sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

RAMSES je na dobré cestě ke schválení

Před 30 lety, 16. července 1994 astronomové udiveně sledovali následky dopadu prvního z mnoha kousků komety Shoemaker-Levy 9 do Jupiteru. Tato událost vyvolala (kromě jiného) také zájem o obor planetární obrany, protože se lidé začali ptát, zda by lidstvo bylo schopno nějakým způsobem zabránit podobné situaci, která by hrozila u Země. Evropská kosmická agentura se nyní v rámci programu Space Safety chystá udělat další krok na cestě k odpovědi na tuto otázku. Zástupci programu totiž obdrželi povolení zahájit přípravné práce na další misi z oboru planetární obrany. Vybraný projekt dostal jméno RAMSES (Rapid Apophis Mission for Space Safety).

Průlet planetky Apophis kolem Země 13. dubna 2029 (data z února 2005).
Průlet planetky Apophis kolem Země 13. dubna 2029 (data z února 2005).
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Ramses se setká s planetkou 99942 Apophis a doprovodí ji při jejím bezpečném, ale mimořádně těsném průletu kolem Země v roce 2029. Výzkumníci budou studovat planetku i to, jak zemská gravitace pozmění její fyzikální vlastnosti i vzhled. Tyto poznatky zlepší naši schopnost bránit naši planetu před případnými objekty, které mohou být v budoucnu objeveny na kolizním kursu se Zemí. Samotná planetka Apophis měří v průměru 375 metrů a 13. dubna 2029 se prosmýkne kolem Země ve vzdálenosti pouze 32 000 kilometrů. Na krátkou chvíli ji na tmavé noční obloze budou moci sledovat pouhým okem zhruba dvě miliardy lidí z většiny Evropy a Afriky a části Asie.

Apophis Zemi zcela jistě mine. Astronomové jednoznačně vyloučili jakoukoliv možnost, že by se tato planetka v následujících 100 letech mohla srazit se Zemí. Ale průlet Apophisu kolem Země v dubnu 2029 bude extrémně vzácným přírodním jevem. Analýzou velikosti a oběžných drah všech známých planetek došli astronomové k tomu, že objekt o velikosti Apophisu se takto blízko k Zemi dostane pouze jednou za 5 000 až 10 000 let! Pro srovnání úplné zatmění Slunce nastává na nějakém místě Země jednou za 18 měsíců a Halleyova kometa se vrací k Zemi každých 76 let. Na tomto srovnání je vidět, o jak mimořádnou událost v roce 2029 půjde.

Radarové pozorování planetky Apophis provedené v březnu 2021 vyloučilo možnost srážky tohoto objektu se Zemí na následujících sto let.
Radarové pozorování planetky Apophis provedené v březnu 2021 vyloučilo možnost srážky tohoto objektu se Zemí na následujících sto let.
Zdroj: https://www.esa.int

Průlet Apophisu v roce 2029 právem přitáhne pozornost celého světa a představuje jedinečnou příležitost pro vědu, zapojení veřejnosti i planetární obranu. Evropská mise Ramses se s Apophisem setká ještě než planetka dorazí k Zemi a bude jej doprovázet i při průletu, aby sledovala, jak jej pozmění a zdeformuje pozemská gravitace. „O planetkách se toho ještě musíme hodně naučit, ale až doteď jsme za nimi museli cestovat do hlubin sluneční soustavy, abychom je mohli studovat a provádět experimenty s interakcí s jejich povrchem,“ uvedl Patrick Michel, ředitel výzkumu na Observatoire de la Côte d’Azur a dodal: „Vůbec poprvé nám nyní příroda přináší jednu takovou planetku k naší planetě, která s ní bude dělat vlastní experimenty. Všechno, co potřebujeme udělat, je sledovat, jak se Apophis natahuje a smršťuje vlivem slapových sil, které mohou vyvolat sesuvy materiálu a další poruchy, což odkryje nový podpovrchový materiál.

