sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile plánuje od července vypouštět družice pro svou konstelaci širokopásmového připojení přímo do chytrých telefonů každý jeden až dva měsíce. Cílem je spustit beta verzi služeb pro AT&T a Verizon ve Spojených státech do konce roku.

Troye Meinka

Americký senát 13. května potvrdil Troye Meinka jako 27. ministra letectví. Meink naposledy působil jako zástupce ředitele Národního průzkumného úřadu (NRO), nastupuje do úřadu v okamžiku, kdy letectvo i vesmírné síly procházejí ambiciózními modernizačními programy.

MDA Space

Společnost MDA Space, která pro Gateway staví robotický systém Canadarm3, na konferenci o výsledcích hospodaření 8. května uvedla, že se prozatím soustředí na pokračování práce na systému Canadarm3. Dle společnosti by technologie mohla být znovu využita k jiným účelům, pokud by byl schválen návrh rozpočtu Bílého domu.

X-Bow Systems

Společnost X-Bow Systems, startup zabývající se výrobou raketových motorů na tuhá paliva, získala v rámci financování 35 milionů dolarů. Poslední kolo vedla společnost Lockheed Martin, která se společností uzavřela strategickou dohodu.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily zakázky v celkové hodnotě 17,6 milionu dolarů společnostem Auria Space a Sphinx Defense na vybudování prototypů cloudových základen, které by propojily vojenské družicové operace s komerčními a vládními anténami pro zvýšení kapacity.

Apex 1.0

V prohlášení z 9. května společnost ispace US, americká dceřiná společnost japonské společnosti ispace, uvedla, že pro svůj lunární modul Apex 1.0 použije nový motor s názvem VoidRunner. Změna znamená posun startu z roku 2026 na rok 2027.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab uvádí, že plánovaná akvizice německého dodavatele optické komunikace, společnosti Mynaric, je klíčová pro další plány při účasti v nabídkách na družicové konstelace a případný vývoj vlastních družic.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Výroba speciálních optických vláken na ISS

Optická vlákna se používají na Zemi i v kosmickém prostoru k mnoha různým úkolům – od medicíny přes obranný průmysl, až po kybernetickou bezpečnost a telekomunikaci. Výzkum při parabolických letech ukázal, že optická vlákna vyráběná v mikrogravitaci mohou mít vyšší kvalitu než ta, která se vyrábí v běžných podmínkách. Ukázalo se také, že Mezinárodní kosmická stanice poskytuje značný potenciál pro platformu, která by zajišťovala komerční výrobu těchto vláken. Výzkum Flawless Space Fibers-1 (překl. Bezvadná kosmická vlákna-1) tak využívá prostředí Mezinárodní kosmické stanice k demonstraci nové výrobní techniky, kterou vyvinula firma Flawless Photonics, aby zlepšila kvalitu a délku optických vláken vyráběných v kosmickém prostoru.

Předběžné výsledky vypadají nadějně. Od poloviny února do poloviny března bylo v rámci výzkumného projektu vyrobeno více než 11,9 km optických vláken. Osm tzv. tahů vyprodukovalo více než 700 metrů vlákna, což demonstruje, že výsledky jsou opakovatelné. V rámci výzkumu bylo také vytvořeno 1141 metrů za jediný den, čímž byl výrazně překonán dřívější rekord (25 metrů) nejdelšího vlákna, jaké bylo vytvořeno v kosmickém prostoru. Bylo tedy prokázáno, že vlákna s komerčně uplatnitelnou délkou se mohou vyrábět v kosmickém prostoru. Vytvořené vzorky vláken se brzy vrátí na Zemi, kde proběhne analýza jejich kvality.

