sociální sítě

Přímé přenosy

Přímý přenos je spuštěn

krátké zprávy

Shield Space

Britský startup Shield Space plánuje spojit svůj software pro autonomní provoz družic s možnostmi servisu na oběžné dráze společnosti ClearSpace, aby řešil vznikající orbitální hrozby.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly zahajují novou soutěž na dodávky antén pro mobilní ovládání družic, čímž formálně obnoví program, který zrušily poté, co opustily kontrakt se společností AeroVironment v hodnotě 1,7 miliardy dolarů a přešly na komerčnější strategii zadávání veřejných zakázek.

Vantor

Společnost Vantor si vybrala BAE Systems pro stavbu své nové generace družic pro zobrazování s vysokým rozlišením. Tato volba spojuje Vantor s bývalou divizí Ball Aerospace, která pomáhala vyvíjet satelity pro pozorování Země společnosti DigitalGlobe.

York Space Systems

Společnost York Space Systems 24. června oznámila, že družice, kterou postavila pro americké vesmírné síly, úspěšně demonstrovala obousměrnou taktickou komunikaci s využitím ultravysokofrekvenčních (UHF) při spojení z nízké oběžné dráhy Země.

Vast

Společnost VAST podepsala smlouvy s dalšími partnery pro výzkum mikrogravitace, který bude probíhat na komerčních vesmírných stanicích společnosti VAST.

NASA

Generální inspektor NASA ve své nejnovější zprávě varuje, že kapacita startovacích ram se blíží jejich limitům a jaké to představuje problémy pro kosmodromy.

OHB

Německá kosmická společnost OHB získá prostřednictvím prodeje akcií přibližně půl miliardy eur, což jí umožní rozšířit zařízení a usilovat o potenciální akvizice.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Čeští středoškoláci vypustí vlastní družici!

Právě dnes, 2. září 2024 byla světu oficiálně představena nová česká družice. Jedná se o 1U CubeSat. Stojí za ním středoškolští studenti z týmu LASAR. O původní pětici z týmu jste nejspíš slyšeli v souvislosti s nápadem restartu družic na oběžné dráze pomocí laseru, nebo s výhrou v mezinárodní soutěži Conrad Challenge, kde svým unikátním nápadem dokázali zaujmout nejen veřejnost, ale především odbornou porotu složenou z vědců a inženýrů, kteří v NASA strávili celý svůj život. 

Tým LASAR na základně Starbase.
Zdroj: Simon Klinga

Nejdříve si řekneme něco o týmu. Jeho jádro tvoří pět lidí: Simon Klinga, Anička Krebsová, Richard Nikel, Boris Brovkin a Viktor Adámek. Ti přišli s unikátním návrhem na restart družice na oběžné dráze vysláním laserového paprsku ze Země. S tímto návrhem se rozhodli zkusit zúčastnit prestižní soutěže Conrad Challenge, s finálem v Houstonu. Počet soutěžících týmů převyšoval dva tisíce a do finále se dostalo pouze dvacet, z toho pět v kategorii letectví a kosmonautika. Tým LASAR celou soutěž vyhrál a jako jediný získal dvě ceny ze tří možných. Zakladatelka soutěže, Nancy Conrad po prezentaci řekla: „V historii celé soutěže Conrad Challenge byla prezentace týmu LASAR jednou z nejlepších, jakou jsem kdy viděla.” Soutěž ale pro tým konec rozhodně neznamenala. Právě naopak. Po návratu byl uspořádán nábor, tým se rozrostl o dalších 35 členů, byly zahájeny spolupráce s předními českými kosmickými firmami a založen spolek DoSpace, o kterém si povíme na konci článku. 

Foto: Karel Horák

Nyní ale již k samotné družici. Jak již bylo zmíněno na začátku, jedná se o 1U CubeSat, tedy družici ve tvaru kvádru o rozměrech 10 × 10 × 11,3 centimetru a hmotnosti přibližně 1 200 gramů. LASARSat je nezbytná součást pro budoucí plány týmu. Bude sloužit především pro testy laserových aplikací ve vesmíru. Jeho primárním cílem například bude zjistit, kolik energie vyslané z laseru na Zemi se cestou k družici na oběžné dráze ztratí. Díky jeho koutovým odražečům se bude také moci určit, kolik energie se vrátí a v jakém stavu po odrazu od družice skrz atmosféru zpět na Zemi, kde bude moci být vliv atmosféry změřen mnohem kvalitnějšími přístroji.

