sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

PSP zavolala domů

Přijetí signálu znamená, že sonda po rekordním průletu kolem Slunce (24. prosince prolétla 6,1 milionu km od Slunce) funguje. 1. ledna by mělo začít posílání podrobných telemetrických záznamů.

True Anomaly

Startup True Anomaly oznámil klíčový milník poté, co úspěšně navázal komunikaci se svou družicí Jackal. Družice, která je navržena pro vojenské aplikace vyžadující manévrování na oběžné dráze, byla vynesena 21. prosince při sdílené misi Bandwagon-2 společnosti SpaceX.

Landspace

Čínský start-up Landspace získal značné finanční prostředky ze státem podporované investiční iniciativy Čínského národního fondu pro transformaci a modernizaci výroby na podporu vývoje opakovaně použitelných raket.

NSN

NASA oznámila, že 20. prosince udělila zakázky společnostem Intuitive Machines, Kongsberg Satellite Services (KSAT), SSC Space US a Viasat o poskytování služeb na podporu sítě Near Space Network.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

LISTER zjistí, jak v hlubinách Měsíce proudí teplo

Nejbližším sousedem planety Země je její Měsíc, avšak dodnes lidstvo fyzicky prozkoumalo pouze asi 5 % jeho povrchu. Teprve v roce 2023 vědci na základě dat z éry programu Apollo a podrobnějších studií provedených v letech 2011–2012 americkou sondou GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) definitivně potvrdili, že Měsíc má kapalné vnější jádro, které obklopuje pevné vnitřní jádro. Jak NASA a její partneři pokračují v plánech na průzkum Měsíce v rámci programu Artemis, který připravuje půdu pro budoucí mise s lidskou posádkou na Mars, prohlubování našich znalostí o 4,5 miliardy let starém Měsíci pomůže vědcům a astronautům nalézt nejbezpečnější způsoby, jak provádět výzkum, žít a pracovat na jeho povrchu.

Přístroj LISTER po připojení k landeru Blue Ghost.
Přístroj LISTER po připojení k landeru Blue Ghost.
Zdroj: https://fireflyspace.com/

Zlepšení těchto znalostí je hlavním cílem špičkového vědeckého přístroje LISTER (Lunar Instrumentation for Subsurface Thermal Exploration with Rapidity). Ten bude jedním z deseti nákladů NASA, které se zúčastní příští mise programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services) na lunárním landeru Blue Ghost od společnosti Firefly Aerospace. Tento přístroj byl společně vyvinut experty z Texas Tech University v Lubbocku a z firmy Honeybee Robotics v kalifornské Altadeně. Úkolem LISTERu bude měřit tok tepla z interiéru Měsíce. Sofistikovaná pneumatická vrtačka zařízení má proniknout prachovým regolitem až do hloubky tří metrů pod povrch. Po každém překonaném půl metru se vrtání zastaví a z vrtáku se vysune speciálně navržená teplotní sonda, která pronikne do regolitu a provede měření. LISTER dokáže analyzovat dva odlišné aspekty toku tepla – teplotní gradient, tedy změny teploty v různých hloubkách, a tepelnou vodivost, což je schopnost podpovrchového materiálu přenášet teplo.

Provedením podobných měření na různých místech lunárního povrchu budeme schopni rekonstruovat tepelný vývoj Měsíce,“ uvádí Seiichi Nagihara, hlavní řešitel projektu a profesor geofyziky na Texas Tech University. Dodává: „Tato data umožní vědcům zpětně sledovat geologické procesy, které formovaly Měsíc od jeho počátků, kdy byl žhavou koulí roztavených hornin, která postupně chladla a uvolňovala své vnitřní teplo do okolního prostoru.“ Prokázání účinnosti vrtačky LISTER by mohlo otevřít dveře k dalším inovativním technologiím vrtání, které by v budoucnu umožnily průzkum Měsíce, Marsu i dalších kosmických těles. Vědecké poznatky získané tímto přístrojem významně přispějí k našemu porozumění měsíční geologii a podpoří schopnost lidí dlouhodobě působit na Měsíci v rámci programu Artemis.

