Evropský soubor Prospect (Package for Resource Observation and In-Situ Prospecting for Exploration, Characterisation and Testing) tvořený vrtačkou a miniaturizovanou laboratoří poletí do polárních oblastí Měsíce, aby tam pátral po těkavých látkách jako je vodní led. Využije přitom iniciativy CLPS od agentury NASA. Americká agentura vybrala poskytovatele pro let v roce 2027, kterým se stala firma Intuitive Machines. Její mise má prohloubit naše chápání Měsíce a zodpovědět klíčové otázky o tom, kde a jak se na povrchu Měsíce dají objevit těkavé látky. Tímto výrazem se označují chemické sloučeniny, které se za určitých podmínek snadno vypařují. Prospect je souborem přístrojů, které společně zajistí odvrtání vzorku z hloubky alespoň jednoho metru pod povrchem, obstarají i extrakci tohoto materiálu i jeho zpracování v malé laboratoři.
Kombinace robotické vrtačky a analytického přístroje si klade za cíl identifikovat těkavé látky zachycené pod povrchem v extrémně chladném prostředí s teplotami až -150 °C. Evropský systém poletí na Měsíc na landeru Nova-C od Intuitive Machines společně s pěti dalšími přístroji ze Spojených států – jedná se třeba o koutové odražeče k lokalizaci přesného místa přistání, dále o kvasinky pro studium účinků kosmického záření a gravitace. Šest palubních experimentů bude mít celkovou hmotnost okolo 80 kilogramů.
Prospect je součástí globálních snah o identifikaci lunárních zdrojů pro udržitelnou a dlouhodobou přítomnost lidí na Měsíci. Voda je klíčovým cílem tohoto hledání. Na povrchu i pod ním mohou být shluky zmrzlé vody, což platí především pro polární oblasti. To již naznačují nedávná měření z oběžné dráhy. Informace o tom, kolik vody je zde přítomno a jak je dostupná, by pomohly naplánovat budoucí mise využívající místní zdroje. „Prospect se připojí k nové vlně lunárního výzkumu a průzkumu, která může otevřít nové dveře k využívání lunárních zdrojů. Například extrakce kyslíku přímo z lunárních hornin a prachu by mohla být účinnou metodou, jak dodávat kyslík do obytných modulů, či pro pohon kosmických lodí,“ říká Richard Fisackerly, projektový manažer mise Prospect a dodává: „Kromě jejich potenciálu jakožto zdrojů, představují lunární těkavé látky také důležitou součást lunárního regolitu, tedy vrstvy prachu a rozdrcených kamenů na povrchu Měsíce. Prospect může posunout naše chápání základních vědeckých poznatků o Měsíci a jeho prostředí.“
Robotická vrtačka ProSEED se dokáže zavrtat až metr pod lunární povrch. Teploty v těchto podpovrchových vrstvách se očekávají pod -100 °C a korespondují s podmínkami, ve kterých by vodní led mohl být stabilní. Vrtačka je vybavena multispektrálním snímačem a senzorem permitivity, což má pomoci dálkové detekci a analýze těkavých látek, ale i mineralogickému výzkumu regolitu v přistávací oblasti. Miniaturizovaná laboratoř ProSPA dostane vzorky odebrané vrtačkou pomocí karuselu s několika pecemi, zapečetí je a zahřeje k extrakci těkavých látek zachycených za nízkých teplot. Přístroj ProSPA poté v plynech uvolněných ze vzorku změří podstatu a množství těkavých látek. ProSPA také otestuje specifické procesy, které by se mohly uplatnit v budoucnu při extrakci zdrojů.
Vrtačka ProSEED již prošla zkouškami v Itálii, mezi kterými nechyběly ani testy za velmi nízkých teplot, při velmi nízkém tlaku a s využitím směsi simulující lunární regolit a ledu. Tyto zkoušky prověřily schopnost vrtačky proniknout hluboko do tvrdého materiálu a úspěšně z něj odebrat vzorky. Projekt Prospect vyvíjí pro ESA široký průmyslový tým, v jehož čele stojí firma Leonardo z Itálie, hlavní dodavatel a technický vedoucí vrtačky ProSEED a britská Open University, která vede přístroj ProSPA. „Tento úspěch je významným potvrzením technologické excelence společnosti Leonardo v oblasti kosmické robotiky, která je výsledkem zkušeností získaných při vývoji vrtaček a systémů pro odběr vzorků pro mise Rosetta a ExoMars,“ říká Francesco Rizzi, viceprezident pro vesmírnou divizi společnosti Leonardo.
„Po více než deseti letech vývoje konceptu a přístroje ProSPA je náš tým nadšený, že se může vydat na cestu na Měsíc. Těšíme se na analýzu čerstvých vzorků, které by mohly obsahovat dávné zásoby vody a dalších ztuhlých látek. Nemůžeme se dočkat, až odhalíme tajemství tohoto extrémního prostředí a objevíme jeho potenciál pro podporu budoucích průzkumných misí,“ uzavírá Simeon Barber, vedoucí projektu ProSPA z Open University.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/26290227-1-eng-GB/Prospect_drill.png
https://www.esa.int/…/26292522-1-eng-GB/Intuitive_Machines_Nova-C_lunar_lander.png
https://www.esa.int/…/26290180-1-eng-GB/Prospect_s_lunar_drill.jpg
https://www.esa.int/…/Potential_water_ice_deposits_around_Moon_South_Pole.jpg
https://www.esa.int/…/26290133-1-eng-GB/Lunar_drill_close-up.jpg
https://www.esa.int/…/26292194-1-eng-GB/ProSPA_lunar_space_lab.jpg