Vizualizace mise Ramses.
Vizualizace mise Ramses.
Zdroj: https://www.esa.int/

Ramses musí odstartovat v dubnu 2028, aby mohl k Apophisu přiletět v únoru 2029, tedy dva měsíce před jeho blízkým průletem kolem Země. Aby se tahle neoblomná uzávěrka stihla, požádala ESA o povolení zahájit přípravné práce na misi co nejdříve s využitím stávajících zdrojů. Toto povolení udělila rada programu Space Safety. Rozhodnutí, zda bude mise plně schválena, proběhne na zasedání Rady ESA na ministerské úrovni v listopadu 2025. S využitím souboru vědeckých přístrojů bude sonda provádět pečlivý průzkum planetky před průletem i po něm. Zaměří se na tvar planetky, vzhled jejího povrchu, oběžnou dráhu, rotaci a orientaci v prostoru. Analýza, jak se Apophis při průletu změnil, výzkumníkům prozradí mnoho informací o tom, jak planetky reagují na vnější síly, ale také o složení planetek, jejich vnitřní struktuře, soudržnosti, hmotnosti, hustotě a pórovitosti.

Umělecká představa sondy DART před kolizí s planetkou Dimorphos.
Umělecká představa sondy DART před kolizí s planetkou Dimorphos.
Zdroj: https://www.esa.int/

To jsou všechno velmi důležité parametry při vyhodnocování nejvhodnějších metod odklonu nebezpečné planetky z kolizního kursu se Zemí. Planetky jsou také časové schránky vytvořené před miliardami let. Data z mise Ramses tak nabídnou také lepší vhled do procesu vzniku a evoluce celé Sluneční soustavy. Ramses ale na tyto úkoly nebude sám. NASA už se svou sondou známou dříve jako OSIRIS-REx směřuje k Apophisu. Vzhledem k limitům ze strany orbitální mechaniky však nově pojmenovaná sonda OSIRIS-APEX dorazí k Apophisu až přibližně měsíc po jeho průletu kolem Země. Vědci očekávají, že slapové síly Země pozmění rotační parametry planetky a možná vyvolají sesuvy materiálu, či ekvivalent zemětřesení. Tím, že Ramses bude na místě už v předstihu, bude moci poskytnout podrobná srovnání před a po, ze kterých bude možné vyčíst, jak byla planetka změněna průletem kolem Země. Po samotném průletu navíc budou u planetky hned dvě schopné sondy, což umožní dodatečný vědecký výzkum a měření dlouhodobých účinků.

Sonda Hera prozkoumá následky kolize i s pomocí dvou CubeSatů Milani a Juventas.
Sonda Hera prozkoumá následky kolize i s pomocí dvou CubeSatů Milani a Juventas.
Zdroj: https://www.esa.int/

Mezinárodní spolupráce mezi americkou sondou DART, která narazila do planetky, a evropskou sondou Hera, která prozkoumá následky nárazu, nám ukazuje, že lidstvo by v principu dokázalo odklonit nebezpečnou planetku, pokud by to bylo potřeba. Jenže při skutečné hrozbě by bylo potřeba také postavit a vypustit naši reakci dostatečně rychle. Richard Moissl, šéf Oddělení planetární obrany v ESA vysvětluje: „Ramses prokáže, že lidstvo dokáže vypustit průzkumnou misi pro setkání s přilétávající planetkou jen v řádu let. Tento typ mise je základním kamenem reakce lidstva na nebezpečnou planetku. Průzkumná mise by totiž byla vypuštěna jako první, aby analyzovala dráhu a strukturu přilétávající planetky. Výsledky by byly využity k určení, jak planetku nejlépe odklonit, případně by byla úplně vyloučena možnost srážky ještě než by začal vývoj drahé odkláněcí mise.“ Paolo Martino z ESA, který vede projekt Ramses dodává: „Mise Ramses využívá mnoho technologií, zkušeností a vědeckých týmů, které vznikly pro misi Hera. Ta ukázala, že evropský průmysl i agentura ESA mohou splnit přísné časové harmonogramy a Ramses bude tento příklad následovat.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.skyandtelescope.com/wp-content/uploads/Apophis-2029-flyby.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/34/Apophis_pass.svg
https://www.esa.int/…/New_radar_observations_of_Apophis_rule_out_future_impact.gif
https://www.esa.int/…/ESA_s_Ramses_mission_to_asteroid_Apophis.jpg
https://www.esa.int/…/22247285-1-eng-GB/After_the_crash_comes_Hera.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Baton David
Baton David
11 měsíců před

super, a na nějaké budoucí misi by planetku mohli zpomalit a zaparkovat na orbitě

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.