Americká lunární sonda LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) dokázala hned dvakrát vypálit laserový puls k japonskému landeru SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) na povrchu Měsíce. Oba laserové pulsy zasáhly koutový odražeč o velikosti sušenky a k LRO se tak signál mohl vrátit. 24. května sonda LRO při dvou po sobě následujících obězích prolétávala cca 71 kilometrů nad landerem SLIM. Této příležitosti využila k tomu, aby zkusila s pomocí svého laserového výškoměru zasáhnout lander SLIM. O něco podobného se sonda LRO pokusila již osmkrát, ale teprve až nyní se laserový puls odrazil od koutového odražeče na japonském landeru.
Pro celou NASA jde o významný úspěch, protože použité zařízení nebylo v optimální pozici. Koutové odražeče se většinou umísťují na horní stranu landeru, což dává sondě LRO široký rozsah 120°. V tomto úhlu je možné posílat k povrchu Měsíce laserové pulsy do oblasti, kde se lander může zhruba nacházet. Jenže u landeru SLIM je všechno zkomplikované tím, že se během přistávacího manévru překlopil a jeho strana, která původně měla být horní, nyní míří do strany, což samozřejmě limituje rozsah, který může sonda LRO využívat.
Aby se zvýšily šance, že se podaří zasáhnout cíl, se experti z týmu kolem LRO spojili s kolegy z japonské agentury JAXA, aby určili přesnou pozici a také orientaci landeru SLIM. Inženýři z NASA poté velmi přesně vypočítali, kdy oběžná dráha zavede sondu LRO na optimální místo, ze kterého půjde laserovými impulsy nejlépe zasáhnout koutový odražeč landeru SLIM.
„Výškoměr sondy LRO nebyl stavěný na takové aplikace, takže šance na zasažení drobného koutového odražeče na povrchu Měsíce byly už tak nízké,“ popisuje Xiaoli Sun, který vedl tým z Goddardova střediska v marylandském Greenbeltu, který postavil koutový odražeč landeru SLIM. Tehdy šlo o součást partnerství mezi NASA a JAXA na této misi a dodal: „To, že se týmu LRO podařilo zasáhnout koutový odražeč, který je namísto „na oblohu“ otočen do strany, ukazuje, že tato malá zařízení jsou neuvěřitelně odolná.“
SLIM se 20. ledna letošního roku dotkl povrchu Měsíce. Koutový odražeč, který cestoval společně s landerem, se označuje jako LRA (Laser Retroreflector Array) a šlo o jeden ze šesti exemplářů, které NASA posílá k Měsíci na komerčních i státních landerech. Tento odražeč LRA se stal teprve druhým, který dokázal odrazit laserový puls od sondy LRO. První takový odraz mezi LRO a koutovým odražečem od NASA proběhl vloni 12. prosince. Tehdy si americká sonda odrazila laserový puls od LRA na indickém landeru Vikram. Podobný úspěch se pak u stejného zařízení podařilo zopakovat ještě třikrát!
Americké koutové odražeče disponují osmi křišťálovými vrcholy krychle, které jsou zasazeny do vypouknutého hliníkového rámu o šířce zhruba 5 cm. Jelikož koutové odražeče nepotřebují ke svému fungování žádnou energii ani údržbu, mohou na povrchu Měsíce zůstat funkční po dobu desítek let. Mohou se z nich stát spolehlivé majáky pro budoucí mise. Koutové odražeče by mohly navádět astronauty z programu Artemis, kteří se budou po povrchu pohybovat v temnotě. Mohou ale také vyznačovat oblasti, kde už na povrchu nějaké sondy přistály. Díky tomu bude pro astronauty, či bezpilotní sondy, snazší přistát v jejich blízkosti. Laserový výškoměr sondy LRO je momentálně jediným laserem obíhajícím kolem Měsíce. Byl navržen za účelem mapování topografie Měsíce v rámci příprav na mise mířící k povrchu. Při jeho návrhu se nepočítalo se tím, že jednou bude sloužit k určování polohy koutového odražeče s přesností na setinu stupně, o což se inženýři provozující sondu LRO snaží při každém odrazu.
Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://2.bp.blogspot.com/…/s1600/LRO_large-.jpg
https://pbs.twimg.com/media/GEq7-W6WcAAZap_?format=jpg&name=small
https://science.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/07/lra-on-slim.jpg
https://pbs.twimg.com/media/GENdpefaQAABcnu.jpg