sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Apollo-Sojuz

Dne 15. července uběhlo padesát let o historické mise Apollo-Sojuz. Během této mise mise došlo ke spojení americké vesmírné lodi Apollo a sovětské lodi Sojuz. Velitelem posádky Apolla byl Thomas Stafford a jeho sovětským protějškem Alexej Leonov.

MILNET

Americké vesmírné síly odhadují, že by potřebovaly více než 4 miliardy dolarů na financování rozsáhlé konstelace družic na nízké oběžné dráze Země známé jako MILNET, která by poskytovala globální komunikační služby. V současné chvíli je MILNET na seznamu nefinancovaných priorit pro FY 2026.

Britská kosmická agentura

Nový výzkum zveřejněný Britskou kosmickou agenturou zdůrazňuje rostoucí závislost země na družicových technologiích, které podle nejnovějších údajů podporovaly odvětví představující přibližně 18 % národního hrubého domácího produktu (HDP).

SES

Společnost SES očekává, že 17. července dokončí akvizici konkurenčního družicového operátora Intelsat poté, co vyřeší všechny regulační překážky bránící uzavření dohody v hodnotě několika miliard dolarů.

Starliner

Zástupci NASA uvedli, že existuje veliká šance, že další zkušební let vesmírné lodě Boeing CST-100 Starliner bude bez posádky. Důvodem je stále probíhající řešení technických problémů lodi.

Americký kongres

Americký kongres se chystá nařídit Pentagonu, aby zavedl trvalé financování iniciativy amerických vesmírných sil, která bude poskytovat komerční družicové snímky a analýzy vojenským velitelům po celém světě, a to i přes nejistotu ohledně návrhu obranného rozpočtu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Se studenty poletí na Zero-G letu i Aleš Svoboda

Program Česká cesta do vesmíru, který posiluje české kosmické aktivity i jejich popularizaci a inspiruje mladou generaci k zájmu o technické a přírodovědné obory, má vrcholit za pár let vysláním občana ČR na Mezinárodní kosmickou stanici. Velmi pravděpodobně jím bude Aleš Svoboda, český zástupce v záložním oddílu astronautů Evropské kosmické agentury, ale než k tomuto vrcholu dojde, je připravena celá řada dalších projektů a jedním z nich je Zero-G. Jde o akci, v rámci které se 30. března ze třetího terminálu Letiště Václava Havla v Praze odjede speciálně upravený Airbus A310 schopný poskytovat parabolické lety, při kterých posádka zažije na pár desítek sekund stav snížené gravitace. Kromě toho, že bude na jeho palubě 20 českých studentů ve věku 13 – 18 let, jejichž výběr stále probíhá, poletí s nimi také známé osobnosti a velitelé. Hlavním velitelem celé mise bude právě Aleš Svoboda.

Stovka zájemců z řad studentů prošla fyzickými testy na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy
Stovka zájemců z řad studentů prošla fyzickými testy na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
Foto: Adéla Veselá

Let v prostředí mikrogravitace je jedinečná zkušenost, která studentům přiblíží, jaké to je být opravdovým astronautem. Pevně věřím, že je tento zážitek inspiruje k hlubšímu zájmu o vědu a techniku a pomůže jim najít cestu do světa kosmického výzkumu,“ říká Aleš Svoboda. Trup letounu bude z bezpečnostních důvodů rozdělen do čtyř sekcí a každá z nich bude mít svého velitele. Jedné sekci bude velet Yemi A.D., umělec specializující se na tanec a choreografii, který měl letět v lodi Starship na lunární misi dearMoon, ale ta byla zrušena. Druhou sekci bude mít na starost Jan Spratek, popularizátor kosmonautiky z pražského planetária a Vzdělávací kanceláře Evropské kosmické agentury ESERO. Třetí sekci letadla povede Simon Klinga, středoškolák, který na sebe upozornil především tím, že založil studentský tým LASAR. Ten vloni uspěl v soutěži Conrad Challenger v Houstonu a poté se dočkal i vlastní družice LASARSat. Čtvrtou sekci povede velitelka, jejíž identita zatím nebyla oznámena.

Dvacítka studentů vzejde z původně přihlášených 861 uchazečů. Jejich počty byly postupně redukovány několikakolovým výběrem, který svou komplexností napodoboval skutečný výběr astronautů, samozřejmě s přihlédnutím k věku zájemců. Na přihlášené studenty čekaly úkoly spojené s psychologickým dotazníkem, natočením motivačního videa, znalostí angličtiny, ale i postřehem, pamětí, ale nechyběly ani fyzické zkoušky. Aktuálně je ve hře 50 zájemců, na které budou čekat osobní pohovory. Finálová dvacítka se pak dočká parabolického letu ve speciálně upraveném letounu, který poprvé v historii dorazí do České republiky. „Výběr mladých vesmírných ambasadorů byl komplexní a náročný. Účastníci přesto podávali skvělé výkony a mimo to prokázali taky obrovské odhodlání a schopnost pracovat pod tlakem. Věřím, že si z každé etapy odnesli cenné zkušenosti, které ještě v budoucnu zužitkují,“ dodává Jan Spratek, vedoucí výběru posádky Zero-G.

Česká cesta do vesmíru upevňuje díky podpoře českého kosmického průmyslu postavení ČR v celosvětových aktivitách s vysokou přidanou hodnotou. „Projekty jako Zero-G pomáhají mladým lidem objevit krásu vědy a techniky a ukazují jim, že i Česko může být součástí špičkového kosmického výzkumu a průmyslu. Věřím, že tato jedinečná zkušenost v nich probudí nadšení, které si přenesou do svého studia i budoucí kariéry. Posilování českého kosmického průmyslu a vědy začíná právě motivací nové generace,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka, pod jehož resort vesmírné aktivity České republiky spadají.

Je klíčové, abychom se jako Češi nebáli dívat vzhůru a posouvali hranice našeho poznání. Proto s nadšením podporuji Aleše na jeho cestě do vesmíru i mladé talenty, kteří se chtějí podílet na rozvoji technologických, vědeckých i uměleckých oborů, které nás posouvají dál.
Zero-G zároveň mladé generaci ukazuje, že i oni mohou být součástí vesmírných projektů mezinárodního rozměru,” popisuje důležitost projektu Yemi A.D. a dodává: „Česká cesta do vesmíru není jen let Aleše, je to cesta České republiky k jednacímu stolu všech zemí, které investují do inovací, kosmického průmyslu, vědy a výzkumu.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
Tisková zpráva ministerstva dopravy

Zdroje obrázků:
Portugal Space Agency
Adéla Veselá

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 5

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pidzej78
pidzej78
5 měsíců před

Vřele doporučuju video skouknout, je to velice motivující. Osobně nemám rád ty běžné tisíckrát omšelé jednovětné motivační citáty, ale tohle video je motivační tím, jaké nadšení pro vesmír čiší ze všech účastníků, pro mnohé (vč. mé maličkosti) bude jistě překvapivým zjištěním, že tanečník a choreograf Yemi A.D., který měl letět kolem Měsíce v rámci mise Dear Moon, u kosmonautiky i po zrušení své mise zůstal, založil mezinárodní projekt pro podporu mladých lidí a bylo až lehce dojemné, jak vyprávěl, že ho během přípravy mise Dear Moon podporoval Aleš Svoboda, a že teď zase on bude rád podporovat let Aleše Svobody, přestože (jak sám řekl) „mezi military segmentem a uměleckým segmentem nemůže být větší vzdálenost“. Bylo tam krásně vidět, jak vesmír a kosmonautika dokáže motivovat a spojovat lidi z nejrůznějších oborů lidských činností.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.