sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

NRO

Národní průzkumný úřad (NRO) prodloužil smlouvu se startupem Hydrosat, který se zabývá termovizním snímkováním, v rámci programu Strategic Commercial Enhancements (SCE). Nová dohoda agentuře poskytuje přístup k datům z prvních dvou misí družice Hydrosat.

Lynk Global

Provozovatel družicového vysílání určeného přímo do chytrých telefonů, společnost Lynk Global, oficiálně ukončila fúzi se společností Slam Corp. Fúze byla ukončena prostřednictvím čistého rozchodu a právního příměří.

Tendeg

Společnost Tendeg, společnost zabývající se vesmírnými anténami, obdržela opakovanou objednávku od americké technologické společnosti Capella Space, která se zabývá radary se syntetickou aperturou a družicovými řešeními, na dvanáct dalších antén s velkou aperturou pro podporu další fáze své konstelace Acadia.

SatRev

Polská společnost SatRev, která se zabývá vesmírnou infrastrukturou, předala svému klientovi z Ománu novou pozemní stanici. Výstavba stanice je součástí expanze polské společnosti do vesmírného sektoru Blízkého východu.

OCX

Americké vesmírné síly převzaly dodávku první verze svého dlouho odkládaného operačního řídicího systému nové generace (OCX), což představuje klíčový milník v modernizaci infrastruktury GPS.

Apollo-Sojuz

Dne 15. července uběhlo padesát let o historické mise Apollo-Sojuz. Během této mise mise došlo ke spojení americké vesmírné lodi Apollo a sovětské lodi Sojuz. Velitelem posádky Apolla byl Thomas Stafford a jeho sovětským protějškem Alexej Leonov.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ariane 6 poletí možná v červenci

Vizualizace rakety Ariane 6

Tým zodpovědný za přípravu rakety Ariane 6 oznámil nejnovější aktualizaci termínu startu tohoto nového evropského nosiče. Zmíněný tým tvoří nejvyšší manažeři agentury ESA, která je hlavním zadavatelem zakázky na Ariane 6 a vytvořila také architekturu nosného systému. Dále jsou zde zástupci  francouzské kosmické agentury CNES, která je hlavním dodavatelem hardwaru pro rampu, ale své zástupce v něm má i společnost ArianeGroup, která je hlavním dodavatelem nosiče, a společnosti Arianespace, která je poskytovatelem služeb spojených se starty. Tato skupina pravidelně podává zprávy o pokroku dosaženém na cestě k premiérovému letu nové kosmické rakety Ariane 6.

Příprava aerodynamického krytu prvního letového exempláře rakety Ariane 6.
Příprava aerodynamického krytu prvního letového exempláře rakety Ariane 6.
Zdroj: https://press.ariane.group/

V nejnovější aktualizaci týmy oznámily, že se podařilo zúžit dříve široký termínový rozptyl pro první start Ariane 6. Nyní se zdá, že by k němu mohlo dojít někdy během prvních dvou červencových týdnů. Důležité je také připomenout, že nejde o odklad, ale o upřesnění, protože tento termín je ve shodě s časovým rozmezím, které bylo oznámeno vloni v listopadu. Předběžné datum prvního pokusu o start by mělo být oznámeno mezi 5. a 9. červnem na letecké výstavě ILA v Berlíně, kde budou přítomni všichni členové výše zmíněného týmu. A jaký je další plán?

Polovina června: Uzavření kvalifikačního procesu nosného systému Ariane 6
Uzavření všech aspektů kvalifikace nejen Ariane 6, ale i všech souvisejících systémů se očekává v polovině června. Půjde o poslední krok v dlouhém procesu kvalifikace systémů souvisejících s novou raketou.

Červen: Převoz horní sestavy, integrace na raketu
Horní sestava (tvořená adaptérem nákladu, samotnými náklady a aerodynamickým krytem) prvního exempláře Ariane 6 bude přesunuta z haly, kde probíhá uzavření aerodynamického krytu na startovní rampu.

18. června: WDR prvního letového exempláře
Ariane 6 bude během zkoušky WDR naplněna na rampě pohonnými látkami, které budou následně odčerpány.

Příprava aerodynamického krytu prvního letového exempláře rakety Ariane 6.
Příprava aerodynamického krytu prvního letového exempláře rakety Ariane 6.
Zdroj: https://press.ariane.group/

Přeloženo z:
https://www.ariane.group/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Artist_s_view_of_the_configuration_of_Ariane_6_using_four_boosters_A64.jpg
https://press.ariane.group/…ArianeGroup-Arianespace-Service%20Optique%20CSG&picid=14640
https://press.ariane.group/…ArianeGroup-Arianespace-Service%20Optique%20CSG&picid=14643

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radek V.
Radek V.
1 rok před

Tak snad to klapne. Zálohu za Falcon 9 Evropa potřebuje 🙂

Lubo
Lubo
1 rok před
Odpověď  Radek V.

..urcite, a myslim, ze aj zalozny kozmodrom na kontinente by sa zisiel, lebo jedna, dve ponorky mozu zrusit celu tuto strategicku capabilitu.
Neplanuje sa nejaka zaloha, napr. ten planovany/novy kozmodrom v UK?

Vojta
Vojta
1 rok před
Odpověď  Lubo

Na dráhy s vysokým sklonem k rovníku by mohl být kosmodrom v Británii nebo v Norsku užitečný, ale plnohodnotná náhrada to bohužel není. Navíc pobřeží severního Atlantiku není zrovna známé počasím, které by bylo vhodné pro provoz velkého kosmodromu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.