Americký technologický experiment na stanici ISS má za sebou první úspěšné laserové spojení, ke kterému došlo 5. prosince. Společně s přístrojem na geostacionární dráze vytvoří první americký obousměrný kompletně laserový přenosový systém. Přístroje LCRD (Laser Communications Relay Demonstration) a ILLUMA-T (Integrated LCRD Low Earth Orbit User Modem and Amplifier Terminal) si mezi sebou úspěšně vyměnily data, čímž prokázaly, jak uživatelé (v tomto případě ISS) mohou benefitovat z přenosu dat laserem přes retranslační družici na geostacionární dráze.
Laserová (též optická) komunikace využívá k odesílání a přijímá signálů namísto tradičních rádiových vln infračervené záření. Jejich kratší vlnová délka umožňuje napěchovat do každého komunikačního okna více dat. S využitím laserové komunikace výrazně narůstá efektivita datových přenosů a může vést i k rychlejšímu tempu vědeckých objevů.
9. listopadu odstartovala raketa Falcon 9 s nákladní lodí Dragon 2, která v rámci mise CRS-29 dopravila na ISS náklad včetně vědeckých experimentů. Mezi nimi bylo i zařízení ILLUMA-T. Po příletu byl tento přístroj umístěn na vnější paletu japonského modulu Kibó. ILLUMA-T a LCRD jsou součástí snah programu kosmické komunikace a navigace (SCaN) demonstrovat, jak mohou laserové komunikační metody výrazně pomoci vědeckým a průzkumným misím.
„První spojení ILLUMA-T s LCRD, kterému se někdy říká první světlo, je nejnovější demonstrací, která dokazuje, že laserová komunikace je budoucnost,“ říká Jason Mitchell, ředitel divize pokročilých komunikačních a navigačních technologií v rámci SCaN a dodává: „Laserová komunikace nejen přenese více dat z vědeckých misí, ale také by mohla sloužit jako kritická obousměrná spojka udržující astronauty ve spojení se Zemí při jejich průzkumu Měsíce, Marsu i dalších světů.“
Krátce po instalací na ISS začali inženýři provádět testy, které mají ověřit, že ILLUMA-T pracuje správně. Nyní přístroj navázal komunikaci s LCRD, který byl vypuštěn v roce 2021 a provedl přes 300 experimentálních konfigurací, což NASA pomohlo zpřesnit laserové komunikační technologie. LCRD a ILLUMA-T si vyměňují data rychlostí 1,2 gigabitů za sekundu.
„Prokázali jsme, že dokážeme překonat technologické výzvy pro úspěšnou kosmickou komunikaci s využitím laserů. Nyní provádíme provozní demonstrace a experimenty, které nám umožní optimalizovat implementaci osvědčených technologií do našich misí, abychom maximalizovali vědecký a průzkumný zisk,“ uvedl David Israel, architekt komunikačních a navigačních systémů NASA. Samotné experimenty přístroje LCRD jsou prováděny zástupci komerčních firem, akademické obce, ale i dalších vládních agentur. ILLUMA-T nyní představuje prvního kosmického zákazníka. NASA přitom stále přijímá návrhy na experimenty, které by využívaly LCRD.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/illuma-t_to_lcrd.png
https://images-assets.nasa.gov/image/jsc2023e064874/jsc2023e064874~large.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/illuma-t_team.jpg