sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Česká stopa na misi Polaris Dawn

Vrchol mise Polaris Dawn - historicky první komerční výstup do volného kosmického prostoru - zatím jen umělecká představa.

Dnes v 11:23 SELČ odstartovala z floridské rampy LC-39A raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon. V rámci mise Polaris Dawn má proběhnout především první amatérský výstup do volného kosmického prostoru, nebo testovací datové spojení Crew Dragonu s družicemi Starlink pomocí laseru. Z vědeckého hlediska je ale nejzajímavější dráha, na které bude kolem Země kosmická loď kroužit krátce po startu. Apogeum (nejvyšší bod) dráhy se má nacházet ve výšce až 1400 kilometrů, což je největší vzdálenost od Země od návratu lunární mise Apollo 17 v roce 1972 a také překonání rekordu Gemini XI ze září 1966 v nejvyšší výšce oběžné dráhy pilotované kosmické lodě okolo Země. To skýtá značný vědecký potenciál a nás může těšit, že zde má naše republika své zastoupení.

Fialová krabička uprostřed fotky je detektor HERA umístěný na ISS.
Fialová krabička uprostřed fotky je detektor HERA umístěný na ISS.
Zdroj: Tisková zpráva ADVACAM

Na palubě kosmické lodi Crew Dragon je během mise Polaris Dawn i detektor HERA od agentury NASA. Ten funguje díky integraci modulu s čipem Timepix, který vyrábí česká společnost ADVACAM. Úkolem zařízení je měřit dávku radiace a určovat směr, ze kterého přichází. Crew Dragon nebude na této vysoké dráze celých pět dní. Posádku během prvních dvou dnů čeká několik průletů radiačními pásy. Delší pobyt v náročném prostředí by nesvědčil posádce, ani systémům lodi. Dávka záření, kterou dostanou, je výrazně vyšší, než v případě pobytu na Mezinárodní kosmické stanici, která obíhá 420 km nad Zemí.

Právě kosmické záření je největší překážkou, která brání dlouhodobějším kosmickým letům dále od Země. „Radiační kamery s nízkou spotřebou energie, které ADVACAM vyrábí, mohou těmto škodám pomoci zabránit. Dokážou sledovat každou částici a určit její typ a energii. Tato data také pomůžou lépe popsat dopady radiace na člověka při pobytu ve vysoké vzdálenosti od Země,“ uvádí firma ve své tiskové zprávě a dodává: „Patentovaná technologie společnosti ADVACAM, kterou tyto detektory využívají, byla vyvinuta v rámci částicového výzkumu v CERNu. Obdobná zařízení, jako to na palubě Crew Dragon, chrání i mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a komerční satelity. V budoucnu by se mohla podívat i na Měsíc a hlouběji do vesmíru.

Zdroje informací:
Tisková zpráva ADVACAM
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GRlMySobcAAezIe?format=jpg&name=large
Tisková zpráva ADVACAM

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ivo
Ivo
6 měsíců před

„Radiační kamery s nízkou spotřebou energie, které ADVACAM vyrábí, mohou těmto škodám pomoci zabránit.“

Mohu se zeptat jak je to myšleno? Já to pochopil spíše tak, že jde o to, že mohou pomoci jak se naučit tato rizika omezit, ale samotné kamery asi ničemu nezabrání.

Robert
Robert
6 měsíců před
Odpověď  Ivo

Mrkněte do toho odkazu na facebook tam je to vysvětleno jednodušeji a srozumitelněji.Je to radiační monitor s českým detektorem

Ivo
Ivo
6 měsíců před
Odpověď  Dušan Majer

Ano, takže přesně jak píšu na konci svého příspěvku, bylo by fajn to upravit i v článku.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.