sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jak sonda JUICE „slyšela“ průlet kolem Země?

Říká se, že ve vesmíru nikdo neuslyší váš křik. V kosmickém prostoru sice zvukové vlny nefungují, ale fyzika zná mnoho jiných druhů vlnění. Když 20. srpna prolétla evropská sonda JUICE kolem naší planety, dostala se k ní na vzdálenost pouhých 6840 kilometrů. Důvodem tohoto průletu byla změna rychlosti a směru sondy kolem Slunce při její cestě k Jupiteru. Evropská kosmická agentura této příležitosti využila také k aktivaci palubních přístrojů na JUICE. To dalo vědcům možnost poprvé sbírat data z této sondy o nějaké planetě z kosmického prostoru, což pomůže s kalibrací přístrojů i ověřením, že instrumenty jsou plně připraveny na přílet k Jupiteru.

Jedním z přístrojů, které byly zapnuté, byl RPWI (Radio and Plasma Wave Investigation) určený k měření rádiových emisí a plazmatického prostředí Jupiteru i jeho ledových měsíců. Když sonda JUICE prolétávala kolem Země, „poslouchal“ tento přístroj s českým podílem rádiové vlny z naší planety i ze Slunce. Tým poté složil tato data a vytvořil z nich audionahrávku, která nám umožňuje skutečně slyšet prostředí rádiových vln okolo Země. Hned na začátku jsou slyšet burácivé rádiové záblesky od severní i jižní polární záře. V prostřední části zvukové stopy, když sonda prolétla nejblíže k Zemi, slyšíme zvyšující se a poté snižující se tón představující rádiové emise z elektronů obklopujících naši domovskou planetu, které prolétají v blízkosti antén RPWI. Nakonec v závěru klipu slyšíme několik zvuků, které zní jako výstřely z filmových laserů. Jde o rádiové záblesky produkované elektrony letícími od Slunce.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.irf.se/wp-content/sembly_data/thumbnail/d3/a6d4be64d99cf98280f5fc61c5e6c3.jpg?002827

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
RadekH
RadekH
7 měsíců před

Okamžitě jsem si při tom vzpomenul na “Zpěv vzdálené Země”

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.