Mezi obřím marsovským kaňonem Valles Marineris a nejvyššími sopkami Sluneční soustavy (oblastí Tharsis) se nachází lokalita Noctis Labyrinthus. Tento rozlehlý systém hlubokých údolí s příkrými svahy se táhne na délku zhruba 1190 kilometrů (ekvivalentem je třeba délka Itálie). V tomto článku najdete video zobrazující virtuální průlet nad východní částí Noctis Labyrinthus, který vznikl díky fotografiím z kamery HRSC (High Resolution Stereo Camera) na evropské sondě Mars Express. Na videu je dobře vidět fascinující krajina obsahující místa, kde terén klesl pod původní úroveň. Intenzivní vulkanická činnost v nedaleké oblasti Tharsis je původcem těchto struktur. Vulkanismus způsobil, že se velké plochy marsovské kůry vyklenuly vzhůru, přičemž byly natahovány a tektonicky namáhány. To vedlo k jejich oslabení, popraskání a poklesu.
Nejvyšší oblasti, které na videu můžeme pozorovat, představují původní výšku terénu, než jeho úlomky poklesly níže. Kaňony a údolí jsou místy až 30 km široké a 6 km hluboké. Na mnoha místech vidíme následky masivních sesunů regolitu, který zakrývá svahy i dna kaňonů. Na jiných svazích zase můžeme pozorovat písečné duny, kterými nahoru a dolů pohybuje vítr.
Sonda Mars Express krouží kolem Marsu od roku 2003. Jejím úkolem je fotit povrch, měřit chemické složení minerálů, studovat slabou atmosféru planety, provádět podpovrchový průzkum a zjišťovat, jak různé jevy interagují s prostředím planety. Video bylo vytvořeno z mozaiky snímků kamery HRSC, které byly pořízeny během osmi oběhů (0442, 1085, 1944, 1977, 1988, 10497, 14632 a 16684) sondy Mars Express. Mozaika byla spojena s topografickými údaji z digitálního modelu terénu, aby mohl vzniknout trojrozměrný objekt.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/Noctis_Labyrinthus_Viking_1_1980.png