sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Měření výživových hodnot plodin z vesmíru

Sentinel-2 na oběžné dráze

Mnoho lidí po celém světě trpí nějakou formou podvýživy a proto je nezbytné, aby základní plodiny jako je rýže, sója, či pšenice, byly co možná nejvýživnější. Výzkum financiovaný Evropskou kosmickou agenturou ukazuje, že data z evropského programu Sentinel-2 a italské mise Prism by mohla být využita k monitorování nutričního obsahu základních plodin. To by mohlo (kromě jiného) pomoci třeba farmářům zvolit odpovídající postupy ke zvýšení kvality produkovaných rostlin ještě v době jejich růstu.

Podvýživa z nedostatku mikroživin jako je vápník, či draslík, se dotýká více než dvou miliard lidí, což je více než čtvrtina celosvětové populace. Tento druh podvýživy představuje významný problém pro ty, kteří jsou závislí na stravě založené na plodinách a mají omezený přístup k potravinám bohatým na živiny. Občas se takový stav označuje jako „skrytý hlad“, protože v některých případech může člověk zkonzumovat dostatek kalorií, ale přitom do těla nedostává požadované množství živin a vitaminů. To může vést k závažným zdravotním potížím včetně zhoršení fyzického i mentálního vývoje, zvýšené náchylnosti k různým chorobám, či dokonce k předčasným úmrtím.

Experimentální výzkum studující možnosti analýz obsahu živin v plodinách probíhal v údolí řeky Pád.
Experimentální výzkum studující možnosti analýz obsahu živin v plodinách probíhal v údolí řeky Pád.
Zdroj: https://www.esa.int/

Zvětšující se světová populace a klimatická krize pak dále zhoršují problém zabezpečení potravin, takže zajištění, že základní plodiny budou co možná nejvýživnější, je stále důležitější. Konvenční metody měření koncentrace živin typicky obnáší sběr zrn během období sklizně a jejich následnou analýzu v laboratoři. Tyto metody jsou však příliš drahé a časově náročné na to, aby mohly být aplikovány ve velkém měřítku. A navíc je tu ještě jeden problém. Když se živiny změří až po sklizni, není už možné přistoupit například ke hnojení během růstu. K překonání těchto omezení se vědci z univerzity v nizozemském Twente a Italské národní výzkumné rady pustili do výzkumu, který rozebíral možnosti potenciálního využití družic ke sledování živin v plodinách na velkých územích. Toto řešení by dalo farmářům dost času k nasazení hnojiv, či jiných zemědělských postupů ještě před samotnou sklizní.

Většina optických senzorů na družicích využívá několik širokých spektrálních pásem a nejsou citlivé na obsah živin v plodinách. Ovšem hyperspektrální snímač na palubě italské mise Prisma a obdobný přístroj na družicích Sentinel-2 jsou citlivé na parametry spojené s obsahem živin. Díky různým spektrálním pásmům se jejich citlivost liší. Tým si pro svůj výzkum vybral jako zkušební lokalitu údolí řeky Pád v Itálii a zaměřil se na čtyři plodiny – kukuřici, rýži, sójové boby a pšenici. Poté porovnal signály v družicových datech, které se týkají obsahu živin jako je fosfor, hořčík, zinek, či draslík s měřeními těchto živin v laboratořích.

Družice by mohly pomoci s určováním obsahu živin v plodinách především v afrických státech, kde jsou problémy s výživou výraznější.
Družice by mohly pomoci s určováním obsahu živin v plodinách především v afrických státech, kde jsou problémy s výživou výraznější.
Zdroj: https://www.esa.int/

Zmíněný výzkum byl podpořen projektem ESA Earth Observation Science for Society s názvem „HyNutri Sensing Hidden Hunger with Sentinel-2 and Hyperspectral“. Nasbírané výsledky nyní odborníci zveřejnili v časopise Remote Sensing of the Environment. „Tyto první pokusy odhadnout a předpovědět koncentraci mikro- a makroživin v základních plodinách na základě dat ze družic Prisma a Sentinel-2 jsou skutečně povzbudivé především pro některé živiny, jako je draslík, fosfor, hořčík a železo,“ říká Mariana Belgiu z univerzity v Twente a dodává: „U jiných živin však zůstává proveditelnost otevřenou otázkou, kterou je třeba dále zkoumat. Díky programu ESA Věda pro společnost jsme již zahájili navazující projekt EO4Nutri, který má tento krok učinit.

Její slova potvrzuje také Espen Volden z agentury ESA: „Věříme, že výzkum jednou povede k tomu, že farmáři budou schopni zasáhnout a zvýšit nutriční kvalitu plodin včas ještě během fáze růstu. Případně, že vlády a organizace zajišťující dodávky potravin budou moci naplánovat další aktivity pro zajištění dostatečného množství živin pro zranitelnou populaci. To je mimořádně důležité především pro státy třeba v Africe, kde je nedostatek mikro- i makroživin výraznější. Když se podívám do budoucna, tak nová družice CHIME, kteoru vyvíjí agentura ESA pro evropský program Copernicus, ponese hyperspektrální snímač vhodný pro určení obsahu živin v plodinách. Věříme, že pomůže snahám o řešení skrytého hladu.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/Sentinel-2_brings_land_into_focus_node_full_image_2.jpg
https://www.esa.int/…/25133202-1-eng-GB/HyNutri_study_site_in_Italy.jpg
https://www.esa.int/…/Micronutrient_deficiency_is_prevalent_in_parts_of_Africa.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.