sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nové vylepšení technologického střediska ESA

Budova Hertz 2.0, nejnovější přídavek pro technologické středisko ESTEC, měří na výšku 22 metrů a na přiložené fotografii se díváme do jejích útrob. Na snímku můžete vidět, že stěny komory jsou pokryty ocelovými deskami, které budou sloužit jako izolace vnitřního prostoru od vnějších rádiových signálů. Tato prostorná testovací hala totiž bude sloužit k vyhodnocování chování nové generace větších a výkonnějších kosmických antén, přičemž se začne s anténami pro druhou generaci navigačních družic Galileo. Vylepšená a rozšířená verze současné komory Hertz 1.0 (Hybrid European Radio Frequency and Antenna Test Range) se označuje jako Hertz 2.0 a bude patřit do kategorie CATR (Compact Antenna Test Range – kompaktní anténní zkušební stanice). Nenechte se však zmást prvním slovem z názvu. Kompaktní je pouze v tom smyslu, že je navržena tak, aby simulovala obrovské vzdálenosti spojené s vesmírnou komunikací v mnohem menší komoře.

Zmenšený model sondy JUICE v komoře Hertz.
Zmenšený model sondy JUICE v komoře Hertz.
Zdroj: http://sci.esa.int

Samotná komora Hertz 2.0 bude obrovská – její plocha má rozměry 32 × 25 metrů a na výšku od podlahy ke stropu bude měřit 18 metrů. Po dokončení bude schopna pojmout dokonce i ty největší družice, které ke svým zkouškám potřebují anechoickou komoru, jejíž ocelové stěny pokrývají pěnové pyramidy, čímž se napodobuje nekonečnost kosmického prostoru. Luis Rolo, projektový manažer Hertz 2.0 vysvětluje: „Toto středisko bude speciálně uzpůsobeno pro testování velkých antén a charakterizování komplexního výkonu plně integrovaných radiofrekvenčních užitečných nákladů. Ke zkušební komoře bude připojena specializovaná laboratoř mikrovln a užitečného nákladu, která nabídne bezproblémový přenos hardwaru mezi fázemi testování.

Budova Hertz 2.0 bude také hostit rozšířenou verzi optické a opto-elektronické laboratoře ESA, která umožní lepší testování laserových systémů, nové možnosti včetně kalibrace malých kamer, detektorů a nákladů. Bude navíc disponovat také mobilní optickou pozemní stanicí pro pozemní testy kosmických laserů. Samotná budova Hertz 2.0 by měla být dokončena na konci letošního roku. První družice by sem mohly dorazit koncem roku 2025.

Mobilní optická pozemní stanice
Mobilní optická pozemní stanice
Zdroj: https://www.esa.int/

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/26238938-1-eng-GB/Heart_of_Hertz_2.0.png
http://sci.esa.int/science-e-media/img/ff/JUICE_RIME_antenna_in_HERTZ_facility_Sep2018_1.jpg
https://www.esa.int/…/25470550-1-eng-GB/ESA_Transportable_Optical_Ground_Station.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.