Technici s pomocí masivních jeřábů, kterými je vybavena montážní hala VAB na Kennedyho středisku vyzvedli centrální stupeň rakety SLS pro misi Artemis II ze sekce High Bay 2 a uložili jej v horizontální poloze do centrální chodby. Tento přesun, který byl dokončen 14. března, má připravit stupeň na integraci se zbytkem rakety, k čemuž dojde v průběhu tohoto měsíce. Celá operace obnášela vertikální zvednutí 64,5 metru vysokého stupně, který váží zhruba 99 tun ze stanoviště, kam byl umístěn v prosinci loňského roku a kde měli technici kolem dokola přístup k jeho externím i interním prvkům, aby jej připravili na inspekční činnosti spojené se skládáním rakety.
V centrální chodbě provedou technici závěrečné prohlídky centrálního stupně, než dojde k jeho integraci mezi dva pomocné motory na tuhé pohonné látky. Během samotné integrace budou pracovníci programu Exploration Ground Systems s pomocí jeřábů zvedat centrální stupeň a zajišťovat jej na mobilní vypouštěcí plošině, která se nachází v sekci High Bay 3 haly VAB.
V příštím roce mise Artemis II dopraví čtyři astronauty – Reida Wisemana, Victora Glovera a Christinu Koch z USA a Jeremyho Hansena z Kanady – až k Měsíci. Půjde o první pilotovanou misi v rámci programu Artemis a o další krok k výpravám na povrch Měsíce, což pomůže agentuře připravit se na budoucí pilotované cesty k Marsu.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/03/ksc-20250314-ph-kls01-0023.jpg
Zrovna včera jsem četl na iDNES článek Tomáše Přibyla Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu
Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/vesmir/vesmir-mesic-sls-nasa-artemis-raketa-problem.A250314_132458_tec_vesmir_vse#space-a
Uvidíme, jestli se pomocí SLS vrátí lidé na Měsíc.
Díky za odkaz, přesto se domnívám, že SLS ještě hezkých pár let vydrží, protože za ni není žádná plnohodnotná náhrada.
Práce na SLS pro Artemis III v současné době pokračují. Financování výroby je schváleno do 30.9.2025 a pro další období budou důležitá čísla z prezidentské žádosti o financování NASA, která zatím nebyla zveřejněná.
K 1. odstavci článku: Eric Berger upozorňoval, že jde o jeho osobní odhad. Jak je v článku napsáno, šlo o odhad z konce loňského roku. Od té doby Berger mlčí.
K 2. odstavci článku: Boeing později, po konzultaci s NASA, oznámil, že propouštění nebude tak masivní. NASA totiž ubezpečila, že letos na jaře výrobní smlouvu nevypoví, takže je jistota práce do 30. září. Teď mají v podstatě končit jen pracovníci zapojení do vývoje nového horního stupně EUS, a to z důvodu, že jeho vývoj končí a přechází se do fáze výroby neletového strukturálního exempláře.
Ještě doplním, že tehdejší Bergerův odhad se týkal zrušení všech startů SLS včetně Artemis II. Od té doby byly sestaveny oba boční SRB, chystá se připojení centrálního stupně (možná už na tento týden) a adaptéru LVSA (je vidět na fotografii za centrálním stupněm). Horní stupeň ICPS je připravován na načerpání hydrazinu a Orion na aerodynamické zakrytování servisního modulu.
Zrovna jsem to zde chtěl sdílet pod jiný článek který jsem před nějakou dobou kritický směrem k NASA komentoval,
Průzkum vesmíru a výzkum je jen okrajová záležitost, tady jde hlavně o zachování pracovních míst, o nic jiného jim nejde.
Znovu tedy opakuji že toto je jen černá díra na peníze, SLS zrušit ‼️
Pokud jsou zaměstnanci šikovní nemusí mít strach že si nenajdou práci..
A tak jak se zruší SLS, zrušit i NASA, majetek a pracovní sílu rozdělit mezi perspektivní soukromé firmy, případně firmu rozdělit na nutné pracovní skupiny které musejí být zachovány, jako vývoj a řízení vesmírných sond.
A celou NASA zrušit, je to jen černá díra na peníze která si neváží investic.
Pracovníci z oboru budou teď žádáni v soukromém sektoru, případně mohou zůstat v místě pracoviště které přeberou soukromé firmy, věřím tomu že kdyby třeba celý komplex KSC spadl do klína třeba SpaceX, tak by E.Musk moc dobře věděl co dělat s VAB a v okolních nemovitostech.
