sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vědci, chcete kousek z Bennu? Katalog vzorků je hotov

Vědci mimo tým kolem mise OSIRIS-REx dostali poprvé možnost podívat se na vzorky z planetky Bennu určené pro nezávislý výzkum. Tato možnost přišla jen šest měsíců po jejich doručení na Zemi. Tým pečující o vzorky na Johnsonově středisku v Houstonu zveřejnil katalog vzorků mise OSIRIS-REx s detaily malých kamínků a prachových zrnek, které si vědci z celého světa mohou vyžádat pro svůj výzkum. „Je to úžasné, protože až do této chvíle, s výjimkou toho, co se ukázalo na konferencích, neměl nikdo mimo tým starající se o vzorky možnost vidět vzorky z Bennu v detailu,“ říká Jemma Davidson, šéfka Kanceláře pro akvizici a kurátorství astromateriálů v oddělení pro Výzkum a průzkum astromateriálů na Johnsonově středisku.

Sonda OSIRIS-REx dopravila na Zemi 121,6 gramů materiálu z planetky Bennu, což je největší množství, jaké kdy nějaká sonda přivezla z planetky na Zemi a je to také lehce přes dvojnásobek minimálně požadovaného množství. některé vzorky již byly distribuovány členům týmu, který má na starost analýzu vzorků z této mise. Těm se již podařilo objevit důkazy organických molekul a minerálů s obsahem fosforu a vody, které společně mohou naznačovat, že by v těchto kamenech mohly být nalezeny základní stavební kameny potřebné pro život.

Členové týmu, který na Johnsonově středisku pečuje o vzorky z planetky Bennu.
Členové týmu, který na Johnsonově středisku pečuje o vzorky z planetky Bennu.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Katalog se podrobně věnuje každému vzorku a obsahuje jeho snímky, údaje o hmotnosti a popis. Vědci mohou tuto databázi využít k nalezení specifických kousků, které by mohly pomoci jejich výzkumu. Aby byl tento výzkum schválen, musí předložit dobře odůvodněný návrh, proč žádají o tyto konkrétní vzorky, jak provedou jejich analýzu, co očekávají, že zjistí a jak jejich analytická metoda ovlivní vzorek. Návod pro předkládání návrhů je samozřejmě mnohem komplexnější a vědci jej mohou najít na webu. Přijaté návrhy budou posouzeny panelem expertů z Rada pro kontrolu přidělování astromateriálů AARB, což jsou experti, kteří posuzují všechny žádosti o průzkum astromateriálů nashromážděných agenturou NASA.

Uzavírka pro první kolo návrhů je půlnoc SELČ mezi 25. a 26. červnem 2024. Jedná se o jedinou příležitost dostat se ke vzorkům z Bennu, která bude v roce 2024 spuštěna, ovšem v dalších letech se očekává opakování podobných výzev na jaře a na podzim. „Vytvořit katalog vzorků a poskytnout jej vědecké komunitě během šesti měsíců od doručení vzorků, je fenomenální úspěch,“ říká Jemma Davidson a dodává: „Tým pečující o vzorky pracoval mimořádně tvrdě a vytrvale překonával nejrůznější výzvy, aby vytvořil tento katalog. Jde o významný úspěch tohoto týmu a obrovský milník celé mise. Jedná se také o velkou událost pro komunitu širší analýzu vzorků.

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/osiris-rex/wp-content/uploads/sites/261/2024/03/jsc2024e023025.jpg
https://blogs.nasa.gov/osiris-rex/wp-content/uploads/sites/261/2024/03/jsc2023e048791orig.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tonda
tonda
1 rok před

Co naši vědci z Astronomického ústavu?Budou žádat,nebo dostanou vzorek za jejich nemalý podíl na misi Osiris Rex?

Petr Scheirich
Petr Scheirich
1 rok před
Odpověď  tonda

Na misi OSIRIS-Rex se nikdo z Astronomického ústavu nepodílel. Nepletete si to s misí DART?

Žádat si určitě nebudeme (a i kdybychom to udělali, stejně bychom je nedostali 🙂 ). Laboratorní analýzy vzorků (a dokonce ani meteoritů, navzdory rozšířenému přesvědčení) nejsou náplní naší práce. Nemáme na to specializaci ani vybavení.

Tipl bych si, že si ale požádají kolegové z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského (a pokud ano, tak se skoro vsadím, že i vzorek dostanou). Ti například analyzovali jeden ze vzorků dovezených sondou Hayabusa 2 z planetky Ryugu.

tonda
tonda
1 rok před
Odpověď  Petr Scheirich

Máte samozřejmě úplnou pravdu,popletl jsem to.Omlouvám se,Alzheimer je šéf!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.