sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sonda LRO našla lander Nova-C

V noci z 22. na 23. února se lunární lander Nova-C Odysseus od firmy Intuitive Machines podařilo přistát na povrchu Měsíce u kráteru Malapert A v okolí jižního pólu Měsíce. Sonda LRO patřící agentuře NASA později přelétla nad touto oblastí a z výšky 90 kilometrů vyfotografovala Odyssea. Díky tomu bylo možné přesně určit místo jeho přistání. První lunární přistání soukromé firmy proběhlo na souřadnicích 80,13° jižní šířky a 1,44° východní délky v „nadmořské výšce“ 2579 metrů. Lander Nova-C dosedl do erodovaného kráteru s průměrem zhruba 1 kilometru do místa, kde svah dosahuje 12°. Odysseus si připsal i další prvenství. Jde o první úspěšné přistání v rámci programu CLPS a také po více než 50 letech o první případ, kdy se vědecké přístroje a technologické demonstrátory od NASA dostaly na povrch Měsíce.

Animovaný gif ze dvou snímků sondy LRO. Jeden byl pořízen před přistáním landeru Nova-C, druhý po něm.
Animovaný gif ze dvou snímků sondy LRO. Jeden byl pořízen před přistáním landeru Nova-C, druhý po něm.
Zdroj: https://www.nasa.gov/
Stejný obrázek jako ten náhledový, jen bez šipky směřující k landeru Nova-C. Fotografii pořídila sonda LRO z výšky 90 kilometrů.
Stejný obrázek jako ten náhledový, jen bez šipky směřující k landeru Nova-C. Fotografii pořídila sonda LRO z výšky 90 kilometrů.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/02/nova-c-1100×1100-crop.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/02/im1-animation-m172936310-m1463440322l.gif
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/02/nova-c-no-arrow-1100×1100-crop.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Josef Somik
Josef Somik
8 měsíců před

Na stránkách Intuitive Machines https://www.intuitivemachines.com/im-1 se v tiskové zprávě z 26.2. píše, že modul přistál 1,5km od plánovaného místa přistání. Takže zřejmě nebylo v plánu přistávat na svahu.
Je tam zveřejněn i snímek pořízený pár desítek sekund před přistáním a asi 100m od dosednutí modulu.
Podle modulem vyfocených kráterů lze soudit, že sestupoval podél svahu dolů. Možná právě to byl důvod, proč modul nedosedl hladce. Podle světlého fleku pár metrů od modulu na snímcích z LROC to vypadá, že právě tam se modul dotkl povrchu, ale pak se asi převrátil a nejspíš spočinul na svahu tak „šikovně“, že v Intuitive Machines usoudili, že leží na kameni a on přitom zřejmě leží ve svahu.
Ještě že je k dispozici sonda LRO, která nám pomáhá udělat si lepší obraz o tom, co se při přistání stalo. 🙂

peter1492
peter1492
8 měsíců před

Myslite ze budu aj nejake dalsie fotky. Napriklad z pristania? Boli tam kamery, ale je problem tie data dostat na zem vzhladom k polohe landeru? V kazdom pripade, je super, ze misia bude mat dalsie pokracovanie. Urcite sa z toho pouzcia upravia software pripadne hardware a vytazia z toho maximum.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 měsíců před
Odpověď  peter1492

Možná už dnes by měla být zveřejněna jedna velmi atraktivní fotka. Je na ní prý modul těsně po přistání – motor ještě pracuje – modul je stále ve vertikální pozici, ale má zlomenou nohu. Počkejme si tedy ještě pár hodin.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.