SLS je šíleně drahy projekt a zatím je na papíře jen pár kusů raket, přičemž letěl jen 1 exemplář. Kolik se nalilo miliard do SLS přičemž mnoho výrobních areálu už stálo z dob raketoplánů,
a kolik asi stal vývoj Starship, stavba Starbase a dalších podpůrných oblastí (nová rampa SLC-39A, testovací areál v McGregoru a Massey, vznikající výrobní hala vedle hangáru X)
Směšné. Extrémně směšné podání SLS☝🏻🤣
Promiňte mi mou upřímnost, ale vy jste se asi musel zbláznit. V první řadě za SLS neexistuje žádná plnohodnotná náhrada, takže není k jejímu rušení důvod. V řadě druhé – soukromé firmy nebudou dělat základní výzkum, protože není ziskový – čest výjimkám jako je RocketLab a jejich avizovaná sonda k Venuši. Ale soukromá firma nebude provozovat kosmické teleskopy, ani meziplanetární sondy, protože to je nevýdělečná činnost. Právě proto jsou potřeba státní kosmické agentury, které tento základní výzkum udělají.
Když už jste se pustil do srovnávání SLS a SH/SS, dovolím si připomenout, že SLS při svém zatím jediném startu bez sebemenšího problému vynesla bezpilotní kosmickou loď Orion k Měsíci. Už při druhém letu rakety SLS budou na její palubě lidé. Starship zatím nebyla na oběžné dráze ani jednou. Ano, můžete namítnout, že transatmosférická dráha je hodně podobná, ale oproti SLS je Starship na mnohem nižším stupni vývoje. Stejně tak to, že by Starship startovala na SuperHeavy s lidmi, je mnoho let vzdálené.
Přijde mi, že vývoj SH/SS a SLS snad ani nemůže být odlišnější. Ano, SLS obdivuhodně zvládla svůj první bezpilotní let k Měsíci (v listopadu 2022). Druhý exemplář právě skládají, takže by si člověk myslel, že zjara poletí. No jo, ale letět má až příští jaro! Tedy tři a půl roku po prvním letu. Oproti tomu SpaceX do kosmu střílí jeden prototyp SH/SS za druhým a divák se zatajeným dechem sleduje, jestli se rozpadne už ve vzestupné fázi letu nebo až při návratu do atmosféry. V jednom rozhovoru pro rádio jste to, pokud si dobře vzpomínám, nazval punkovým přístupem, což mě docela pobavilo. Uvidíme, který přístup se nakonec ukáže být lepší.
Ano, punkový přístup to docela přesně vystihuje.
Pokud to budeme brát podle ročních období, tak SLS má být sešroubovaná na jaře a připravena k vývozu na rampu v létě. Doba od vložení CS mezi SRB do vývozu na rampu má být delší než u Artemis I kvůli nepřipravenosti užitečného zatížení – Orionu. Ten má být připojen na SLS na podzim. Současné pracovní datum startovní připravenosti je v zimě. Jaro je NLT.
Jak se přesvědčila posádka zrušené mise dearMoon, SH/SS neumožňuje pilotovaný oblet Měsíce v časovém horizontu mise Artemis II.
Díky za upřesnění. Orion budou připojovat už ve svislé poloze? Dosud jsem si myslel, že první písmeno VAB je od slova Vertical, ale teď centrální stupeň položili. Proč?.
Raketa SLS se skládá ve svislé orientaci a stejně proběhne i instalace Orionu. Centrální stupeň byl po přemístění ze sekce High Bay 2 dočasně uložena v chodbě v horizontální poloze, protože tak je nejstabilnější. Až v průběhu března nastane integrace, bude zvednut jeřáby a překlopen do vertikální pozice, aby mohl být vertikálně spuštěn mezi sestavené motory na tuhé pohonné látky v High Bay 3.
Centrální stupeň, stejně jako dříve vnější nádrže ET raketoplánů, lze přesouvat ve vertikální poloze pouze mezi protějšími kvadranty, tedy mezi High Bay 2 a High Bay 1, a také mezi High Bay 4 a High Bay 3. Důvodem jsou možnost jeřábů. Při přesunu z High Bay 2 do High Bay 3 je nutné centrální stupeň položit v hlavní chodbě VAB na kolové transportéry a popojet blíž k High Bay 3. Je to nepraktické a nerozumím tomu, proč integrační buňku pro centrální stupeň nepostavili v High Bay 4 místo High Bay 2.
