sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přístroje z Evropy pomáhají Juno vidět radiaci

Vědci zapojení do mise americké sondy Juno dokázali vytvořit první trojrozměrnou mapu radiace v systému planety Jupiter. Kromě charakterizace intenzity vysokoenergetických částic v okolí oběžné dráhy ledového měsíce Europa tato mapa ukazuje, jak je radiační prostředí tvarováno menšími měsíci, které kolem Jupiteru krouží blízko prstenců planety. Celá práce vychází z dat nasbíraných přístrojem ASC (Advanced Stellar Compass), který navrhli a postavili experti z Dánské technické univerzity, a z kamerového systému SRU (Stellar Reference Unit), který byl postaven firmou Leonardo SpA z Florencie. Oba datové soubory se navzájem doplňují a pomáhají vědcům charakterizovat radiační prostředí o různých energiích.

Na základě dat ze sledovače hvězd ASC (Advanced Stellar Compass) na palubě sondy Juno vznikl model intenzity záření v různých bodech oběžné dráhy sondy kolem Jupiteru, který zobrazuje tento graf.
Na základě dat ze sledovače hvězd ASC (Advanced Stellar Compass) na palubě sondy Juno vznikl model intenzity záření v různých bodech oběžné dráhy sondy kolem Jupiteru, který zobrazuje tento graf.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Jak ASC, tak i SRU jsou kamery optimalizované pro snímání málo osvětlených scén a primárně pomáhají s navigací v hlubokém vesmíru. Takovéto typy přístrojů najdete prakticky na každé sondě. Ale k tomu, abyste je využívali jako radiační detektory, musel se tým kolem sondy Juno podívat na tyto kamery z úplně jiné perspektivy. „U sondy Juno jsme zkusili inovovat způsob, kterým používáme naše senzory, abychom se dozvěděli něco o okolním prostředí. Využili jsme přitom mnoho vědeckých přístrojů různými způsoby, pro které nebyly navrženy,“ vzpomíná Scott Bolton, hlavní řešitel mise Juno ze Southwest Research Institute v San Antoniu a dodává: „Tohle je první podrobná radiační mapa regionu na těchto vyšších energiích. Jde o důležitý krok k pochopení, jak radiační prostředí v okolí Jupiteru funguje. To nám pomůže plánovat pozorování u příští generace misí, které se sem vydají.

Na konci jednoho ze tří fotovoltaických panelů. sondy Juno je nejen magnetometr, ale i čtyři kamery ASC (Advanced Stellar Compass).
Na konci jednoho ze tří fotovoltaických panelů. sondy Juno je nejen magnetometr, ale i čtyři kamery ASC (Advanced Stellar Compass).
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Přístroj ASC tvoří čtyři sledovače hvězd umístěné na rameni magnetometru. Jejich úkolem je pořizovat snímky hvězdné oblohy, aby mohl palubní systém sondy určit její orientaci v prostoru, což je klíčové pro úspěšná měření magnetického pole. Ovšem tento přístroj se také ukázal jako užitečný detektor vysokoenergetických toků částic v magnetosféře Jupiteru. Kamera zaznamenává toto „tvrdou radiaci“, tedy ionizující záření, které dopadá na sondu s dostatečnou energií, která mu umožňuje projít stíněním přístroje ASC. „Každou čtvrt sekundu pořídí ASC snímek hvězdného pole,“ popisuje John Leif Jørgensen z Dánské technické univerzity zapojený do mise Juno a pokračuje: „Vysokoenergetické elektrony, které proniknou štítem, zanechají na snímcích svůj jasný podpis, který vypadá trochu jako světlená stopa světlušky. Přístroj je naprogramován, aby počítal tyto světlušky, což nám dává přesné údaje o úrovních radiace.

Jelikož se dráha  sondy Juno kolem Jupiteru neustále mění, dokázala už sonda prozkoumat prakticky všechny  oblasti v okolí planety. Data z ASC naznačují, že u dráhy měsíce Europa je více hodně vysokoenergetického záření oproti nízkoenergetickému, než se očekávalo. Data také potvrzují, že na straně Europy mířící ve směru pohybu měsíce po oběžné dráze je více vysokoenergetických elektronů než na straně opačné. Je to tím, že většina elektronů v Jupiterově magnetosféře obíhá Europu zezadu v důsledku rotace planety, zatímco elektrony s velmi vysokou energií jsou unášeny dozadu, skoro jako ryby plující proti proudu, a narážejí do „přední strany“ Europy.

Stáčení oběžné dráhy sondy Juno kolem Jupiteru.
Stáčení oběžné dráhy sondy Juno kolem Jupiteru.
Zdroj: https://photojournal.jpl.nasa.gov/

Data o radiaci u Jupiteru ale nejsou jediným podílem přístroje ASC pro celou misi. Ještě než sonda dorazila k Jupiteru, byla data z ASC využita k měření dopadů mezihvězdného prachu na sondu Juno. Přístroj také objevil dříve nezaznamenané komety, k čemuž se využila opět stejná technika detekce prachových částic a rozlišila malé kousky sondy vyvržené mikroskopickým prachem, který dopadl na Juno vysokou rychlostí.

Kamera SRU (Stellar Reference Unit).
Kamera SRU (Stellar Reference Unit).
Zdroj: https://www.researchgate.net/

Stejně jako ASC i SRU byla použita jako radiační detektor a snímač slabě osvětlených scén. Data z obou přístrojů naznačují, že (podobně jako Europa) se malé „pastýřské“ měsíce, které obíhají uvnitř (nebo v blízkosti) jupiterových prstenců (a pomáhají udržovat jejich tvar) také zřejmě interagují s radiačním prostředím planety. Když sonda prolétává siločárami magnetického pole, které jsou spojeny s těmito měsíci, či hustým prachem, počty radiačních stop v ASC i SRU prudce klesají. SRU také pořizuje vzácné, slabě osvětlené snímky prstenců z jedinečné perspektivy sondy Juno. „Kolem vzniku Jupiterových prstenců je stále hodně záhad a dřívější sondy pořídily jen velmi málo jejich snímků,“ říká Heidi Becker, hlavní spoluřešitelka přístroje SRU a vědecká pracovnice Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii a dodává: „Někdy máme štěstí a jeden z malých pastýřských měsíčků se podaří na snímku zachytit. Tyto snímky nám umožňují zjistit více o tom, kde přesně se momentálně tyto měsíce nacházejí a sledovat distribuci prachu v relativních vzdálenostech od Jupiteru.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/08/1-pia26350-pj62-jupiter.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/08/2-jlj-omniflux-update.jpg
https://junomag.gsfc.nasa.gov/images/Juno_mag_boom3.jpg
https://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA24308.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/08/pia26331.jpg
https://www.researchgate.net/…/Juno-Stellar-Reference-Unit-optical-head.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.