O tom, že má chystaný americký kosmický teleskop sestavenou svou optickou část, jsme vás informovali již před několika týdny. NASA nyní přidala také dobrou zprávu týkající se dokončení integrace dvou vědeckých přístrojů do jejich nosné konstrukce. Užitečný náklad mise tedy byl dokončen. Tým na Goddardově středisku v marylandském Greenbeltu nyní začne spojovat obě části – vlastní užitečný náklad s optickou sestavou a zbytek observatoře, který tvoří například servisní modul.
„Jsme uprostřed fascinující fáze přípravy mise,“ přiznává Jody Dawson, systémová inženýrka teleskopu Nancy Grace Roman Space Telescope na Goddardově středisku, a dodává: „Všechny díly jsou už zde, na Goddardově středisku, a v rychlém sledu se spojují dohromady. Očekáváme integraci optické části a přístrojů se zbytkem ještě před koncem roku.“ Inženýři nejprve integrovali koronograf, technologický demonstrátor určený ke snímkování exoplanet. Ten bude používat komplexní soubor masek a aktivních zrcadel, aby zakryl jasný svit hvězd, kolem kterých planety krouží.
Dalším krokem, který na tým čekal, byla integrace optické sestavy OTA (Optical Telescope Assembly). Její součástí je primární zrcadlo o průměru 2,4 metru, devět dalších zrcadel, jejich podpůrné struktury a elektronika. Teleskop bude zaměřovat světlo z kosmického prostoru a posílat jej do vědeckých přístrojů v útrobách observatoře, které zachytí miliardy objektů rozesetých v prostoru a čase. Nancy Grace Roman Space Telescope má být nejstabilnějším velkým teleskopem, jaký kdy byl postaven. Webbův teleskop má v tomto směru překonat nejméně desetinásobně a Hubbleův teleskop dokonce stonásobně. To umožní výzkumníkům provádět měření s úrovněmi přesnosti, které mohou přinést odpovědi na důležité otázky o temné energii, temné hmotě a světech mimo Sluneční soustavu.
Když byly tyto komponenty na svém místě, mohl tým přidat i druhý palubní vědecký přístroj. Jmenuje se WFI (Wide Field Instrument) a jedná se o 300megapixelovou infračervenou kameru, která dá teleskopu hluboký a panoramatický pohled na vesmír. Díky prohlídkám dat, které WFI vytvoří, budou vědci moci prozkoumat vzdálené hvězdy, galaxie, černé díry, temnou energii, temnou hmotu a mnoho dalšího. Díky tomuto přístroji a efektivitě celé observatoře dokáže teleskop nasnímat velké plochy oblohy zhruba 1000× rychleji než Hubbleův teleskop – ovšem při zachování stejné úrovně ostrosti a kvality snímků.
„Asi by bylo rychlejší udělat seznam astronomických témat, která Nancy Grace Roman Space Telescope nebude moci posunout, než těch, která bude moci posunout,“ říká Julie McEnery, vědkyně z Goddardova střediska zapojená do projektu, a dodává: „Takovýto nástroj jsme tu ještě neměli. Tato observatoř přinese revoluci do toho, jak děláme astronomii.“
Optická sestava i přístroje byly připojeny k nosiči přístrojů a došlo i k jejich přesnému zarovnání. Tyto činnosti proběhly v největší čisté místnosti Goddardova střediska. Nyní se celá tato sestava může integrovat do zbytku observatoře, která umožní fungování teleskopu v kosmickém prostoru. Ve stejnou dobu bude výklopný kryt apertury (stínítko chránící teleskop před nežádoucím světlem) připojen k sestavě vnějšího válce, který slouží jako vnější kostra celé observatoře.
„Měli jsme mimořádný rok a těšíme se na další!“ říká Bear Witherspoon, systémový inženýr teleskopu Nancy Grace Roman Space Telescope z Goddardova střediska, a dodává: „Zatímco užitečný náklad a kosmická observatoř budou společně procházet drobnými testy, tým bude pracovat na integraci solárních panelů do sestavy vnějšího válce.“ Díky tomu bude observatoř dokončena na podzim roku 2026 a vypuštěna nejpozději v květnu 2027.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rEjCPwMF86GuMbsMMWVJUA-1200-80.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/12/ipa-ssdif-1124-copy-2.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/12/wfi-install-copy.jpg