Nicméně, z aktuálních fotografií je vidět, že jsou prováděny nějaké dodatečné práce na intertanku. Je to v místě, kde je přistavena plošina. Na jiných fotografiích je z druhé strany druhá plošina, ty práce jsou totožné. Je to blízko horních úchytů centrálního stupně k boosterům, takže po vložení mezi oba SRB by se tam už těžko dostali. Na každé straně vyřízli poměrně dlouhý obdélník pěnové izolace až k zeleným žebrům intertanku (na fotografii je to ten bílý obdélník – bílá je nově obnažená pěnová izolace). Lze se domnívat, že ve svislé pozici stupně v integrační buňce v High Bay 2 mohla této práci vadit nějaká pochozí plošina proto to dělají teď.
Po dokončení bude (v březnu) centrální stupeň vyzdvižen do vertikální polohy a vložen mezi oba SRB, nacházející se na mobilní vypouštěcí plošině v High Bay 3. Potom bude připojen adaptér LVSA (v dubnu) a nakonec Orion (pravděpodobně v říjnu), vše ve svislé poloze.
Máte jen částečnou pravdu:
Zapomněl jsem přidat
Vehicle Assembly Building (dříve Vertical Assembly Building, zkráceně VAB)
VAB – Vehicle Assembly Building
Nojo, je treba si uvedomit, ze na internetu muze i absolvent oboru truhlář a podlahář komentovat SLS a zadat zruseni NASA. S tim nic nenadelame.
👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
🫶🏻
Gratuluji k mé identifikaci anonymní Ferdo. Někdy je lepší se skrýt pod náhodou přezdívku a palcát nesmysly a být v klidu, protože nikdo ani v okolo netuší že to jsi zrovna ty, že?!
No, každopádně pokud ti přijde v pořádku jen tak utopit xxx Miliard $ za něco co budeš mít za pár let od konkurence do které teď už nepřispíval ani jediný $, tak pak je něco špatně. To si totiž může spočítat i průměrný absolvent SŠ, že se to v NASA už nemůže vyplatit a je to jen o zachování pracovních míst a natahování práce na co nejdelší dobu. NASA přiklepne nějaký kontrakt a místo 1 roku si NASA řekne o 3 roky a pak to natáhne ještě od další 2 roky a pak ještě o další 1 rok💪🏼🤣 Jo to se vyplatí 🤣
Vzdyt i vy tu pisete pod anonymni prezdivkou, akorat ze ji pouzivate uplne vsude (facepalm). Diky tomu jsem si o vas mohl udelat celkem presny obrazek a verte mi, ze chvilemi mi z toho bylo dost nevolno. Nehodlam to sem zatahovat, takze jen reknu, ze s vami nehodlam ztracet cas. Vase minule vyroky na soc. sitich odporuji nejen dobremu vychovani, ale i zakladum lidskosti. Diky tomu vim, ze nema cenu se s vami dale bavit.
Prave proto nehodlam ani nijak komentovat dalsi nesmysly a lzi z druhe poloviny vaseho prispevku.
1) Za SLS náhrada brzy bude a to bude právě Starship, už to že je v plánu využít Starship(HLS) souběžně s SLS je důkazem že ta náhrada přijde víceméně souběžně.
2) Výzkum je neziskový? A z čeho tedy NASA celé ty desítky roků funguje?
Jak jsem několikrát napsal, NASA funguje extrémně neefektivně, peníze bych nalil do soukromého sektoru, tím by se zaplatil právě vámi zmiňovaný „neziskový“ výzkum.
Pokud by měla být NASA zachována, tak bych ji oddělil ze státem financovaných subjektů, ať si na svůj provoz vydělá sama stavbou sond a raket případně vynášení lidí do vesmíru, když to zvládnou jiní, proč by nemohla NASA? Tady by se teprve ukázalo jak jsou pracovníci efektivní
3) ano SLS se podařil start na první dobrou a návrat Orionu z obletu Měsíce také, no a jak dlouho že je program ve vývoji?🤔 Jo aha, od zrušení letu raketoplánů, mezitím bylo postaveno kolik letuschopných exemplářů??💪🏼
SH/SS je možná pozadu, ale vývoj jde násobně rychleji.
