Technologie využívající umělou inteligenci, kterou agentura NASA rozvíjela pro využití na autonomních vozítkách i létajících strojích nyní dohlíží na dopravní pásy na výrobních linkách. Vizuální inspekční software od bostonské firmy Neurala Inc. spolupracuje s již existujícími kamerami, počítači a dokonce i mobilními telefony, aby mohl například sledovat kvalitu produktů, které jsou přepravovány na pásech výrobních linek.
„Náš software se dokáže velmi rychle učit na procesoru s velmi malými rozměry, což jsme se naučili při spolupráci s NASA,“ říká Massimiliano Versace, spoluzakladatel firmy Neurala a její výkonný ředitel a dodává: „Díky tomu je možné sledovat dění s jakýmikoliv komponenty, které jsou již k dispozici, a nasazení v řádu minut. Při průzkumu trhu jsme si uvědomili, že výrobní sféra tuto technologii přesně potřebuje.“ Versace a Neurala spolupracují s NASA už více než deset let a vše začalo programem STTR (Small Business Technology Transfer) pro přenos technologií do malých firem. NASA se zajímala o „adaptivní biologicky inspirovanou navigaci pro průzkum planet“ a Versace se svým týmem pracovali na softwaru neuronových sítí s umělou inteligencí po vzoru lidského mozku.
Společnost Neurala se na začátku zaměřila na koncept marsovského vozítka, které by se mohlo samostatně naučit projíždět terénem. Tento projekt NASA zaujal a firma na něj získala financování STTR fáze II. Další peníze z fondu pro inovace středisek NASA umožnily týmu Neurala přizpůsobit svou technologii pro navigaci dronů a předcházení kolizím. Jak v případě aplikace na rovery, či drony, by software firmy Neurala mohl fungovat na malém zařízení přímo na dané sondě, čímž by se eliminovalo zpoždění, které by přinášelo odesílání signálů někam jinam, kde by se přijímala rozhodnutí. Od té doby se firmě podařilo vyvinout software pro sledování výrobních linek. Provádění výpočtů přímo na místě je i zde výhodou, protože montážní linkou může projít každou minutu stovka položek, což ztěžuje tradiční vizuální kontrolu kvality.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://miro.medium.com/v2/resize:fit:1008/1*Q9r3TnB4VfgqmlIQdCHXLg.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/10/ar-live-view-1.png