Začátkem prosince se evropská raketa Vega-C úspěšně vrátila do služby, když vynesla družici Sentinel-1C. Nové evropské raketě se tak podařil restart jejího komerčního provozu. Na rok 2025 jsou plánovány čtyři starty raket Vega-C a na rok 2026 se počítá s pěti starty této rakety. Nedávný podpis nových kontraktů posílí pozemní činnosti, aby mohlo dojít ke zvýšení počtu startů za rok a ke zkrácení času mezi dvěma starty Vegy-C.

Zdroj: https://www.esa.int/
Integrační budova na evropském kosmodromu ve Francouzské Guyaně, dříve využívaná raketou Ariane 5, bude přizpůsobena pro Vegu-C. To umožní technikům souběžně pracovat na sestavování dvou raket. Jedna se bude chystat u startovní rampy a druhá v „nové“ integrační budově. Tím se zkrátí doba potřebná k provedení dvou startů a také se uvolní provozní omezení pro vývoj rakety Vega-E.
Jelikož Vega-C zrychluje a zvyšuje svůj rutinní provoz, umožní nově podepsaná smlouva další vývoj iterace Vega-C, nazvané Vega-E, až do fáze pozemní kvalifikace nového nosného systému – posledního kroku před prvním startem. Smlouva pokrývá všechny aspekty vývoje nosné rakety – jako jsou raketové stupně a montáž, úprava startovací rampy Ariane 5, tankování pohonných látek, systémy startovací rampy a logistika, po nichž následují integrované a kombinované zkoušky celého nosného systému Vega-E.
Vega-E bude o trochu vyšší než Vega-C a půjde o třístupňový (nikoliv již čtyřstupňový) nosič, který bude startovat z rampy, jež dříve sloužila raketám Ariane 5. Zatímco Vega-C nepotřebuje žádné tankování na startovní rampě, Vega-E bude disponovat kyslíkometanovým stupněm, jehož nádrže se budou muset naplnit jen pár hodin před startem. Kontrakt pokrývá všechny aspekty vývoje nového nosiče.

Zdroj: https://www.esa.int/
Třetí smlouva byla uzavřena mezi agenturou ESA a firmou AVIO a týká se zajištění startu mise FORUM (Far-infrared Outgoing Radiation Understanding and Monitoring) od Evropské kosmické agentury. Rakety z rodiny Vega již v minulých letech dostatečně prokázaly, že jsou vhodné pro vynášení misí určených k pozorování Země – vždyť letos rakety Vega a Vega-C vynesly hned dvě družice z evropského programu Copernicus Sentinel, ve kterém jsou právě družice sledující Zemi. Tato dohoda představuje první realizaci v rámci nové rámcové smlouvy o nákupu služeb vynášení nákladů mezi ESA a společností Avio.
FORUM bude devátou družicovou misí z programu Earth Explorer a bude hrát důležitou roli ve výzkumu klimatu. Poskytne totiž vůbec první měření dlouhovlnného záření, které vydává naše planeta ve vzdálené infračervené části elektromagnetického spektra. Tato měření budou klíčová například pro lepší pochopení účinků vodní páry a ledových mraků na náš klimatický systém. Mise FORUM má odstartovat v roce 2027 na raketě Vega-C z evropského kosmodromu CSG ve Francouzské Guyaně.

Zdroj: https://www.esa.int/
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/26489836-2-eng-GB/Radar_mission_takes_to_the_skies.jpg
https://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2022/08/vega_evolution/24404673-4-eng-GB/Vega_evolution.jpg
https://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2022/06/forum/24332168-1-eng-GB/FORUM.jpg
https://www.esa.int/…/26518057-2-eng-GB/Signing_Vega_contracts_for_future_operations_and_development.jpg
To si dělají srandu? Předraženou raketu se jim po dvou letech podaří odstartovat. Místo, aby zkrátili a předělali logistiku výroby a příprav, aby zlevnili a zrychlili, budou draze a zdlouhavě předělávat starou budovu, aby stejně pomalý proces mohli dělat i na druhé raketě. Celý projekt Vega C je jedno velké fiasko, a žádný pokrok v dohledu. Spolu s bídou jménem Ariane 6 je to smutný obraz toho, kam to Evropa a ESA směřuje.
Vega-C se sice vrátila do služby po dvouleté pauze, ale před nehodou už jeden úspěšný start měla.
Pokud raketa této velikosti nestartuje aspoň 10x za rok, nemá moc smysl ji provozovat. A po nehodě má raketa startovat do 6 měsíců, jinak ji nikdo nebere vážně. Snad dobře poletí alespoň RFA One, po nehodě v srpnu moc novinek není.
Já mám podobné pocity jako Radek V. Když sestavují jednu raketu Vega C, tak startují pouze čtyřikrát do roka (a to jsou tři stupně na tuhé palivo naplněné už od výrobce), takže teď chtějí pracovat na dvou raketách souběžně. No a dnes jsem slyšel, že SpaceX po neúspěšném startu 21. prosince odvezla Falcon 9 ze startovní rampy, kompletně vyměnila první stupeň za jiný, vyvezla ji zpátky na rampu a dnes (tedy po osmi dnech!) úspěšně vynesla čtyři malé geostacionární družice. Copak je Vega proti Falconu o tolik komplikovanější, že jim v Kourou všechno trvá desetkrát déle?