Zpoždění 2-3 roky než do Starship sednou první lidé jsem ochotný akceptovat, za cenu kdyby se TEĎ HNED celý program SLS zastavil a do NASA nepřitekl ani jediný dolar určený pro SLS, dokážete si představit tu obrovskou sumu která by zůstala ve státním rozpočtu??
Než bude Starship bezpečná pro cestování s lidmi, tak NASA udělá 1-2 starty s SLS a utopí se v tom xxx Miliard $, zatímco vývoj Starship už si SpaceX financuje sama a daňové poplatníky to nestojí ani 1$.
SLS tedy není žádná výhra, a za mě se v žádném případě nevyplatí, financovat stavbu 2 raket na nějaké oblety měsíce.
Nemám Muska rád, po tom jak se poslední měsíce chová se mi úplně zhnusil jen jak vidím jeho fotku nebo jméno v titulku zpráv, ale fandím SpaceX.
Vývoj jim jde neuvěřitelným tempem. Jen ať startuje Starship co nejčastěji i za cenu selhání, ať mají co nejvíce dat a poznatkům z letů, aby změny šli aplikovat co nejrychleji na další rakety
1) Starship brzy nahradí SLS? To asi nemyslíte vážně. SLS ponese už při svém druhém startu posádku – u Starship se něčeho podobného asi nedočkáme před rokem 2030.
2) Ano, výzkum je neziskový, protože z průzkumu planetek, měsíců, planet, hvězdokup a dalších součástí vesmíru nic nevyděláte. NASA funguje z financí, které jsou jí přiděleny. Vámi navržené schéma, kdy by ty peníze šly rovnou firmám je sice hezký, postavil byste sondy a asi byste zaplatil i jejich provoz, ale kdo by ta data analyzoval? I to dělají zaměstnanci NASA. tedy pokud nechcete spoléhat jen na širokou vědeckou komunitu. NASA vše zastřešuje a i když má nějaké mouchy, je to stále nejrozvinutější kosmická agentura na celém světě.
3) NASA jde opatrnou cestou, která je na hony vzdálená trochu punkovému přístupu SpaceX. A i když to trvá déle, tak tento přístup nese ovoce – mise jsou bezpečné a spolehlivé.
SLS je dobrá raketa, která udělá spoustu cenné práce. Z celého komentáře souhlasím asi jen s tím, že dokážete oddělit Muska a SpaceX, což mnoha lidem poslední dobou splývá.
Bugatti Veyron je taky dobré auto a přesto ho skoro nikdo nekupuje, problém SLS je stejný.
1) Starship s lidmi v 2030?
Pořád stále dokola ignorujete že v upravené verzi Starship mají lidé přistát na Měsíci (Artemis 3) což má být mimochodem teprve druhý pilotovaný let SLS.
2…🙄🤷🏻♂️
3) NASA je opatrná až moc, a je to jen protože si nemohou dovolit selhání, laická veřejnost by nepochopila případně selhání testovací rakety. SpaceX má vlastní zdroj financí a je jim jedno kolikrát raketa vybouchne.
Metoda rychlého startu….
„pokus – úspěch/selhání – aplikace oprav – co nejdřív další start“
tady jasně nese své ovoce, mají nasbírané reálné letové údaje a ne jen něco co se v případě SLS testuje a modeluje na superpočítačích a v případě reálného pokusu je to stejně loterie i když s větší šanci na úspěch.
4) kdyby Superheavy měla menší 2.stupeň a 3 stupeň/loď s vlastním pohonem, tak už teď zvládnout to stejné co SLS.
Jenže Musk prostě chce vesmírný náklaďák a zájezdový autobus postavený na stejném základě 🤷🏼♂️ nicméně dohánějí SLS.
Zrušení SLS a případné 2 létě zpoždění letu lidské posádky okolo Měsíce až ve Starship za to rozhodně stojí
1) Neignoruju, jen odděluju dva různé stavy. Hovořil jsem o situaci, kdy budou lidé ve Starship při startu na SuperHeavy. V případě lunárního landeru pro Artemis bude Starship startovat prázdná a lidé do ní přestoupí až z Orionu / či přes Gateway.
2) Sice zvedáte oči, ale je to pravda. NASA má obrovské know-how a bezkonkurenční zkušenosti s provozem a plánováním těchto misí. A už vůbec nemluvím o tom, že existence státní agentury usnadňuje uzavírání mezinárodních dohod o spolupráci.
