sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

BlackSky

Společnost BlackSky oznámila plány na vývoj nového typu družice pro pozorování Země, která bude určena k zachycení velkých oblastí planety. Nová družice se zaměří na aplikace vyžadující široké geografické pokrytí, včetně mapování v měřítku jednotlivých zemí, monitorování námořní dopravy a vytváření virtuálních replik fyzických lokalit.

Astroscale

Společnost Astroscale 16. června oznámila uzavření britské vládní zakázky v hodnotě přibližně 7 milionů dolarů na nasazení dvojice cubesatů v roce 2027, které budou monitorovat vesmírné počasí a zároveň sledovat další objekty na nízké oběžné dráze Země (LEO).

FCC

Federální komunikační komise (FCC) mění způsob regulace vesmírných systémů. Jay Schwarz, šéf kosmického oddělení, nastínil řadu probíhajících reforem zaměřených na modernizaci licencování družic a otevření nových spektrálních pásem.

CSES-2

Raketa Dlouhý pochod 2D vynesla seismoelektromagnetickou družici, jejímž cílem je detekovat elektromagnetické projevy přírodních katastrof, jako jsou zemětřesení. Družice CSES-2 je založena na sondě CSES-1, která byla vypuštěna v roce 2018 a vyvinuta ve spolupráci s Itálií.

Look Up

Francouzská společnost Look Up, která se zabývá situačním povědomím o vesmíru, získala téměř 50 milionů eur na pokračování ve vývoji radarové sítě pro sledování vesmírných objektů.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile dosáhla dohody, která umožňuje zkrachovalému družicovému operátorovi Ligado Networks zaplatit více než 500 milionů dolarů, které dluží společnosti Viasat, výměnou za dlouhodobý přístup ke spektru v pásmu L.

ESA

Generální ředitel ESA Josef Aschbacher na tiskové konferenci po zasedání Rady ESA uvedl, že rada schválila usnesení, které umožní program European Resilience from Space (ERS). Program pro pozorování Země, který bude mít civilní i vojenské využití.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První raketa Angara stojí na nové rampě

První exemplář rakety Angara A5 s horním stupněm Orion dorazila na nově vybudovanou startovní rampu kosmodromu Vostočnyj. Její start je zatím naplánován mezi 6. a 10. dubnem letošního roku. „S využitím přepravního a instalačního zařízení byla raketa přepravena z montážního a testovacího komplexu a usazena na startovací rampu 1A,“ uvedla v prohlášení agentura Roskosmos. Rozhodnutí přepravit raketu a pokračovat v komplexních zkouškách na startovní rampě bylo učiněno poté, co úspěšně skončila předešlá fáze testů nové rampy, která neodhalila žádné závady.

První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Rozhodnutí o startu bude učiněno na základě testů rampy, které budou obnášet i raketu Angara A5,“ upřesnila agentura. „Nákladem bude hmotnostní maketa družice. Spekuluje se také o několika CubeSatech,“ uvedl na sociální síti X Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Připomeňme, že Angara je rodina nových ruských raket na kapalný kyslík a letecký petrolej, která využívá tzv. univerzální moduly URM, ze kterých může složit raketu od lehké po těžkou verzi. Nosná kapacita se tak pohybuje od 3,5 tuny (Angara 1.2) po 38 tun (Angara A5V) na nízkou oběžnou dráhu. 23. ledna ředitel Roskosmosu, Jurij Borisov, zmínil, že první start rakety Angara A5 z kosmodromu Vostočnyj je plánována na začátek dubna. Dokončení prací na rampě pro Angary by mělo znamenat začátek návrhových prací na zdejším komplexu pro rakety Amur. Je však otázka, kdy práce skutečně začnou a kdy z něj odstartuje první raketa.

První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/
První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Zdroje informací:
https://interfax.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GJl6q63WwAAF2Dn?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GJl6qsTXAAEKHOn?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GJl6rAAWMAAK3Ij?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GJl6qtlX0AAVgvx?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Kasan
Petr Kasan
1 rok před

Zatím žádný komentář, tak napíšu ten svůj: Da, charašo, mólodcy!

milantos
milantos
1 rok před
Odpověď  Petr Kasan

Radši žádný komentář, než tenhle a ještě gramaticky špatně.

Garion
Garion
1 rok před

Druhý stupeň Orion? O tom jsem asi zatím neslyšel. Při posledním startu Angary A5 v r.2020 byl druhý stupeň Briz-M a mluvilo se o novém druhém stupni Persej, ale už to mám hodně v mlze.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.