sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Čandraján-3 téměř připraven vyrazit k Měsíci

Dlouho očekávaná indická mise na Měsíc se blíží. Čandraján-3 se pokusí o to, co se jeho předchůdci nepovedlo – přistát na našem souputníkovi. Nejde o jednoduchou operaci. O čem svědčí množství nepovedených pokusů všemožných automatů v minulosti, i v té nedávné. Čím blíže je tento start, tím více stoupá napětí nejen v ISRO. Start je zatím plánován 12. července, kdy se otevírá startovací okno. Sestava lunárního modulu a vozítka vynese nejsilnější indická raketa LVM-3. Mise navazuje na předešlé dvě mise, ale tentokrát půjde čistě o přistání a průzkum povrchu. V předešlém případě byl součástí sestavy ještě orbiter. Družice, která měla hned několik funkcí. Třeba přenášení signálu na Zem a jelikož je stále funkční, není třeba vysílat další. Jak je známo v předešlém případě se výsadek nepovedl, ale agentura ISRO získala cenná data, která zohlednila při stavbě nástupce. Konstruktéři přijali všechna možná opatření a udělali vše, co se dalo, aby Čandraján-3 uspěl. Nálada je tedy zároveň optimistická, ale i znepokojivá, protože se vždycky může něco pokazit a v kosmonautice to platí dvojnásobně.

Vizualizace celé sestavy Čandraján-3. Ve spodní části je pohonný modul s adaptérem pro přistávací modul. Vozítko je uvnitř a na povrch sjede po rampě. Na obrázku vyznačena růžovou barvou. Obrázek: ISRO
Vizualizace celé sestavy Čandraján-3. Ve spodní části je pohonný modul s adaptérem pro přistávací modul. Vozítko je uvnitř a na povrch sjede po rampě. Na obrázku vyznačena růžovou barvou. Obrázek: ISRO

Každopádně sestava roveru a lunárního modulu dorazila na kosmodrom Šríharikota a podstoupí poslední předstartovní přípravy a testy a nakonec bude umístěna do nákladního prostoru rakety a zakryta aerodynamickým krytem. Cílem je jižní pól (4 km x 2,4 km 69.367621 J, 32.348126 Z) a pátrání po vodě. Součástí sestavy je též pohonný modul, který bude využit naplno. Jeho hlavním úkolem bude dostat sestavu na oběžnou dráhu Měsíce a mimo to, má na palubě i přístroj SHAPE (Spectropolarimetry of Habitable Planet Earth), který se zaměří na studium Země z lunární oběžné dráhy. Výzkum by měl pomoci při hledání exoplanet a usnadnit rozeznávání jejich obyvatelnosti.

Všechny prvky mají i význam pro další meziplanetární mise, protože by ISRO rádo na technologiích z tohoto programu i nadále stavělo. Indie tak dostane příležitost přistát před Ruským pokusem v rámci mise Luna-25, která byla odložena na srpen. Pokud Indie uspěje stane se teprve 4 zemí, které se podařilo měkké přistání na povrchu Měsíce po USA, SSSR a Číně.

EDIT: Opraveny souřadnice z anglických na české.

Zdroje informací:
https://indianexpress.com

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.