3) Oba přístupy mají své výhody i nevýhody. Neřekl bych ale, že jeden z nich je výrazně lepší než druhý.
4) To zpoždění by bylo větší než dva roky. Starship je technologicky výrazně za vývojem SLS a i když dělá pokroky, za dva roky ji určitě nedožene.
K bodu 4)
Na papírové „kdyby“ rozepsané v těch třech odrážkách se nehraje. Sám jste napsal, že vývoj se nyní ubírá jiným směrem.
Oblet Měsíce pilotovanou lodí Starship ve stylu zrušené mise dearMoon pouhé dva roky po misi Artemis II je extrémně nepravděpodobný. To je jen Vaše tvrzení, jehož důvěryhodnost jste nijak neprokázal. Starship už dva roky létá po stále stejné suborbitální dráze, navíc poslední dva starty skončily haváriemi ve vzestupné fázi letu. Starship v současné době nemá tepelnou ochranu na přežití návratu druhou kosmickou rychlostí a není ani naplánovaný žádný bezpilotní oblet Měsíce za účelem prokázání spolehlivosti takové tepelné ochrany. Ohledně Vašeho návrhu na zrušení mise Artemis II není zajištěn souhlas Kongresu. Navíc, jak jsem již psal, SLS má zajištěné financování do 30.9.2025. Neprovedl jste ani porovnání finančních nákladů pro fiskální rok 2026 (od 1.10.2025) na start Artemis II s náklady na demontáž SLS a likvidaci paliva ze segmentů SRB. Pokud by toto porovnání vyšlo fifty-fifty, pak ztrácíte hlavní argument.
„kdyby se TEĎ HNED celý program SLS zastavil a do NASA nepřitekl ani jediný dolar určený pro SLS“
Tohle je fikce bez vazby na realitu. Vysvětlení v druhém odstavci zítřejšího článku.
„zatím je na papíře jen pár kusů raket, přičemž letěl jen 1 exemplář“
Zvláštní spojení – dívat se na fotografii v článku a pak napsat, že je na papíře.
No já nevidím nikde složený letuschopný exemplář a plno dílů je teprve ve výrobě, takže ano „je na papíře“
Pokud považujete sestavené, nespojené letové stupně, za raketu „na papíře“, tak vězte, že sešroubováno to má být i s horním stupněm příští měsíc.
ako, chapem ako to myslite.. no, bude to niekde uprostred.. sukronmy sektor by mal byt opat ciel NASA, nastartovat samo-udrzatelnu sukromnu ekonomiku v blizkom vesmire, nieco, ako to urobili z LEO – cesty na ISS, vesmirny turizmus s prijemnym dosledkom ze univerzity, firmy si mozu dovolit vypustit vlastne cubesaty,.. jasne, Space X, ale bez penazi z NASA by Space X nebolo kde je teraz. Pravdepodobne by im to trvalo ovela dlhsie..
Ja by som navrhoval stopnut vsetky flagship missie, povedzme na 50 rokov.. nechat tie s limitovanym rozpoctom (Next Frontier ci ako), aby si NASA uchovala schopnost riadit vyskumne missie a uvolnene peniaze nasmerovat do nastartovania ekonomiky.. co ja viem, podporovat vyvoj novych pohonov, systemov podpory zivota, laserova komnunikacia.. viem ze to robia aj teraz, ale povedzme 10x viac penazi dovoli sustredit sa na realne riesenia – umela gravitacia, magneticka ochrana pred ziarenim, funcny reaktor na orbite… hranie sa s kyslikovymi bombami, neprestrielnymi vestami a presun odpadu a kanistrov s vodou v kapuse na naslnecnu stranu nech nechaju Boeingu alebo Europe 🙂
Uprimne, mesiace Saturna, Uran, Neptun, ci dalekohlady skumajuce exoticke ziarenia mozu pockat.. aj ked co sa deje pod ladom na Europe moze byt zaujmave..len tie sondy, to je zufalstvo.. bojuje sa o kazdy gram, kazdy pristroj, dostat ich tam cez vseliake gravitacne praky trva roky.. ak nastartuju ekonomiku, o 50 rokov si potrebny hardware mozu kupit na eBayi.. poopripade na Temu aj so SW na riadenie misie a spracovanie dat 🙂
NASA není jen SLS, to by jste stopnul Perseverance, Juno, ISS a Webba? Výzkumy a testy v letectví? SLS je raketa Senátu, ne NASA. Senát nařídil NASA, aby vyvinula SLS. Senát za to nese odpovědnost.K čemu bude umělá gravitace a reaktor, když není program, který by ji využil? Ano, NASA potřebuje upgrade, potřebuje sjednotit výzkum a zrušit nadbytečné provozy a vývojové zařízení, omezit administrativu a zredukovat počty, SLS je špatné řešení, většinu peněz utratili za raketu a nezbylo skoro nic na náklad. Po letu Artemis 3 mu nevidím žádnou budoucnost. Ale Starship je zatím ve vývoji. Kdyby Musk měl jednorázový druhý stupeň pro SuperHeavy, mohl by už létat na orbitu, vynášet Starlinky a nebyl by žádný důvod SLS provozovat dál. Zatím je ale brzo. Uvidíme za půl roku.
