sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Z marsovských vozítek na tovární výrobní linky

Technologie využívající umělou inteligenci, kterou agentura NASA rozvíjela pro využití na autonomních vozítkách i létajících strojích nyní dohlíží na dopravní pásy na výrobních linkách. Vizuální inspekční software od bostonské firmy Neurala Inc. spolupracuje s již existujícími kamerami, počítači a dokonce i mobilními telefony, aby mohl například sledovat kvalitu produktů, které jsou přepravovány na pásech výrobních linek.

Evropská firma Apetito používá software společnosti Neurala pro vizuální kontrolu, aby zajistila kvalitu svých připravených jídel, jako jsou porce zelených fazolí na obrázku. Tento software vznikl na základě kódu, který společnost Neurala vyvíjela před více než deseti lety za finanční podpory NASA pro vozítko, které se mohlo samostatně naučit projíždět terénem na Marsu.
Evropská firma Apetito používá software společnosti Neurala pro vizuální kontrolu, aby zajistila kvalitu svých připravených jídel, jako jsou porce zelených fazolí na obrázku. Tento software vznikl na základě kódu, který společnost Neurala vyvíjela před více než deseti lety za finanční podpory NASA pro vozítko, které se mohlo samostatně naučit projíždět terénem na Marsu.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Náš software se dokáže velmi rychle učit na procesoru s velmi malými rozměry, což jsme se naučili při spolupráci s NASA,“ říká Massimiliano Versace, spoluzakladatel firmy Neurala a její výkonný ředitel a dodává: „Díky tomu je možné sledovat dění s jakýmikoliv komponenty, které jsou již k dispozici, a nasazení v řádu minut. Při průzkumu trhu jsme si uvědomili, že výrobní sféra tuto technologii přesně potřebuje.Versace a Neurala spolupracují s NASA už více než deset let a vše začalo programem STTR (Small Business Technology Transfer) pro přenos technologií do malých firem. NASA se zajímala o „adaptivní biologicky inspirovanou navigaci pro průzkum planet“ a Versace se svým týmem pracovali na softwaru neuronových sítí s umělou inteligencí po vzoru lidského mozku.

Společnost Neurala se na začátku zaměřila na koncept marsovského vozítka, které by se mohlo samostatně naučit projíždět terénem. Tento projekt NASA zaujal a firma na něj získala financování STTR fáze II. Další peníze z fondu pro inovace středisek NASA umožnily týmu Neurala přizpůsobit svou technologii pro navigaci dronů a předcházení kolizím. Jak v případě aplikace na rovery, či drony, by software firmy Neurala mohl fungovat na malém zařízení přímo na dané sondě, čímž by se eliminovalo zpoždění, které by přinášelo odesílání signálů někam jinam, kde by se přijímala rozhodnutí. Od té doby se firmě podařilo vyvinout software pro sledování výrobních linek. Provádění výpočtů přímo na místě je i zde výhodou, protože montážní linkou může projít každou minutu stovka položek, což ztěžuje tradiční vizuální kontrolu kvality.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://miro.medium.com/v2/resize:fit:1008/1*Q9r3TnB4VfgqmlIQdCHXLg.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/10/ar-live-view-1.png

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 8

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.