Na mezinárodní kosmické stanici byl 4. února proveden velmi zajímavý experiment. Robot Astrobee vybavený modrými rameny, která připomínají spíše chapadla se snažil s jejich pomocí zachytit objekt ve tvaru kostky. Chapadla měla vyzkoušet autonomní ovládací systémy pro detekci cílového objektu a jeho zachycení. Podobné metody by se mohly v praxi uplatnit nejen při servisování družic, ale i při odstraňování kosmického odpadu.
Roboti systému Astrobee byli navrženi a postaveni v Ames Research Center v kalifornském Silicon Valley, aby mohli být používáni v útrobách Mezinárodní kosmické stanice. Systém tvoří tři roboti s krychlovitým tělem (Bumble, Honey a Queen), dále software a dokovací / nabíjecí stanice. K pohybu v útrobách stanice tito roboti používají elektrické ventilátory. Orientaci v prostoru pak obstarávají kamery a další senzory. Roboti jsou vybaveni i periskopovou rukou, s jejíž pomocí se mohou přichytit na zábradlí, aby šetřili energii, ale mohou s ní také uchopovat různé předměty.

Zdroj: https://images-assets.nasa.gov/
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/image-article/robot-gets-a-grip/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/02/54309404126-193903b867-o.jpg
https://images-assets.nasa.gov/image/iss072e593598/iss072e593598~large.jpg
Tohle je zajímavý experiment, jsem zvědavý, jak to bude pokračovat – napojení na družicový pohon nebo nejdříve vylepšování autonomního systému úchopů?
Zbytek komentáře se smutným povzdechem byl smazán, aby nerušil princip Kosmonautixu,Sice nevím, co bylo obsahem zbytku komentáře, ale dávám Vám palec nahoru za to, že cítíte, kde jsou hranice našeho webu. Toho si vážím.
Nejaké videjko z pokusu by nebolo?
Máme pouze pár fotek.
https://www.youtube.com/watch?v=tBitu8LLfZA
No, zatím to asi není na 100%, Sunita musí přidržovat kostku, aby neodletětela po prvním kontaktu s chapadlem a chapadla ji mohla obejmout.
Jj, a to je tam ještě atmosféra…
Modré díly vypadají jako vytištěné na 3D tiskárně 🙂
Přesně to samé mě taky napadlo. Říkal jsem si, jestli to nevytiskli přímo na ISS … 🙂
malý kvíz pro fanoušky kosmonautiky (věřím že nikterak těžký): ve kterém modulu probíhá test robota Astrobee za dohledu Sunity Williams? .)
nikdo si netipl, asi to byla příliš triviální otázka .) tak jen pro pořádek uvedu, že vzhledem k typické malé nákladní přechodové komoře a k nezaměnitelným dvěma kruhovým okénkům po stranách této komory se samozřejmě jedná o japonský laboratorní modul Kibó (ale to určitě všichni poznali) .)
Vypadá to, že v chapadlech je budoucnost…