sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Voyager 1 opět posílá rozumná data

Po troše důmyslného pátrání mohl tým řídící sondu Voyager 1 poprvé po pěti měsících zkontrolovat stav palubních systémů nejvzdálenějšího lidmi vyrobeného objektu. Poprvé od loňského listopadu totiž začal Voyager 1 opět posílat rozumná a použitelná data o stavu jednotlivých systémů. Cesta tím však ještě nekončí. Další krok bude obnášet pokusy navrátit sondu zpět do režimu, ve kterém by opět začala sbírat vědecká data. Sonda Voyager 1 a její sesterská sonda Voyager 2 jsou jediné lidmi vyrobené sondy, které se dostaly do takzvaného mezihvězdného prostoru. Jejich význam pro vědecký výzkum je proto nezpochybnitelný.

14. listopadu 2023 přestal Voyager 1 na Zemi posílat srozumitelná vědecká a inženýrská data. Že je problém pouze v přenosu těchto dat na Zemi si inženýři ověřili, když zjistili, že sonda stále přijímá pokyny a celkově funguje normálně. V březnu letošního roku tým inženýrů z Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii potvrdil, že se tento aktuální problém týká jednoho ze tří palubních počítačů, kterým se říká FDS (flight data subsystem). Úkolem FDS je zajišťovat „balení“ vědeckých a inženýrských dat, která jsou určena k odeslání ze sondy směrem k planetě Zemi.

FDS počítač sondy Voyager-1
FDS počítač sondy Voyager-1
Zdroj: allaboutcircuits.com

Expertům se podařilo zjistit, že jediný čip zodpovědný za ukládání části paměti systému FDS (včetně softwarového kódu počítače FDS) nefunguje. Absence tohoto kódu způsobila nepoužitelnost vědeckých a inženýrských dat. Je jasné, že na dálku nebylo možné vadný čip jakkoliv fyzicky opravit a tak se tým rozhodl uložit potřebný kód někam jinam do paměti FDS. Tento na první pohled logický a svým způsobem jednoduchý krok však měl velký háček. Žádná úložná lokalita však nebyla dost velká na to, aby pojmula kompletní sekci kódu.

Sonda Voyager 1
Sonda Voyager 1
Zdroj: https://www.salon.com/

Odborníci proto museli připravit plán, jak tento kód rozdělit na části a pak tyto části uložit na různých místech FDS. Aby mohl tento plán fungovat, museli také přizpůsobit tyto části kódu, aby bylo zajištěno, že například budou stále fungovat společně. Aktualizací však musely projít i další části paměti FDS, pokud se v nich nacházely odkazy směřující na umístění původního kódu.

Tým začal tím, že se pustil do úprav kódu, který je zodpovědný za balení inženýrských dat ze sondy. Po nezbytných kontrolách byl tento kód odeslán 18. dubna k sondě Voyager 1, aby byl uložen do paměti FDS. Signál potřeboval 22,5 hodiny, aby překonal vzdálenosti 24 miliard kilometrů, které dělí Zemi a Voyager 1. Dalších 22,5 hodiny pak trvala cesta signálu zpět ze sondy k naší planetě. Tým zodpovědný za řízení sondy se tak 20. dubna dočkal odpovědi od Voyageru 1 a jeho členové mohli na vlastní oči vidět, že úprava skutečně fungovala. Poprvé po pěti měsících totiž byli schopni zkontrolovat stav palubních systémů.

Popis vnějších oblastí heliosféry. Obě sondy jsou dnes již dál.
Popis vnějších oblastí heliosféry. Obě sondy jsou dnes již dál.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org

V průběhu následujících týdnů bude pozemní tým řešit přesun a úpravy dalších ovlivněných částí softwaru FDS. Mezi nimi jsou i části, které umožní opětovné posílání vědeckých dat. Sesterská sonda Voyageru 1, tedy Voyager 2, i nadále pracuje normálně a bez problémů. Dvojčata pojmenovaná Voyager byla vypuštěna před více než 46 lety a v současné době se jedná nejen o nejvzdálenější sondy v historii, ale také o nejdéle fungující kosmické sony vůbec, přičemž oba rekordy se neustále posouvají. Ještě než obě dlouhověké kosmické sondy dorazily do výše zmíněného mezihvězdného prostředí, provedly průlety kolem Jupiteru a Saturnu. Voyager 2 navíc navštívil také planety Uran a Neptun.

