sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pionýři prvního letu Ariane 6 #7 3Cat-4

3Cat-4

První start nové evropské rakety Ariane 6 je už skoro za rohem a my vám přinášíme další díl seriálu, který nahlíží pod sukni jednotlivých nákladů tohoto prvního letu. Pod aerodynamickým krytem bude mnoho zajímavých malých a šikovných zařízení a my se dnes podíváme na jedno, které má pěkný kosmický vzhled. Z malého CubeSatu vyčuhuje půl metru dlouhá ohebná plastová roura, díky které bude tento CubeSat zvládat nečekaně komplexní úkoly! Pojďte s námi poznat studentský projekt, který vědecky sází hodně vysoko a který v malém obalu skrývá mnoho zajímavostí.

Vysunutá anténa během testů ve vakuové komoře
Vysunutá anténa během testů ve vakuové komoře
Zdroj: https://www.esa.int/

3Cat-4 (vyslovuje se „cube cat four“ a správně se píše 3Cat-4) je družice CubeSat o hmotnosti 1,3 kilogramu určená pro pozorování Země. Zařízení bylo vyvinuto španělskou Universitat Politècnica de Catalunya a vybráno v rámci programu ESA „Fly Your Satellite!“. V rámci zmíněné univerzity se na stavbu CubeSatů specializuje UPC NanoSat Lab, pro kterou to je již čtvrtá družice. Návrh zařízení byl v rámci tohoto programu pečlivě přezkoumán odborníky, kteří týmu mise poskytli podporu při návrhu a následném testování, včetně zajištění testů ve vakuově termální komoře. Jinak byl ale 3Cat-4 téměř celý vyvinut postgraduálními a vysokoškolskými studenty, kteří navrhli, postavili a ověřili převážnou většinu jeho technologických částí, provedli komplexní analýzy a naplánovali a provedli testovací kampaně se specializovaným vybavením. Pro několik studentů je tato mise ústředním bodem jejich studijního plánu nebo diplomové práce. „Primární cíl mise je vzdělávací; vyškolení skupiny studentů v technikách a metodikách spojených s letem do kosmického prostoru a řízení mise a zároveň provádění náročné týmové práce se skutečným pocitem odpovědnosti,“ vysvětluje Alexander Kinnaird, koordinátor inženýrské činnosti ESA pro projekt Fly Your Satellite! „3Cat-4 má však také několik vědeckých a technologických cílů, které, jak doufáme, ukáží velký potenciál CubeSatů, pokud jde o inovativní kosmické technologie, obvykle vyhrazené pro mnohem větší družice.“ Samotný CubeSat přitom bude obíhat na kruhové dráze ve výšce 400 kilometrů nad povrchem se sklonem 51,6° vůči rovníku.

Tým CubeSatu
Tým CubeSatu
Zdroj: https://www.esa.int/

Hlavním nákladem je flexibilní mikrovlnná anténa, která bude provádět všechny vědecké experimenty na palubě. Jedná se o půl metru dlouhé zařízení, které se však vejde do jednoho z technologických panelů 1U CubeSatu a rozvine se až po vypuštění na oběžnou dráhu. Hlavním vědeckým cílem mise bude díky ní měření několika důležitých klimatických veličin. To bude možné pomocí techniky zvané „reflektometrie globálního navigačního družicového systému“ (GNSS-R). GNSS-R funguje tak, že měří odražené signály vyslané z družic globálních navigačních systémů, jako jsou Galileo a GPS, které se odrážejí od zemského povrchu.

Tento pasivní dálkový průzkum měří rozdíl mezi signály přímo přijímanými z navigačních družic na oběžné dráze a signály z týchž družic, které se odrazily od Země. Na základě těchto údajů bude 3Cat4 schopen měřit vlastnosti povrchu, kde došlo k odrazu signálu a zjišťovat několik typů meteorologických dat. Například pomůže určovat topografii pevniny a vegetační pokryv a získávat informace o oceánech, jako je jeho pokrytí ledem a také jaká je tloušťka tohoto ledu, což je na tak malé zařízení opravdu velký úkol.

To ale není zdaleka vše. Vedle schopností dálkového průzkumu Země ponese 3Cat-4 i radiometr pásma L – přístroj, který detekuje záření vyzařované ve frekvenčním pásmu 1-2 GHz. To umožňuje analyzovat vlhkost půdy a slanost oceánů. CubeSat bude rovněž vybaven přijímačem automatického identifikačního systému (AIS), který mu umožní sledovat lodě na jejich mezikontinentálních trasách. Obsahuje také systém detekce a zmírňování radiofrekvenčního rušení, který je důležitý zejména pro mikrovlnná radiometrická pozorování používaná pro měření vlhkosti půdy.

Zásadní ovšem je, že 3Cat-4 bude demonstrovat výkonnost své 0,5metrové pružinové antény, systému NADS (Nadir Antenna and Deployment System). Tato anténa zabere velmi málo místa, což umožní její budoucí začlenění do ještě menších družic typu CubeSat či NanoSat. Jakmile se ocitne na oběžné dráze, pružina se odjistí a anténa vysune. To umožní provádět zásadní pozorování, která jsou obvykle doménou větších misí, a navzdory své přenosné cestovní velikosti poskytne cenné vědecké oko nad Zemí. „3Cat-4 má možnost ukázat schopnosti malých CubeSatů, které mohou poskytovat velké služby pozorování Země, což motivuje nejen zúčastněné studenty, ale i širší komunitu,“ říká Lily Ha, koordinátorka ESA pro univerzitní studentské aktivity. „Ariane 6 je pak ideálním nosičem pro start, který dokonale vyhovuje technickým a programovým požadavkům mise, ale také poskytuje velkou vzdělávací a propagační hodnotu. Jsme velmi rádi, že můžeme podpořit premiéru této nové evropské rakety a být součástí tak historického startu.“

Řez 3Cat-4
Řez 3Cat-4
Zdroj: https://www.esa.int/

Na projektu pracovalo během několika let hned několik desítek studentů, kteří si vyzkoušeli definování, řízení a následnou stavbu a provoz družice, která má širší vědecké cíle. Tato neocenitelná zkušenost má potenciál pomoci vyslat do světa zkušené odborníky, kteří se budou dále podílet na větších kosmických projektech.

Do této malé krychle o hraně 10 centimetrů se dále vešel anténní systém, který obsahuje 2 antény (rádiové systémy VHF a UHF). Dále komunikační subsystém (COMMS), subsystém řízení polohy a oběžné dráhy (AOCS), Palubní počítač (OBC), který poskytuje družici výpočetní kapacitu pro funkci vnitřní paměti, propojení s ostatními podsystémy avioniky, detekci poruch, řízení palubního času. Dále je na palubě subsystém elektrické energie (EPS), již zmíněné flexibilní mikrovlnné antény (FMPL – 1), ale také subsystém NADS (Nadir Antenna and Deployment Subsystem), který plní dvě funkce: obsahuje L-pásmovou anténu pro snímání FMP a slouží k vysunutí ramene pro generování gravitačního gradientu. A nechybí fotovoltaické panely.

3Cat-4 během testů v termálně vakuové komoře
3Cat-4 během testů v termálně vakuové komoře
Zdroj: https://www.esa.int/

Zdroje informací:
https://www.esa.int/
https://space.skyrocket.de/
https://nanosatlab.upc.edu/
https://nanosatlab.upc.edu/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…thermal_vacuum_test_chamber
https://www.esa.int/…inside_the_thermal_vacuum_chamber
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2019/02/3Cat-4_team
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2024/05/3Cat-4_exploded_view
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2024/05/3Cat-4_antenna

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.