sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rover VIPER je již z poloviny dokončen

Tým zodpovědný za lunární rover VIPER je nyní naplno ponořen do stavby letového exempláře, který koncem tohoto roku zamíří k Měsíci. Jak prozradil Dan Andrews, manažer celého projektu, práce jsou již zhruba v polovině. Všechny týmy zodpovědné za vědecké přístroje již dodaly svůj hardware, kterého se ujal tým zodpovědný za integraci a zkoušky. Tito lidé se postarají o instalaci přístrojů do těla letového exempláře. Ale nemusíme používat jen budoucí čas – všechny kromě jednoho jsou totiž už na svých místech.

Jak dále prozradil Dan Andrews, podařilo se už od externích dodavatelů obstarat většinu klíčových kusů hardwaru. I to je důležitým milníkem, protože mnoho prodejců kriticky důležitých dílů mělo ve svých dodávkách zpoždění, což padá na vrub post-covidových komplikací v dodavatelském řetězci, které stále rezonují v průmyslových podnicích. „Je dobře, že VIPER už překonal tuto fázi vývoje. Nyní se můžeme zaměřit na to, abychom všechno spojili dohromady do funkčního vozítka,“ poznamenal Andrews.

Stavba lunárního roveru VIPER.
Stavba lunárního roveru VIPER.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Nyní, když probíhá stavba letového kusu, mohou pracovníci vidět, jak dobře jejich návrhy a plány fungují v realitě. „V první polovině stavby vozítka došlo k některým odhalením, která jsme museli překonat. Šlo třeba o problémy s konektory od dodavatelů, které jsme objevili. Opravili jsme také některé konstrukční problémy a problémy s cizími předměty, které bránily spolehlivému fungování konektorů. Zjistili jsme také některé neočekávané výkonnostní charakteristiky odhalené hardwarem od dodavatelů. Tyto změny jsme pak museli zapracovat do našich plánů, jak budeme VIPER provozovat. Všechny tyto problémy a jejich řešení jsou součástí náročného procesu stavby letového kusu a zajištění toho, aby přežil velmi drsné prostředí při startu, přistání a provozu na měsíčním povrchu,“ popisuje Andrews.

Jakmile experti dokončí stavbu vozítka, dalším krokem budou zkoušky dokončeného roveru v podmínkách, které má zažívat během reálné mise. „Na tuto činnost se v roce 2024 zaměříme prvořadě. Bude to náš poslední krok před předáním VIPERu k integraci na start,“ uzavírá Andrews.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov

Zdroje obrázků:
https://smd-cms.nasa.gov/wp-content/uploads/2023/05/viper-cdr-hero-08-lrg-jpeg.webp

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pidzej78
pidzej78
8 měsíců před

NASA nedávno spustila možnost poslat své jméno na rover Viper a tím se alespoň virtuálně dostat k jižnímu pólu Měsíce. Až do 15. března tak můžete učinit na stránce: https://www3.nasa.gov/send-your-name-with-viper/ . Takzvaný boarding pass je graficky velmi podobný boarding pasu mise Artemis 1, kam rovněž byla možnost poslat své jméno. Pokud jste tedy již poslali své jméno na misi Artemis 1, stačí se jen znovu přihlásit a stránka vám vygeneruje boarding pass pro misi roveru Viper, která se má k měsíci vydat v závěru roku 2024.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 měsíců před
Odpovědět  pidzej78

Díky. 😉

https://kosmonautix.cz/2024/01/04/rover-viper-je-jiz-z-poloviny-dokoncen/