Evropská kosmická agentura uzavřela s firmou OHB kontrakt v hodnotě 280 milionů eur na stavbu dvou družic Harmony pro průzkum Země. Tato inovativní výzkumná mise poskytne cenná nová data o mnoha různých procesech na naší planetě. Vědci se dozvědí o posunech tvarů pevnin způsobených zemětřeseními a sopečnou činností, ale třeba i o pohybu ledovců. Mise kromě toho zlepší chápání interakcí mezi oceány a spodní vrstvou atmosféry. Tohle vše přispěje k hlubšímu pochopení dynamických systémů naší Země.
Kontrakt byl podepsán 15. října na Mezinárodním astronautickém kongresu v Miláně. Evropskou kosmickou agenturu zastupovala Simonetta Cheli, ředitelka programů ESA pro pozorování Země a Rüdiger Schönfeld, člen představenstva OHB System AG. „Jsme nadšeni, že můžeme uzavřít kontrakt v hodnotě 280 milionů eur firmě OHB System AG, která bude primárním dodavatelem mise Harmony,“ uvedla Simonetta Cheli a dodala: „Tato úžasná mise bude tvořena dvojicí identických družic, z nichž každá ponese radar se syntetickou aperturou určený pouze k přijímání a také vícepohledový přístroj pracující v tepelně-infračervené části spektra. Družice budou kroužit kolem Země v konvoji s družicemi Sentinel-1 z programu Copernicus, aby získávaly nové informace a hledaly odpovědi na důležité otázky o procesech v systémech naší Země. Předpokládáme, že Harmony naváže na úspěch našich ostatních misí z programu Earth Explorer a poskytne pestrou škálu měření pohybu s vysokým rozlišením na zemském povrchu nebo v jeho blízkosti. Tyto mise významně přispěly k zaplnění mezer v našich znalostech o fungování Země. A nyní je mise Harmony připravena dále zlepšit naše chápání tím, že poskytne cenné údaje, které budou přínosem pro vědu o zemském systému a výzkum klimatu.“
„Děkujeme Evropské kosmické agentuře za jejich důvěru při vývoji této komplexní mise a nyní se těšíme na zahájení stavby. V pozici subdodavatelů pro Harmony bude za radar se syntetickou aperturou zodpovědná italská firma Thales Alenia Space a za termální infračervenou zobrazovací jednotku společnost ABB z Kanady,“ vysvětlil Rüdiger Schönfeld a dodal: „Teď, když je kontrakt podepsán, můžeme vyrazit plnou parou vpřed k Harmony, která se během dalších pěti let postaví tak, aby se tyto družice mohly setkat s družicemi Sentinel-1 z programu Copernicus.“
Florence Hélière, projektová manažerka mise Harmony, uvedla: „Odborné znalosti a odhodlání našich průmyslových partnerů jsou pro misi Harmony neocenitelným přínosem, který nám pomáhá dosáhnout setkání se sondou Sentinel-1 a prohloubit vědecké poznání zemského systému.“ Jak již bylo uvedeno, obě družice Harmony budou kolem země kroužit v tandemu s družicí Sentinel-1, jejíž konfigurace se v průběhu života družice Harmony na oběžné dráze mění. V různých konfiguracích přijímají radary se syntetickou aperturou družic Harmony radarové signály družice Sentinel-1, které se odrážejí od zemského povrchu (jde o tzv. „zpětný rozptyl“). Současně termální infračervené snímače družic Harmony poskytují doplňková pozorování mořského povrchu, polohy a pohybu mraků nad ním.
Tato metoda poskytne hojné množství jedinečných dat o interakcích mezi oceánem, ledovci a atmosférou v nevídaném rozlišení. To umožní vědcům lépe nahlédnout do procesů výměny tepla ve vrstvách blízko hladiny, které pohánějí extrémní projevy počasí (třeba hurikány) a také do dlouhodobých účinků změn klimatu. Mise také poskytne údaje o přízemním větru, povrchových proudech, oceánských vlnách a teplotě mořské hladiny. Toho bude dosaženo současným pozorováním povrchu oceánu z různých směrů pomocí radaru a termovizního systému umístěných na družicích.
Nad pevninou bude mise Harmony poskytovat informace potřebné k určení drobných posunů ve tvaru povrchu pevnin – třeba takových, které vedou k zemětřesením a sopečné činnosti, a tím přispěje k hodnocení rizik v geologicky aktivních oblastech. Mise má také poskytnout nové informace ke studiu 3D deformace a dynamice proudění ledovců v rychle se měnících okrajových zónách ledových příkrovů. Bude tak možné lépe pochopit, jak úbytek ledu z ledovců ovlivňuje zvyšování hladin moří.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/harmony_satellites/26364386-1-eng-GB/Harmony_satellites.jpg
https://www.esa.int/…/26364662-2-eng-GB/OHB_to_build_Harmony_satellites_for_ESA.jpg
https://www.esa.int/…/images/2021/02/harmony/23171528-2-eng-GB/Harmony.jpg