sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

I vy můžete navrhnout experiment pro BRNOSat

Nadpis tohoto článku nelže. Skutečně každý z Vás může navrhnout přístroj, který jednou může pracovat na oběžné dráze. Své návrhy mohou posílat jednotlivci i skupiny, mladí i staří, studenti i pracující, amatéři i profesionálové. Do vesmíru samozřejmě nepoletí všechny předložené návrhy, selekci provede odborná porota. Na koho se usměje štěstěna, ten bude moci říkat, že jeho přístroj se dostal na palubu CubeSatu BRNOSat, který se vydá na oběžnou dráhu už v polovině roku 2026! Času tedy není nazbyt, takže s úvahami nad svým návrhem moc dlouho neotálejte.

6U CubeSat BRNOSat
6U CubeSat BRNOSat
Zdroj: https://www.brnoletidovesmiru.cz/

Za projektem družice BRNOSat stojí Hvězdárna a planetárium Brno, Výzkumný a zkušební letecký ústav a společnost Spacemanic. Díky příspěvku města Brna bude start družice sice zdarma, avšak náklady na vývoj a výrobu experimentu musí vlastními silami zajistit sami konstruktéři. A tady se právě otevírá jedinečná příležitost pro veřejnost. Kdo se svým návrhem uspěje, dočká se zážitků a zkušeností, jakými se nemůže pochlubit ani zdaleka každý. Asi není potřeba zdůrazňovat, že hlavně u mladých zájemců by taková položka v životopisu mohla zaujmout potenciální zaměstnavatele.

BRNOSat bude 6U CubeSat, takže jeho tělo s rozměry 10 × 20 × 30 cm bude tvořeno šesti základními CubeSatovými kostkami s délkou hrany 10 cm. Užitečný náklady, tedy navržený přístroj / přístroje, však nebude mít k dispozici celý tento prostor, protože část zaberou i systémy potřebné k chodu této družice. Přesto však můžeme říct, že 6U CubeSat nabízí zájemcům mnohem štědřejší prostor než 1U CubeSaty, které povětšinou dominovaly českým kosmickým projektům posledních let. BRNOSat navíc bude schopen velmi přesné orientace v prostoru – technické specifikace hovoří o přesnosti určení orientace +/- 0,1 stupně se stabilitou +/- 0,01 stupně! To už jsou opravdu hodně slušné parametry, které by si zasloužily nějak využít.

6U CubeSat BRNOSat
6U CubeSat BRNOSat
Zdroj: https://www.brnoletidovesmiru.cz/

Případní zájemci najdou kompletní přehled pravidel na webu brnoletidovesmiru.cz, my zmíníme pouze podmínky, které musí užitečný náklad splňovat, aby byl způsobilý pro let. Pro užitečný náklad je k dispozici prostor s rozměry 94 × 210 × 190 mm, přičemž užitečný náklad nesmí vážit více, než 6 kilogramů. Maximální dostupný objem odpovídá standardu 4U, minimální pak může být 0,25U. Co se elektrických rozhraní týče, tak k dispozici je napájení prostřednictvím 3,3 V, 5V a 12V s maximálním proudovým odběrem 4A.

6U CubeSat BRNOSat
6U CubeSat BRNOSat
Zdroj: https://www.brnoletidovesmiru.cz/

Jak bylo uvedeno už výše, času do startu moc nezbývá. Vždyť co jsou to v kosmonautice dva roky. Zájemci mohou přes online formulář posílat své návrhy, přičemž uzávěrka tohoto 1. kola přihlášek je 15. září letošního roku. Jak se píše na webové stránce, můžete posílat klidně i sebeztřeštěnější nápady! Po uzávěrce se nad přijatými návrhy sejde porota složená ze zástupců všech tří angažovaných organizací – tedy Spacemanic, VZLÚ a Hvězdárny a planetária Brno. Pořadatelé z přijatých návrhů vyberou ty, které splňují všechny podmínky a do 29. září se předkladatelé dočkají připomínek.

Následovat bude druhé kolo, jehož uzávěrka je 15. října. Poté se porota sejde znovu a vybere vítěze, kteří budou oznámeni nejpozději 15. listopadu. Jenže tím to nekončí. Mít zajímavý nápad je sice hezké, ale od nápadu ke skutečnému přístroji vede dlouhá cesta. Nejpozději do 31. března roku 2025 bude potřeba předložit inženýrské modely nákladu, které budou respektovat dohodu mezi organizátory a uchazeči. Za další půlrok, tedy do 31. září 2025 musí vítězní uchazeči dodat letový exemplář svého nákladu. V prvním čtvrtletí roku 2026 proběhne integrace družice a ve druhém čtvrtletí by měl přijít start BRNOSatu na raketě Falcon 9, která jej vynese na sun-synchronní dráhu ve výšce okolo 500 kilometrů.

Tak co, zkusíte také poslat svůj návrh?

Zdroje informací:
https://www.brnoletidovesmiru.cz/
https://www.brnoletidovesmiru.cz/

Zdroje obrázků:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/..667DCB8E
https://www.brnoletidovesmiru.cz/media/6/download/brnosat_pravidla.pdf?v=5&inline=1

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin Tomsa
Martin Tomsa
4 měsíců před

No upřímně úplně každy asi ne úplně každy protože v souboru brnosat_pravidla_062424.pdf na jejich webových stránkách brnoletidovesmiru.cz jen umíseni experimentu s využitím kapacity 0,25U je 60.700 EUR

Dušan Majer
Dušan Majer
4 měsíců před
Odpověď  Martin Tomsa

Zatím je to jen o sběru nápadů. Dokážu si představit, že pokud nějaký zajímavý návrh přijde od člověka, který nemá dostatečné finanční prostředky, budou organizátoři hledat cesty, jak tomu pomoci. Takže se určitě nebojte posílat své návrhy – klidně i ztřeštěné. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.