Dva snímky optického vlákna z materiálu ZBLAN pořízené skenovacím elektronovým mikroskopem. Horní vlákno bylo vytvořeno na Zemi, dolní v mikrogravitaci. Rozdíl v podobě krystalů je vidět na první pohled.
Dva snímky optického vlákna z materiálu ZBLAN pořízené skenovacím elektronovým mikroskopem. Horní vlákno bylo vytvořeno na Zemi, dolní v mikrogravitaci. Rozdíl v podobě krystalů je vidět na první pohled.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Vlákna se vyrábí ze skleněné slitiny ZBLAN, ve které najdeme fluoridy zirkonu, barya, lanthanu, sodíku a hliníku, které se liší hustotou, ale i krystalizační teplotou. Jedinečné vlastnosti tohoto materiálu umožňují světlu cestovat vláknem v širším rozsahu, což poskytuje více než desetkrát větší kapacitu než tradiční vlákna založená na bázi oxidu křemičitého. Přenáší tak podstatně více dat na stejné délce vlákna. Pokud se podaří vyrobit dostatečně dlouhá a přitom i kvalitní vlákna, mohla by se zvýšená účinnost materiálu ZBLAN projevit také ve významných úsporách energií. Poklesla by totiž potřeba zesilovat signál při přenosu na velké vzdálenosti.

Jenže když se ZBLAN používá k výrobě vláken na Zemi, vznikají krystaly, které tříští signály a navíc činí vlákna křehkými. Jelikož v mikrogravitaci rostou krystaly pomaleji, je zapotřebí zchladit vytvořená vlákna dříve, než se krystaly stihnou vytvořit. Mikrogravitace také působí proti účinkům sedimentace, konvekce a vztlaku, které omezují délku a kvalitu vláken vytvářených na Zemi. Výrobci používají k výrobě z materiálu ZBLAN na Zemi pádové věže, ovšem výroba v kosmickém prostoru poskytuje mnohem více času na vytvoření delších a ve výsledku také kvalitnějších vláken.

Japonský astronaut Norišige Kanaj pózuje u přístroje na výrobu optických vláken od Made in space.
Japonský astronaut Norišige Kanaj pózuje u přístroje na výrobu optických vláken od Made in space.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Výzkum Flawless Space Fibers financuje ISS National Laboratory a obnáší spolupráci s mnoha partnery. Jde třeba o Lucemburskou kosmickou agenturu, australskou University of Adelaide, nebo Aplikační program NASA pro kosmickou výrobu InSPA. Poslední jmenovaná instituce rozvíjí možnosti udržitelné, škálovatelné a ziskové výroby na nízké oběžné dráze Země. Ve spolupráci s ISS National Laboratory poskytuje firmám přístup na vesmírnou stanici pro demonstraci výroby pokročilých materiálů a produktů uplatnitelných v pozemských aplikacích. Výzkum Flawless Space Fibers dosáhl tří ze čtyř cílů pro ZBLAN, které stanovila InSPA, včetně dosažení 20 metrů na jedné sérii, zopakování tohoto množství na samostatném tahu a rozšíření na série komerční délky. Analýza vláken po návratu na Zemi bude nutná k určení, zda výzkum splňuje také čtvrtý cíl InSPA, tedy výrobu vláken s desetkrát vyšší kvalitou než na Zemi. Získané výsledky mohou pomoci snížit množství vad, které způsobuje gravitace u výrobků vyvinutých na Zemi a zároveň zdokonalit modely pro výrobu v kosmickém prostoru. Tento výzkum také otevírá dveře k vytváření dalších cenných speciálních vláken ve vesmíru. Na závěr ještě připomeňme, že NASA prováděla výzkumy zaměřené na zpracování ZBLAN v mikrogravitaci díky projektu Marshallova střediska již v 90. letech a na začátku tisíciletí. Práce na zkoušce výroby vláken ze ZBLAN na kosmické stanici byly zahájeny v roce 2014.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://images-assets.nasa.gov/image/iss070e110532/iss070e110532~large.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2022/07/zblan_1.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2022/07/zblan_2.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2022/06/leoe_ism_iss054e005575_orig.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.