sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Únik chladiva z modulu Nauka

V průběhu včerejšího odpoledne / večera našeho času dostala posádka obývající Mezinárodní kosmickou stanici pokyn, aby se přesunuli do modulu Cupola a vizuálním pozorováním zkontrolovali zadní část ISS, kde se nachází ruský segment. Pozemní středisko následně dostalo hlášení, že astronauti pozorují, že z víceúčelového ruského modulu Nauka něco uniká. Později bylo upřesněno, že se jedná o amoniak, který slouží jako chladicí médiu. K jeho úniku došlo na jednom ze dvou na sobě nezávislých chladicích okruhů. Agentura Roskosmos zatím neoznámila rozsah úniku ani jeho příčinu – tu bude bude muset zřejmě odhalit až vyšetřování.

Ruští kosmonauti 12. května 2023 rozkládají radiátor RTOd připojený k modulu Nauka.
Ruští kosmonauti 12. května 2023 rozkládají radiátor RTOd připojený k modulu Nauka.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Mezinárodní kosmická stanice ISS ani modul MLM-U Nauka však nejsou v ohrožení,“ uklidňuje Michal Václavík z České kosmické kanceláře a dodává: „Pro bezpečný chod dostačuje termoregulační systém integrovaný do modulu Nauka.“ Dosavadní data ukazují, že by se únik měl nacházet na externím radiátoru RTOd. Ten byl společně s přechodovou komorou ŠK pro experimenty vynesen na modulu Rassvet pomocí raketoplánu Atlantis v rámci mise STS-132 v květnu 2010. Komora i radiátor neměly na Rassvetu zůstat – čekaly zde na přílet modulu Nauka, na který je měli kosmonauti nainstalovat.

V případě radiátoru RTOddošlo k jeho přemístění na Nauku až letos 19. dubna a 12. května (při dalším výstupu) byl uveden do provozu. Po dobu téměř 13 let neaktivního pobytu na oběžné dráze tento radiátor nebyl podroben v zásadě žádné kontrole či údržbě. „Za včerejším únikem chladícího média (amoniaku) z externího radiátoru RTOdtermoregulačního systému modulu MLM-U Nauka na ISS mohla, dle neoficiálního zdroje, špatná technika použitá pro spojení dvou jeho panelů. Je to však velmi spekulativní vzhledem k času události a stáří RTOd,“ doplnil Michal Václavík.

Fotografie modulu Rassvet před startem. Na modulu (válcovitá konstrukce ve spodní části) leží nahoře blíže k fotografovi komora ŠK a dále od fotografa pak složený panel RTOd.
Fotografie modulu Rassvet před startem. Na modulu (válcovitá konstrukce ve spodní části) leží nahoře blíže k fotografovi komora ŠK a dále od fotografa pak složený panel RTOd.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/F8Dlu6zXQAAL05q?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/F8Dlv8mWgAAduY5?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/F8Dp2kBXsAAfgqV?format=jpg&name=large

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Cilek
Cilek
1 rok před

Ti rusáci jsou už fakt marní.

Borin
Borin
1 rok před
Odpověď  Cilek

Zřejmě se scházejí dvě okolnosti. Náhodná závada a konstrukce chlazení v krajní ne/spolehlivosti. Nejslabší článek systému určuje celkovou spolehlivost.

Radek V.
Radek V.
1 rok před

Hlavní problém v tomto případě bude těch 13 let mezi startem na orbitu 2010 a zahájením provozu připojením k Nauce v květnu 2023. Může za to neschopnost Rusů vypustit Nauku. Výrobní nedostatek by se možná vůbec neprojevil. Uvidíme.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.