Foto: Karel Horák

LASARSat je mimo koutového odražeče vybaven několika vědeckými přístroji. Mezi ně patří například fotodiody. Jde o detektory navržené pro zaznamenání a měření charakteristiky laserového paprsku. Právě fotodiody poskytnou informace o tom, jak atmosféra ovlivňuje jeho průchod. Dá se očekávat, že atmosféra způsobí výrazné snížení intenzity laseru, změnu vlnové délky nebo ztrátu koherence (soudržnosti) laserového svazku. Rozsah těchto změn ale závisí především na klimatických podmínkách a jiných vedlejších jevech. Přesně takové testy jsou nezbytné pro budoucí možné využití laserových technologií při řešení problému kosmického smetí. Informace z fotodiod mají potenciál být důležitými stavebními kameny pro celou vědeckou obec.

Příprava na vibrační testy.
Foto: Karel Horák

Dalším vědeckým přístrojem na palubě je plazmový detektor, který bude měřit působení plazmatu v okolí družice. Očekává se, že by mohl zaznamenávat ionizaci v důsledku dopadu laserového paprsku. Ten může vybudit částice atmosféry s vytvořit tak ionizaci měřitelnou plazmovým detektorem. Mezi přístroji nemůže chybět ani kamera pro snímkování povrchu Země. Bude mít ale i druhé využití. Konkrétně na ní budou provedeny testy, které ověří vliv laseru na fungování kamery. Na těle družice nalezneme také LED diody, díky nimž se bude moci provést přesnější a rychlejší optické zaměření družice. Nakonec sestavu vědeckých přístrojů uzavírají dva dozimetry od dvou různých dodavatelů (VZLÚ a SkyFox Labs). Ty budou měřit radiaci v okolí družice, díky čemuž bude zajištěno zpřesnění naměřených hodnot. Start LASARSatu proběhne v rámci mise programu Bandwagon, konkrétně s označením 2 a v současné době je plánován na konec letošního roku.

Foto: Karel Horák

Jak jsem již okrajově zmínil na začátku, zároveň s tím, jak pokračují aktivity týmu, vznikl také spolek DoSpace, jehož název vypovídá o primárním účelu spolku – popularizovat kosmické odvětví a přilákat do něj co nejvíce mladých nadšenců skrze přednášky na školách, možnost interakce s družicí LASARsat, skládací modely a mnoho dalšího. Misí tohoto spolku je i připravení nové generace satelitních operátorů přes získání radioamatérských licencí, kteří budou nezbytní v kosmickém sektoru zítřka.

Na projektu družice LASARsat se podílí kromě týmu LASAR a laserového centra HiLASE také Pražské planetárium, výrobce družic Spacemanic, společnost SkyFox Labs, Výzkumný a zkušební letecký ústav, TechSoft Engineering a finančně jej podpořil mimo jiné Klášterní pivovar Porta Coeli. Tým LASAR podporuje také projekt Vesmír pro lidstvo. Jeho cílem je posílit zapojení Akademie věd České republiky do kosmického výzkumu, včetně vazeb na průmysl, a jeho propagace ve společnosti.

Zdroje informací: 
LASAR Crew

Autoři obrázků:
Karel Horák
Simon Klinga

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
anis
anis
1 rok před

Tak to im drzim vsetky prsty a zavidim zaroven.

milantos
milantos
1 rok před
Odpověď  anis

Chápu to dobře, že cubesat bude vysílat světelné signály pomocí LED-ek a ne ně bude operátor zaměřovat laser ?

Matěj Soukup
Matěj Soukup
1 rok před
Odpověď  milantos

Ano. LED diody pomohou s vizuálním zaměřením CubeSatu.

v600
v600
1 rok před

Zdravím,
už se ví kdo LASARsat vynese na oběžnou dráhu ?

v600
v600
1 rok před
Odpověď  v600

Aha, čtu moc rychle, už vidím ten „…vagon“ 🙂

Matěj Soukup
Matěj Soukup
1 rok před
Odpověď  v600

Poletí v deployeru firmy Exolaunch v rámci mise Bandwagon, která je v plánu na konec letošního roku.

milantos
milantos
1 rok před

S jakou jasností se dá předpokládat s těmi LED-kami ?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.