V modelu CLPS agentura NASA investuje do služeb komerční dodávky nákladů na Měsíc, aby umožnila růst tohoto odvětví a podpořila dlouhodobý lunární průzkum. NASA je momentálně hlavním zákazníkem dodávek CLPS a do budoucna chce být jedním z mnoha zákazníků. Marshallovo středisko v Huntsville v Alabamě řídí vývoj sedmi z deseti užitečných zatížení CLPS, které ponese lunární modul Blue Ghost společnosti Firefly Aerospace na své první misi k Měsíci – Blue Ghost 1. Start této mise na Falconu 9 je momentálně plánován na leden roku 2025. Lander by měl dosednout do oblasti Mare Crisium blízko Mons Latreille.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/12/img-4939.jpeg
https://fireflyspace.com/…/LISTER-PAYLOAD-EDIT-scaled-e1724783331859.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 4

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MilanV
MilanV
19 hodin před

Přiznávám bez mučení: nepochopil jsem z toho popisu vůbec, jak to má fungovat. Našel jsem dokonce několikavteřinové video z nějakého testu, takže už tuším, že ten „drát“ namotaný na cívce uvnitř přístroje není jen kablík k tomu teplotnímu čidlu, jak jsem se domníval, ale že to je asi ta „pneumatická vrtačka“. Pokud ano, tak o to víc prosím: jak toto funguje?

A nemyslím jen ten fakt, že by dokázali do regolitu vrtat tak tenkým a ještě k tomu ohebným drátem (je uvnitř namotaný na cívce). Také ten rozpor, jak bych chtěl točit koncem toho drátu jako vrtačkou, když jeho zbytek je v té cívce uvnitř přístroje? To ho maximálně ukroutím, to nemůže fungovat. Proto v tom musí být nějaký fígl nebo něčemu nerozumím nebo obojí z toho 🙂

Jedině mě napadlo, že to nerotuje vůbec a jen to buší jak pneumatické kladivo s majzlíkem na SDSmax. Ale zase jak by to pak posunovalo nadrcený regolit tři metry nahoru, úzkou štěrbinou?

Naposledy upraveno 19 hodin před by MilanV
MilanV
MilanV
19 hodin před
Odpověď  MilanV

Pokud to pomůže někomu, tak tohle je to video s testem:
https://science.nasa.gov/lunar-science/clps-deliveries/to19d-firefly/

A samozřejmě jsem zapomněl ještě zdůraznit fakt, že ohebným drátem chtějí bušit do skály, což mi přijde jako vyšší level úkolu „tlačit provázek“ 🙂

…a jinak se omlouvám, že slepě nevěřím a nad prezentovanou informací se zamýšlím – a tím generuju otázky 🙂

Naposledy upraveno 19 hodin před by MilanV
Cilek
Cilek
12 hodin před
Odpověď  MilanV

A kde se píše o bušení do skály? Regolit je prachová vrstva, do které stačí pořádně foukat vzduchem. Je to podobné, jako když „vrtáte“ do země díru pomocí hadice s vodou.

MilanV
MilanV
1 hodina před
Odpověď  Cilek

Opakovaně mluví o pneumatické vrtačce, což je termín pro silnější než příklepovou vrtačku, rozhodně to není termín pro foukání tryskou do prachu. Zadruhé nikde nemluví o tom, že by čekali víc než tři metry tlustou vrstvu jemného prachu – to by Armstrong zapadl jak do bažiny. A zatřetí můj dotaz by trval, i kdyby to všechno bylo tak, jak píšete: zkuste odvíjet drát z cca 10 cm široké cívky (tj. „pěkně“ nakroucený) klidně do prachu, klidně do vzduchu, do vody, do čeho chcete: a ukažte mi, jak leze tři metry rovně a nikam nezahne, alespoň ne významně. Podle mě by po chvilce skončil zpátky nad povrchem, zatočený do kolečka nebo něco podobného.

Takže moje dotazy trvají pořád dál 🙂

Pokoušel jsem se sám na ně najít odpověď, ale na stránkách NASA je překvapivě mizivé množství podrobností o jakémkoliv z těch přístrojů.

Spytihněv
Spytihněv
10 hodin před

Za pár týdnů dva lunární landery na jedné raketě. Už se nemůžu dočkat. A ten název LISTER tomu dodává grády 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.