Mise Polaris Dawn, při které čtveřice amatérských kosmonautů vyrazila v kosmické lodi Crew Dragon na mimořádnou misi, se připravuje na další důležitý moment. V průběhu dneška by mělo dojít k výstupu Jareda Isaacmana a Sarah Gillis do volného kosmického prostoru. Bude to poprvé, kdy si tzv. kosmickou vycházku užije někdo jiný než profesionální kosmonauti. Výstup bude také premiérou pro zbrusu nové skafandry od SpaceX. Výstup samotný se musel odložit z původně plánovaných 9:23 na 11:58 našeho času. Pokud by se to dnes nestihlo, záložní termín pro výstup je ještě během zítřka.
„Výstup má trvat celkem 1,5 hodiny včetně všech aktivit uvnitř kabiny kosmické lodi Crew Dragon Resilience,“ píše na sociální síti X Michal Václavík z České kosmické kanceláře a dodává: „Mimo kabinu se dostanou pouze dva členové posádky, a to Jared Isaacman a Sarah Gillis, na 13 resp. 7,5 minuty. Celý výstup v rámci mise Polaris Dawn tak bude kombinací I/EVA.“ Přímý přenos bude k dispozici na profilu firmy SpaceX na sociální síti X, restreamy doplněné o další informace pak najdete i na YouTube. Do článku jsme vložili dva příklady.
Zdroje informací:
https://x.com/
https://www.elonx.cz/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GXQPmYsWQAEsXcQ?format=jpg&name=large
Mozno v buducnosti budu schopny napriklad opravit nejaky satelit, pripade skontrolovat skody stav, vymenit nejaku dolezitu sucast napriklad Hubbla tak aby mu predlzili zivotnost.
„Vojín Václavík, čo si predstavujetě pod takým pojmom „na 13 resp. 7,5 minuty“?“
Nechci se nikoho dotknout, ale nemám rád slovo respektive. Zní velice učeně, ale dost často komplikuje jednoznačný význam věty a dost často je úplně nicneříkající a zbytečné.
Nejsem sice Michal, ale já to chápu tak, že první jmenovaný stráví venku 13 minut (první uvedená hodnota), zatímco druhý jmenovaný 7,5 minuty (druhá uvedená hodnota).
Respektive lze použít ve významu „v tomto pořadí“.
Jedná se tedy o potvrzení-sdělení, že Isaacman stráví venku 13 a Gillisová 7,5 minuty, jak píše Dušan. Bez toho, aby to autor musel zdlouhavě opisovat.
Rozhodně nezní „učeně“ (chápu ale, že určitá sorta takhle „cizí“ slova, tedy slova která neznají a nerozumí jim, vnímají).
Rozhodně nekomplikuje, ale naopak upřesňuje sdělení.
A určitě není nic neříkající a nejedná se o zbytečnou „vatu“.
Máš s tím slovem problém, respektive nezeptal ses vyhledávače na význam.
Máš s tím slovem problém, respektive unikají ti souvislosti.
Vojín Miketos, čo si predstavujetě pod takým pojmom „respektive“?
Díky za odkazy, takhle to bylo úžasně pohodlné: video z tohoto článku a vedle textová reportáž na elonx.cz – skvělá kombinace, tak došlo přesně na slova Michala Václavíka (tj. že zajímavé je to až tehdy, když člověk ví, proč a co vlastně dělají, co zkouší apod.).
A teď už se těším na zprávu s vyhodnocením skafandru a dalších pomůcek.
Dobry den,bude jeste vystup s uvolnenim astronauta od lodi?
Nikoliv, tohle byl jediný výstup plánovaný na misi Polaris Dawn. Vámi zmíněné odpoutání by bylo nebezpečné, protože skafandr je s lodí spojen hadicí, která přivádí vzduch. Neslouží tedy k tomu, aby fungovala jako zádržné lano.
Všiml jsem si, že „klidová poloha“ rukavice skafandru od zápěstí k prstům je skloněná jako končetina krtka. Nejlépe to bylo vidět při kosmické vycházce. Pridržovali se konstrukce jako zchromlí.
