sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

MinoSpace

Čínský výrobce komerčních družic MinoSpace získal zakázku na výstavbu konstelace družic pro dálkový průzkum Země v rámci projektu schváleného nejvyšší ekonomickou autoritou země NDRC.

Helios

Společnost Impulse Space podepsala dohodu s družicovým operátorem SES. SES využije urychlovací stupeň Helios od společnosti Impulse k dopravě svých družic z LEO na GEO.

Raytheon

Americké vesmírné síly prodloužily se společností Raytheon smlouvu v hodnotě 379,7 milionu dolarů na pokračování ve vývoji dlouho odkládaného operačního řídicího systému nové generace (OCX). Jedná se o klíčovou softwarovou aktualizaci pro infrastrukturu globálního pozičního systému (GPS).

IFT-8

Společnost SpaceX zveřejnila 23. května podrobnosti o příčině nehody letu Starship při IFT-8, ke které došlo 6. března. Načasování selhání při IFT-8 bylo podobné jako u IFT-7 v lednu. SpaceX však uvádí, že obě selhání měla odlišné příčiny. V případě IFT-8 mělo dojít k selhání jednoho z centrálních motorů Raptor.

Pentagon

Pentagon výrazně zvyšuje výdaje na umělou inteligenci pro vojenské operace a zvyšuje strop smluv pro systém Maven Smart od společnosti Palantir Technologies na téměř 1,3 miliardy dolarů do roku 2029.

Dawn Aerospace

Společnost Dawn Aerospace 22. května oznámila, že začala přijímat objednávky na bezpilotní kosmický letoun Aurora, který je schopný vynést šest kilogramů užitečného zatížení na suborbitálních letech.

Licence pro Starship

Federální úřad pro letectví (FAA) 22. května oznámil, že schválil další let sestavy Super Heavy/Starship. Úřad uvedl, že provedl komplexní bezpečnostní přezkum nehody letu č.8 a dospěl k závěru, že společnost SpaceX uspokojivě odstranila příčiny nehody.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přesné zaměření laseru mise Proba-3

Jako náhledový snímek dnešního článku jsme použili infračervený pohled na testy, které agentura ESA, firma MDACentre Spatial de Liège provádí v belgickém městě Kruibeke v sídle firmy Redwire Space. Jedná se o nezbytnou přípravu na evropskou misi Proba-3, která bude vyžadovat let dvou družic v přesné formaci. Už letos budou obě sondy společně vyneseny na oběžnou dráhu, aby vůči sobě udržovaly formaci s přesností na pár milimetrů a vytvořily tak umělé zatmění Slunce. jedna ze dvou sond bude sloužit jako stínidlo, které vrhne stín na druhou družici, koronograf. Tím dojde k zakrytí silně svítícího slunečního disku, takže bude možné dlouhodobě pozorovat slabou korónu – z jednoho oběhu, který trvá 19,5 hodiny, bude pozorování koróny možné věnovat až 6 hodin!

PROBA-3
PROBA-3
Zdroj: https://room.eu.com/

Ovšem udržovat pozici stínu už jen na pár centimetrech, když bude obě družice od sebe dělit 150 metrů, není nic snadného. Obě družice proto budou spoléhat na soubor senzorů včetně mezidružicových rádiových komunikačních aparátů, navigačních systémů, vizuálních snímačů a (pro nejpřesnější určení pozice na krátkou vzdálenost) systém laserové metrologie, která se postará o měření přesnosti měření. Tento systém umístěný na družici-stínidlu vypálí laserový paprsek do koutového odražeče na družici-koronografu. Laser se tedy vrátí zpět a systém bude schopen sledovat relativní pozici a přesnost orientace, aby bylo dosaženo milimetrové přesnosti.

Umělecká představa mise Proba-3 -dvě družice budou vzdálené zhruba 144 metrů a jedna bude dělat druhé umělé zatmění Slunce.
Umělecká představa mise Proba-3 -dvě družice budou vzdálené zhruba 144 metrů a jedna bude dělat druhé umělé zatmění Slunce.
Zdroj: https://www.esa.int/

Abychom zkalibrovali laserový metrologický systém Proby-3, jsme jeho vlastnosti otestovali v 60 metrů dlouhé čisté místnosti firmy Redwire,“ vysvětluje Damien Galano, manažer mise Proba-3 a dodává: „Laser se odrazil od koutového odražeče a výsledná měření pozice byla zkontrolována nezávislým laserovým sledovacím systém, který byl vztažen vůči pevnému základnímu bodu.“ O složení mise pro agenturu ESA se stará konsorcium vedené španělskou firmou Sener, přičemž na projektu se podílí 29 firem ze 14 států. Družicová platforma pro misi byla navržena ve Španělsku pracovníky firmy Airbus Defence and Space, integraci družice zajistila belgická Redwire. Španělská GMV zodpovídá za subsystém pro let ve formaci, zatímco hlavní koronograf pochází z belgického CSL, tedy Centre Spatial de Liège. Mise Proba-3 bude vynesena v září indickou raketou PSLV-XL.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/25962054-1-eng-GB/Proba-3_s_laser-precise_positioning.jpg
https://room.eu.com/images/contents/issue18-Proba-3-artificial-eclipse-concept.jpg
https://www.esa.int/…/Proba-3_satellites_form_artificial_eclipse.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.