sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nové důkazy doplňují poznatky o síti lunárních jeskyní

Mezinárodní vědecký tým využil data ze sondy LRO a objevil v nich důkazy o přítomnosti jeskyní pod povrchem Měsíce. V rámci opakované analýzy dat nasbíraných v roce 2010 přístrojem Mini-RF (Miniature Radio-Frequency), se týmu expertů podařilo objevit čtyři důkazy o tom, že se jeskyně táhnou ze spodní části vertikálního otvoru v terénu do vzdálenosti více než 60 metrů. Zmíněná díra se nachází cca 370 kilometrů severovýchodně od Mare Tranquillitatis, kde před 55 lety proběhlo první pilotované přistání na Měsíci. Celkový rozsah jeskyní neznáme, ale podle vědců se mohou táhnout i kilometry daleko.

Snímky děr, které vedou do lunárních tunelů, vyfocené sondou LRO. Každý snímek měří na šířku cca 220 metrů.
Snímky děr, které vedou do lunárních tunelů, vyfocené sondou LRO. Každý snímek měří na šířku cca 220 metrů.
Zdroj: https://science.nasa.gov/

Vědci už desítky let předpokládali, že se pod povrchem Měsíce nacházejí jeskyně podobné těm pozemským. Svislé díry, které mohou vést do jeskyní, byly naznačeny na snímcích ze sond, které mapovaly povrch Měsíce před pilotovaným přistáním programu Apollo. V roce 2009 byla první taková díra potvrzena na snímcích z japonské sondy Kaguya. Mnoho dalších srovnatelných útvarů bylo nalezeno na různých místech Měsíce díky snímkování a tepelným měřením povrchu ze sondy LRO.

Přístroj Mini-RF
Přístroj Mini-RF
Zdroj: https://www.jhuapl.edu/

Nyní nám analýza radarových dat z přístroje Mini-RF říkají, jak daleko mohou tyto jeskyně sahat,“ říká Noah Petro, projektový vědec z Goddardova střediska v Marylandském Greenbeltu. Stejně jako v případě lávových tunelů na Zemi se vědci domnívají, že lunární jeskyně vznikaly, když roztavené magma proudilo pod polem ztuhlé lávy, které na povrchu vytvořila pevnou krustu. Magma pod ní teklo jako podpovrchová řeka, která po sobě zanechala dlouhé a duté tunely. Pokud se někde strop tunelu ze ztuhlé lávy propadne, vznikne díra, kterou do tunelu může svítit Slunce. Právě přes tuto díru je pak možné do tunelu vstoupit.

Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://vesmir.stoplusjednicka.cz/sites/default/files/obrazky/2014/06/lro_probe.jpg
https://science.nasa.gov/…at-network-of-caves-on-moon/
https://www.jhuapl.edu/sites/default/files/inline-images/MINI_RF_3.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.