Přeloženo z:
https://www.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://d2pn8kiwq2w21t.cloudfront.net/original_images/1-Voyager_2-copy.jpg
https://blogs.nasa.gov/sunspot/wp-content/uploads/sites/289/2023/12/Voyager-768×432.png
https://mediaproxy.salon.com/…/https://media.salon.com/2021/05/voyager-1-0510211.jpg
https://cs.wikipedia.org/…Voyager_1_entering_heliosheath_region.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
v600
v600
4 měsíců před

46 let je úžasných.
Bez nadsázky, je to nejvzdálenější update „firmwéru“ v dějinách.

Tyhle sondy, stejně jako jejich předchůdci Pionner jsou moje srdcovky.
Jen málokdo tuší, jak strašně je to daleko a s jak malinkým výkonem vysílají a jak je náročné je vůbec slyšet.
A i když něco jim poslat vypadá snadné (připojíme elektrárnu k vysílači a jedem…), vůbec netušíme, jak to přijmou a když jde o změny palubního SW, který musí přepsat původní SW, pak bych to přirovnal k čekání na zázrak.
Jen si zkuste představit ty čipy – po 46 letech bombardování kosmickým zářením…

Vzpomínám si, že podobný (a tehdy snad) úplný update SW prodělaly právě i Pioneery. Poslalo se to na ně, musely všechno vypnout aby mohly SW přehrát a pak se čekalo, jestli se probudí… Pokud se nemýlím, měly dokonce ještě kazetopáskové paměti (magnetofonová páska).
Možná ještě fungují – ale už je léta neslyšíme.

Lubo
Lubo
4 měsíců před
Odpovědět  v600

..pripajam sa.. + velky respekt sucastnemu timu, ktory musel nastudovat 50 rokov staru dokumentaciu a nejako vystruhat co najlepsie riesenie. Cital som, ze uz boli pod tlakom rozhodnut sa co poslat sonde, nedalo sa cakat donekonecna.
+ designerom sondy, ako je to cele redundatne vymyslene, poprepajane.. ze sa daju riesit vseliake aj nepredvidatelne problemy etc..

Hawk
Hawk
4 měsíců před
Odpovědět  v600

Na jednu stranu uzasne na druhou stranu, ze po skoro 50 letech lidstvo nebylo schopno vygenerovat podobnou, rychlejsi a ambicioznejsi misi je docela desive.

New Horizon bude mit max. rychlost vuci Slunci 13 km/s, Voyager 2 mel diky tehdejsimu vyhodnemu postaveni planet 17 km/s

Ivo
Ivo
4 měsíců před
Odpovědět  Hawk

Posadit novou sondu na SHS a dát ji kyslíkovodíkový třetí a iontový čtvrtý supeň jo to by byla paráda.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
4 měsíců před
Odpovědět  Hawk

Tak když se podíváte na seznam misí podobné kategorie jako byly Voyagery, to znamená tzv. flagship misí, tam mezi nimi najdete: Galileo, Cassini, Curiosity, Perseverance, HST, JWST, Parker Solar Probe a velkou řadu dalších.

Některé z nich mi tedy přijdou mnohem ambicióznější, než byly Voyagery. Měly/mají trochu jiné cíle, ale to je otázka priorit. Nespatřuju nic „děsivého“ na tom, že jsme se po prvotním rychlém průzkumu zaměřili na pomalejší, ale zato výrazně detailnější výzkum.

Vojta
Vojta
4 měsíců před
Odpovědět  Hawk

Rychlejší není vždy lepší. Když by měla jen málo času během průletu kolem cílového objektu, tak nasbírá málo dat. Ideální by bylo poslat co nejrychleji dost velkou sondu, aby měla dost paliva na zpomalení nebo dokonce na vstup na orbitu (hlavně pokud jde o velké planety s množstvím měsíců). Bohužel v tom už pan Ciolkovskij viděl nějaké problémy. SHS a případně i montáž a tankování na orbitě by mohly situaci vylepšit. Uvidíme.

pidzej78
pidzej78
4 měsíců před
Odpovědět  Hawk

Neskuteční machři, takovýto počin na technice ze 70. let a na takovou vzdálenost.

https://kosmonautix.cz/2024/04/24/voyager-1-opet-posila-rozumna-data/