Technikům se podařilo úspěšně integrovat užitečný náklad Teleskopu Nancy Grace Roman, tedy vlastní optiku, nosič přístrojů i dva vědecké přístroje – k servisnímu modulu, který doručí observatoř na její pracoviště a umožní jí tam fungovat. „Díky tomuto úžasnému milníku je projekt stále v souladu s plánovaným harmonogramem směřujícím ke startu. Jsme tak o velký krok blíže k odhalení vesmíru, jak jsme jej nikdy dříve neviděli,“ říká Mark Clampin, zástupce přidruženého administrátora pro ředitelství vědeckých misí v ústředí NASA ve Washingtonu a dodal: „Bylo fantastické sledovat pokrok týmu v průběhu integrační fáze. Těším se na transformativní pozorování Nancy Grace Roman Space Telescope.“
Nově spojený hardware nyní podstoupí rozsáhlé zkoušky. Nejprve bude potřeba zjistit, zda každý hlavní konstrukční prvek pracuje podle očekávání i v době, kdy bude interagovat se zbytkem observatoře. Bude tak prověřeno chování kombinovaného hardwaru. Poté přijde řada na environmentální testy, které vystaví základ observatoře elektromagnetickým, vibračním, a tepelně-vakuovým podmínkám, které zažije při startu a při provozu v kosmickém prostoru. Tyto testy mají prokázat, že hardware a nosná raketa spolu nebudou reagovat nežádoucím způsobem. Bude se také sledovat, zda komunikační antény nezpůsobují elektromagnetické rušení jiného palubního hardwaru. Konstrukce se také pořádně otřese, aby inženýři sledovali její reakci na vibrace očekávané při startu. Teleskop Nancy Grace Roman bude také vystaven širokému rozpětí teplot, při kterých se bude sledovat jeho funkčnost. Cílem je ujistit se, že přístroje a zrcadla jsou řádně opticky zarovnány.
Ve stejné době bude na sestavu vnějšího válce usazena výklopná krytka apertury a před jarem proběhne také instalace fotovoltaických panelů. V průběhu letošního podzimu pak bude tato konstrukce spojena se sestavou užitečného nákladu a servisního modulu. Stále platí, že obseratoř by měla být kompletně dokončena na podzim 2026, přičemž start nemá proběhnout později než v květnu 2027.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/Wfirst_beauty1_prores_1920x1080.mov_.00_00_17_16.still003_crop.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/01/scipa-12232024-gunn-3-copy.jpg