Agentura NASA vybrala čtveřici soukromých společností, které mají rozšířit služby agenturní sítě Near Space Network na bázi komerčních přenosových kapacit přímo na Zemi. To je podle NASA kriticky důležitá komunikační schopnost, která umožní kosmickým lodím přenášet data přímo na pozemní stanice na Zemi. Práce budou zadány v rámci nových smluv na služby sítě Near Space Network, které jsou smlouvami s pevně stanovenou cenou a neurčitou dodávkou/neurčitým množstvím. Časový rámec projektu je od února 2025 do září 2029 s další pětiletou opcí, která by mohla prodloužit smlouvu až do 30. září 2034. Kumulativní maximální hodnota všech smluv na služby Near Space Network Services činí 4,82 miliardy dolarů.
Konkrétně si NASA vybrala tyto tři firmy, přičemž některé získaly více objednávek úkolů pro podkategorie uvedené v jejich smlouvách:
- Společnost Intuitive Machines z Houstonu obdrží dvě zakázky na podkategorii 1.2 GEO – Cislunar Direct to Earth (DTE) Services a podkategorii 1.3 xCislunar DTE Services na podporu pozemního segmentu NASA pro výzkum Měsíce, který poskytne dodatečnou kapacitu, aby se snížila poptávka po síti Deep Space Network a splnily se požadavky misí na jedinečné, vysoce eliptické oběžné dráhy. Společnost také dříve obdržela zakázku na podkategorii 2.2 GEO pro Cislunar Relay Services.
- Společnost Kongsberg Satellite Services z norského Tromsø obdrží dvě zakázky na podkategorii 1.1 DTE pro blízké okolí Země a podkategorii 1.2 na podporu vědeckých misí na nízké oběžné dráze Země a pozemního segmentu NASA pro výzkum Měsíce, čímž poskytne dodatečnou kapacitu pro snížení poptávky po síti Deep Space Network.
- Společnost SSC Space U.S. Inc. z Horshamu v Pensylvánii obdrží dvě zakázky na podkategorie 1.1 a 1.3 na podporu vědeckých misí na nízké oběžné dráze Země a splnění požadavků na mise na unikátních, vysoce eliptických oběžných drahách.
- Společnost Viasat, Inc. z Duluthu v Georgii získá zakázku na podkategorii 1.1 na podporu vědeckých misí na nízké oběžné dráze Země.
Síť Near Space Network podporuje mnoho misí NASA, od těch, které studují klima na Zemi až po ty pro výzkum nebeských objektů. Bude také hrát roli v kampani Artemis, která předpokládá dlouhodobý průzkum Měsíce. Cílem NASA je poskytovat uživatelům komunikační a navigační služby, které jsou bezpečné, spolehlivé a cenově dostupné, aby všichni uživatelé dostávali služby požadované jejich misí v rámci jejich požadavků na latenci, přesnost a dostupnost.
Tato ocenění dokazují dlouhodobý zájem NASA podporovat silná partnerství s komerčním kosmickým sektorem, který hraje zásadní roli při zajišťování komunikační infrastruktury, jež je pro vědecké a průzkumné mise agentury klíčová.
V rámci agenturního programu SCaN (Space Communications and Navigation) budou týmy v Goddardově středisku v marylandském Greenbeltu provádět práce v rámci sítě Near Space Network. Síť pro blízký vesmír poskytuje misím do vzdálenosti 2 miliony kilometrů komunikační a navigační služby, které umožňují kosmickým sondám vyměňovat si kritická data s operátory misí na Zemi. Pomocí vesmírných přenosových soustav na geosynchronní oběžné dráze a globálního systému vládních a komerčních antén pro přímou komunikaci se Zemí přenáší síť každý den terabajty dat.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/04/nasa_meatball_4.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2023/06/nsn.png