sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Šťastnou plavbu, Euclide!

Evropský teleskop Euclid se vydal na začátek cesty, která jej zavede milion a půl kilometrů od Země, odkud bude studovat záhady temných složek vesmíru. Po zevrubných mechanických a environmentálních zkouškách v prostorách společnosti Thales Alenia Space ve francouzském Cannes se 14. dubna vydal nadměrný náklad vstříc italskému přístavu Savona. Další den už transportní kontejner s teleskopem Euclid vydal na cestu vstříc přístavu nedaleko místa jeho startu na floridském Mysu Canaveral. Pro zajištění optimálních podmínek během přepravy jsou útroby transportního kontejneru vyplněny dusíkem a neustále probíhá sledování vnitřní teploty, tlaku a vlhkosti.

V průběhu května by měla loď dorazit do svého cíle, kde Euclid podstoupí závěrečnou předstartovní přípravu. K vynesení pomocí rakety Falcon 9 by mělo dojít nejdříve v červenci letošního roku. Euclid se poté vydá 1,5 milionu kilometrů od Země ve směru dále od Slunce, tedy vstříc libračnímu bodu L2 systému Slunce – Země (který známe i díky Teleskopu Jamese Webba, nebo evropské observatoři Gaia). Z tohoto libračního bodu pak teleskop zahájí svou vědeckou misi.

Teleskop Euclid
Teleskop Euclid
Zdroj: https://www.esa.int/

Po celá staletí se astronomové snažili dozvědět více o svítících objektech ve vesmíru – planetách, hvězdách, galaxiích, či jen „obyčejném“ plynu. Tyto objekty však tvoří pouze malý zlomek toho, čím je vesmír tvořen. Zdá se, že celých 95 % vesmíru může být tvořeno temnou energií či temnou hmotou. Evropská mise Euclid je navržena za účelem mapování velkoformátových kosmických struktur, aby pomohla porozumět právě těmto temným složkám a jejich projevům.

Euclid před sebou nemá vůbec skromný cíl – měl by vytvořit největší a také nejpodrobnější 3D mapu vesmíru všech dob. Jeho úkolem bude pozorovat na třetině celé oblohy galaxie vzdálené až 10 miliard světlených let. S pomocí této mapy budou moci vědci odhalit, jak se vesmír v historii rozpínal a jak se jeho struktura vyvíjela v průběhu věků. Z těchto poznatků bude zase možné porozumět roli gravitace a podstaty temné energie a temné hmoty.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Euclid/Smooth_sailing_Euclid

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/24837738-1-eng-GB/Euclid_sets_sail_from_the_port_of_Savona_Italy.jpg
https://www.esa.int/…/euclid_spacecraft/23480327-1-eng-GB/Euclid_spacecraft.gif
https://www.esa.int/…/Euclid_departs_from_Thales_Alenia_Space_s_plant_in_Cannes.jpg
https://www.esa.int/…/Euclid_departs_from_Thales_Alenia_Space_s_plant_in_Cannes.jpg
https://www.esa.int/…/Euclid_departs_from_Thales_Alenia_Space_s_plant_in_Cannes.jpg
https://www.esa.int/…/Euclid_sets_sail_from_the_port_of_Savona_Italy.jpg
https://www.esa.int/…/Euclid_sets_sail_from_the_port_of_Savona_Italy.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.