sociální sítě

Přímé přenosy

Vega-C (Sentinel-1C)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

CZ-3B

Z kosmodromu Si-čchang odstartovala raketa CZ-3B ve verzi s vylepšeným prvním stupněm a pomocnými urychlovacími motory. Na oběžnou dráhu dopravila vojenskou družici TJS 13. Družice bude sloužit k telekomunikaci a také ke sběru zpravodajských informací.

CZ-12

Čína vypustila z kosmodromu Wen-čchang raketu CZ-12. Jednalo se o její premiérový start. Na nízkou oběžnou dráhu byly dopraveny testovací komunikační družice.

Andrius Kubilius

Andrius Kubilius, nový komisař Evropské unie odpovědný za vesmír, uvedl, že se zaměří na zlepšení evropské konkurenceschopnosti a bezpečnosti ve vesmíru, včetně schválení dlouho odkládaného vesmírného zákona.

OpenCosmos

Agentura ESA a společnost OpenCosmos formálně podepsali smlouvu na vývoj mise NanoMagSat během ESA Earth Observation Commercialization Forum. Smlouva v hodnotě 34,6 milionů eur pokrývá vývoj, vypuštění a uvedení družic do provozu.

Raytheon

Americké vesmírné síly navýšily společnosti Raytheon smlouvu o 196,7 milionu dolarů pro modernizaci Globálního polohovacího systému nové generace. Operational Control System je kritický upgrade infrastruktury GPS, který je roky pozadu oproti plánu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sonda LRO našla lander Nova-C

V noci z 22. na 23. února se lunární lander Nova-C Odysseus od firmy Intuitive Machines podařilo přistát na povrchu Měsíce u kráteru Malapert A v okolí jižního pólu Měsíce. Sonda LRO patřící agentuře NASA později přelétla nad touto oblastí a z výšky 90 kilometrů vyfotografovala Odyssea. Díky tomu bylo možné přesně určit místo jeho přistání. První lunární přistání soukromé firmy proběhlo na souřadnicích 80,13° jižní šířky a 1,44° východní délky v „nadmořské výšce“ 2579 metrů. Lander Nova-C dosedl do erodovaného kráteru s průměrem zhruba 1 kilometru do místa, kde svah dosahuje 12°. Odysseus si připsal i další prvenství. Jde o první úspěšné přistání v rámci programu CLPS a také po více než 50 letech o první případ, kdy se vědecké přístroje a technologické demonstrátory od NASA dostaly na povrch Měsíce.

Animovaný gif ze dvou snímků sondy LRO. Jeden byl pořízen před přistáním landeru Nova-C, druhý po něm.
Animovaný gif ze dvou snímků sondy LRO. Jeden byl pořízen před přistáním landeru Nova-C, druhý po něm.
Zdroj: https://www.nasa.gov/
Stejný obrázek jako ten náhledový, jen bez šipky směřující k landeru Nova-C. Fotografii pořídila sonda LRO z výšky 90 kilometrů.
Stejný obrázek jako ten náhledový, jen bez šipky směřující k landeru Nova-C. Fotografii pořídila sonda LRO z výšky 90 kilometrů.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/02/nova-c-1100×1100-crop.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/02/im1-animation-m172936310-m1463440322l.gif
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/02/nova-c-no-arrow-1100×1100-crop.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Josef Somik
Josef Somik
9 měsíců před

Na stránkách Intuitive Machines https://www.intuitivemachines.com/im-1 se v tiskové zprávě z 26.2. píše, že modul přistál 1,5km od plánovaného místa přistání. Takže zřejmě nebylo v plánu přistávat na svahu.
Je tam zveřejněn i snímek pořízený pár desítek sekund před přistáním a asi 100m od dosednutí modulu.
Podle modulem vyfocených kráterů lze soudit, že sestupoval podél svahu dolů. Možná právě to byl důvod, proč modul nedosedl hladce. Podle světlého fleku pár metrů od modulu na snímcích z LROC to vypadá, že právě tam se modul dotkl povrchu, ale pak se asi převrátil a nejspíš spočinul na svahu tak „šikovně“, že v Intuitive Machines usoudili, že leží na kameni a on přitom zřejmě leží ve svahu.
Ještě že je k dispozici sonda LRO, která nám pomáhá udělat si lepší obraz o tom, co se při přistání stalo. 🙂

peter1492
peter1492
9 měsíců před

Myslite ze budu aj nejake dalsie fotky. Napriklad z pristania? Boli tam kamery, ale je problem tie data dostat na zem vzhladom k polohe landeru? V kazdom pripade, je super, ze misia bude mat dalsie pokracovanie. Urcite sa z toho pouzcia upravia software pripadne hardware a vytazia z toho maximum.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 měsíců před
Odpověď  peter1492

Možná už dnes by měla být zveřejněna jedna velmi atraktivní fotka. Je na ní prý modul těsně po přistání – motor ještě pracuje – modul je stále ve vertikální pozici, ale má zlomenou nohu. Počkejme si tedy ještě pár hodin.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.