Ano, vyjadril som sa nepresne.. myslel som nove miliardove flagship misie. Samozrejme rusit beziace projekty je nezmysel.
No, SLS, je pravda, objektivne, momentalne jediny prostriedok ako dostat posadku k Mesiacu.. a splna aj svoj Senatny ukol.. tie stovky rodin zivobytne zavislych na SLS sa urcite nestazuju a verim ze vela ludi si na SLS spravilo zmyslupnu, odbornu karieru.. neviem, mozno mali najst dulane vyuzitie s vojakmi a dat im cast prefinancovat..
ako, pripada mi naozaj trapne, sa natahovat s NASA, kde ma posobit vedecka a intelektualna elita, pri US GDP ci ma mat rozpocet 24 alebo 27 miliard.. nieco, co vojaci zhltnu za 2 tyzdne.. a schvalne, kolko lietadiel a lodi je bojaschopnych a tiez maju vela „ciernodierovych“ projektov.. len tam DOGE neposlu..
Je pravda, ze optimalizacia a trocha „zagilnenie“ by sa NASA hodilo.. len to usetri mozno 10ky milionov..
Tie technologie – gravitacia, ziarenie, energia -, myslim si, ak by boli k dispozicii pre sukromny sektor vyuzitie sa hned najde. Porovnavam to napriklad, ako ked sa potrebujete dostat cez atlantik a mate vrtulove lietadlo bez pretlakovanej kabiny oproti povedzme 747.. no, kto uz pojde tym vrtulakom, mozno par dobrodruhov, a na tom sa business stavat neda..a pre vladu nema vyznam udrziavat tie vrtulove aerolinky donekonecna…
I u těch aktuálních misích bych se hádal,
pokud vím, většinu jich řídí JPL. Tedy tam bych zachoval financování a zbytek prostě odstřihl,
Jak tady kolega napsal, může být zajímavé co se skrývá pod ledem na Europe, osobně bych řekl že tam zcela jistě bude nějaká forma života aspoň na mikrobiální úrovní, ale k čemu nám to teď bude??
Mise na Titan, k čemu?
Zkoumání mezihvězdného prostoru, k čemu?
Pomohlo by to lidstvu nějak v současné době? těžko! Současné mise bych nechal dožít a nic dalšího nestavěl.
Ve výsledku bych NASA ořezal o rozpracované projekty tak že by z té agentury nic nezbylo.
NASA je financována z vládního rozpočtu, jak tady Majer psal že jsou to všechno nevýdělečné projekty…. Ale ano jsou výdělečné, stavba je zaplacena, celý dodavatelský řetězec dostane zaplaceno a jejich provoz například skrze zmíněnou JPL je taky financován,
to nejsou neziskovky.
Tyto ušetřené peníze za zrušenou NASA, případně výrazně omezenou NASA bych pozdržel ve státním rozpočtu, a lépe investoval do firem které dokáží ty peníze využít mnohem lépe než NASA
Hod si prihlasku chlapce, nesrandujem, skoda ta placat sem svoje mudrosti.
Trošku mi to připadá, že ten Váš příspěvek je jeden velký trolling. NASA je kosmická agentura, která odvádí pořádný kus kvalitní vědecké práce a je momentálně nenahraditelná. Trošku vám vlezl syndrom Musk a situace v USA na hlavu. Doporučuji si něco předtím více nastudovat z kvalitních zdrojů, pak se zamyslet a uvědomíte si, jakou blbost jste napsal.