Jak by asi s takovou rukavicí prováděli mechanické úkony při montážích, opravách.
Pro dotykový panel obrazovky asi bez problémů.
Osobně, kdybych si měl vybírat mezi letem s kupolí jako Ins4 nebo s možností výstupu do kosmu jako Polaris Down, volil bych kupoli. Zdá se mi, že s ní bylo víc zábavy pro všechny cestující.
Přemýšlím, co by se pod ten kryt ještě mohlo vejít, co třeba malý nafukovací modul jako je Beam na ISS, pro delší let? Jak dlouho by vlastně mohl Dragon vydržet při samostatném letu třeba jen s dvoučlennou posádkou? 14 dní? …. a hned by byla náplň pro Polaris 2
Řekl bych, že u čtyřčlenné posádky je těch 5 dní +/- kolem maxima. Poloviční posádku bych viděl přinejlepším na dvojnásobek, ale víc asi ne.
Sojuz 9 vydržel 18 dní, to je lákavý rekord délky samostatného letu bez připojení ke stanici
Ad Kamil: Nechal bych to to přirozenému vývoji. Pokud zprovozní Starship, tak překonání rekordu nebude problém. Dragon by to možná zvládl taky, ale nebylo by to pohodlné.
Pokud jde o nafukovací modul podobný BEAM, tak ten by se ani nemusel vejít pod vrchlík. Mohli by ho mít v trunku a připojit se k němu stejným portem jako k ISS. Jen by to chtělo podobný manévr jako provádělo Apollo s lunárním modulem. Složit nafukovací modul je ale mnohem složitější než ho nafouknout. Museli by ho před přistáním zahodit. S takto velkým modulem by to pro dva nebo i tři mohlo být snesitelné pro překonání rekordu, ale nevidím k tomu důvod, pokud by primárním cílem mise nebylo testování toho modulu.
1) Sojuz byl vyvíjen pro let na Měsíc. Po krachu měsíčního programu, ze kterého se pak na čtvrtstoletí stalo v komunistickém bloku zakázané téma, byl proto dovybaven orbitálním modulem a tvářil se jako předstupeň orbitálních stanic a posléze skončil jako nepříliš efektivní dopravní loď na LEO.
2) Dragon byl vyvinut a je provozován jako ryze dopravní loď na LEO, primárně ISS. O „dovybavení“ orbitálním modulem tak nemá smysl uvažovat.
Pokud se jedná o jeho využití pro mise Polaris, primárně si tak Isaacman plní své sny. Díky kombinaci svých schopností a toho, že je k mání levná a na ovládání jednoduchá kosmická loď, s dostatečnou provozní a bezpečnostní rezervou a (díky znovupoužitelnosti) kapacitou pro tyto expedice.
…a díky tomu, jak umí spojit své zájmy s ostatními, včetně SpaceX samotné. A z toho plynou také některé důsledky, jako že sice se navenek něco hlásá přes marketingové oddělení (astronauti nejdále od Země od Apolla, první výstup amatérů do vesmíru apod.), ale ve skutečnosti to vůbec není samoúčelné získávání rekordů, ale pečlivě promyšlená sada testů: vysoko letěli kvůli testu odolnosti vůči částicím mimo ochranný pás u Země – příprava dat pro budoucí lety k Měsíci a hlavně k Marsu, výstup do vesmíru byl každým pohybem naplánovaný test skafandrů SpaceX pro Artemis (a dál) – a tak by se dalo pokračovat.
Z toho plyne, že některé rekordy nemají zájem pokoušet, protože se zrovna netýkají ničeho, co by otestovat potřebovali. SpaceX nevyvíjí pro žádný projekt nafukovací modul, neplánuje používat Dragon na dlouhodobé samostatné lety atp.
v neděli ráno v 9: 38 (téměř podle plánu) přistála kosmická loď Crew Dragon v pořádku se svou posádkou.
Zdá se že první amaterský let s výstupem do volného kosmu skončil naprostým úspěchem!!