesto se však kolem jeho okrajů prosmýkne tzv. rozptýlené světlo, které by vytvořilo opar interagující s pozorováním koróny. K zablokování rozptýleného světla je koronograf vybaven dalším, tentokrát interním stínítkem. Na přiloženém snímku hvězdného nebe je toto vnitřní stínítko vidět jako tmavý prstenec, který koresponduje se začerněnou sekcí jedné z čoček koronografu.

Na obrázku můžete vidět i kosmické záření, které je označené fialovou barvou. To je normální – na snímcích z koronografu dopady kosmického záření často vypadají jako hvězdy. Druhý snímek byl pořízen s určitým časovým odstupem – na tomto snímku zůstávají hvězdy a kosmické paprsky se objevují na různých místech,“ vysvětluje Žukov a dodává: „Celkově jsme byli velmi potěšeni přesností zaměření družice i kvalitou fotky. Ještě více se tak těšíme na snímky korony, které se očekávají již v březnu.

Čočka koronografu ASPIICS s vnitřním stínícím diskem.
Čočka koronografu ASPIICS s vnitřním stínícím diskem.
Zdroj: https://www.esa.int/

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/26474797-1-eng-GB/Proba-3_Occulter_eclipsing_Sun_for_Coronagraph_spacecraft.jpg
https://www.esa.int/…/26592847-1-eng-GB/Proba-3_s_ASPIICS_coronagraph.jpg
https://www.esa.int/…/26592800-1-eng-GB/Star_field_image_taken_by_Proba-3_s_ASPIICS_coronagraph.png
https://www.esa.int/…/lens_with_embedded_occulting_disc/26468847-1-eng-GB/Lens_with_embedded_occulting_disc.jpg

Štítky:

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 6

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.