Modul pro budoucí komerční stanici Orbital Reef od Blue Origin a Sierra Space, jejíž vznik finančně podporuje agentura NASA, nedávno dokončil plnorozměrový destrukční tlakový test. Tento milník je součástí kontraktu, který NASA uzavřela s Blue Origin v roce 2021. Stanice Orbital Reef bude vybavena i prvky od společnosti Sierra Space, což je případ i obytné struktury LIFE (Large Integrated Flexible Environment). Týmy provedly destrukční test této konstrukce na Marshallově středisku v Huntsville v Alabamě. Nafukovací obytný modul je vyroben z vysokopevnostních látek a sítí, které po natlakování vytvářejí pevnou strukturu. Větší množství vrstev měkkých materiálů, které vytvářejí stěny, jsou při startu rakety kompaktně složeny v jejím aerodynamickém krytu a k nafouknutí dochází až na oběžné dráze. Díky tomu může být i velký modul vynesený jedinou raketou.
„Byla to úžasná zkouška od Sierra Space pro Blue Origin, která ukázala odhodlání firem a jejich schopnosti vyvíjet inovativní technologie a řešení pro budoucí komerční stanice,“ zmínila Angela Hart, manažerka programu NASA pro komerční vývoj nízké oběžné dráze z Johnsonova střediska v Houstonu a dodala: „Každý úspěšný milník vývoje našich partnerů je dalším krokem k dosažení našeho cíle realizovat komerční stanice na nízké oběžné dráze Země a rozšířit trh na této dráze.“
Zkouška tlakování nafukovacího modulu až do okamžiku prasknutí demonstrovala schopnosti konstrukce a poskytla firmě důležitá data pro certifikační pokyny NASA pro nafukovacích konstrukce. V nich je doporučen postup testů ke zhodnocení těchto materiálů v relevantních provozních podmínkách a pochopení režimů selhání. Demonstrace schopností obytného modulu splnila požadovaný bezpečnostní faktor v průběhu celého plnorozměrnového destrukčního testování. Jedná se o jeden z hlavních strukturálních požadavků na měkké konstrukce, které mají být certifikovány, což je případ obytného modulu LIFE od Sierra Space.
Ještě před tímto testem provedla firma Sierra Space v prosinci 2023 na Marshallově středisku jiný plnorozměrový destrukční tlakový test modulu LIFE. Kromě toho společnost provedla i zkoušky menších exemplářů – nejprve na Johnsonově středisku v Hosutonu a později i na Marshallově středisku. Tyto testy byly součástí vývoje a zkoušek celé architektury nafukovacích obytných modulů. NASA podporuje návrhy a vývoj několika komerčních kosmických stanic, včetně Orbital Reef, prostřednictvím dohod o finanční i nefinanční podpoře. Po současné fázi návrhu a vývoje bude následovat nákup vlastních služeb od jedné nebo více společností.
Cílem NASA je vytvoření silné ekonomiky na nízké oběžné dráze Země. V jejím rámci by agentura mohla nakupovat služby jako jeden z mnoha zákazníků. Tyto služby by umožnily splnit své vědecké a výzkumné cíle v prostředí mikrogravitace. Komerční strategie NASA pro nízkou oběžnou dráhu Země poskytne vládě spolehlivé a bezpečné služby za nižší cenu, což agentuře umožní soustředit se na mise Artemis k Měsíci v rámci přípravy na Mars. Zároveň bude možné nadále využívat nízkou oběžnou dráhu Země jako základnu pro nácvik a zkoušky misí do hlubokého vesmíru.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/07/sierraspace-bursttest-012.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/07/sierraspace-bursttest-059.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/07/sierraspace-bursttest-057.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/07/sierraspace-bursttest-061.jpg
Jak slyším „74 psi“, vzpomněl jsem si, jak Musk v rozhovoru s Everyday Astronautem zmiňoval, že u druhých stupňů Falconu ještě používají psi, u ostatních systémů už pracují v metrickém systému.
Při jakém tlaku to tedy prasklo?
Podle vloženého videa cca 74 psi.
Kdykoliv slyším/čtu o „psech“, librách, palcích, stopách, pintách, fárnhajtech, BTU apod., vždycky na mne dýchne atmosféra návratu do středověku…